Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Kot z kulą włosową

Jak ograniczyć problem z kulami włosowymi u Twojego kota

3 minuta czytania
Pro Plan logo
Od Pro Plan

Koty to piękne stworzenia, a ich sierść jest zasadniczo błyszcząca i bardzo czysta. Jest tak, ponieważ koty niezwykle skrupulatnie pielęgnują swoja sierść. Badania wykazały, że kot spędza przeciętnie 8% swojego czasu czuwania na pielęgnacji sierści!

Co powoduje powstawanie kul włosowych?

Koty pielęgnują swoją sierść wykorzystując swój szorstk język i przednie łapy do systematycznego czyszczenia całego ciała. Lizanie pobudza czynność gruczołów wydzielniczych skóry, które utrzymują wodoodporność i połysk sierści, podczas gdy ślina pozostawiona na włosach pomaga utrzymać je w chłodzie podczas ciepłych dni.

Gdy masz więcej niż jednego kota, możesz również zauważyć, że niektóre z nich spędzają część czasu wzajemnie się wylizując podczas wypoczynku w na swoich ulubionych miejscach do spania.

Jedynym mankamentem kociego nawyku intensywnej pielęgnacji jest formowanie się kul włosowych w jego przewodzie pokarmowym, zwanych pilobezoarami.

Skierowane ku tyłowi “kolce” na kocim języku działają jak grzebień, co oznacza, że włosy są chwytane i połykane. Choć wiele spośrod nich zostaje wydalona z przewodu pokarmowego wraz z kałem, niektóre mogą gromadzić się w żołądku. Następnie, wskutek naturalnej perystaltyki przewodu pokarmowego, powstaje z nich kula lub struktura o kształcie kiełbaski. Gdy osiągnie duży rozmiar, są albo zwracane (poprzez wymioty), albo przesuwają się w dół przewodu pokarmowego, gdzie mogą doprowadzić do niedrożności jelita.

Chociaż jest to naturalny proces, jest on zmartwieniem dla wielu właścicieli. Kaszel, krztuszenie się lub zwracanie w przeciągu jednej do dwóch godzin po zjedzeniu posiłku są oznaką, że Twój kot może mieć problem z wydaleniem kul włosowych.

Koty, które pielęgnują swoją sierść nadmiernie (lub które linieją) mogą być bardziej narażone na powstawanie kul włosowych i ich zwracanie. Bardziej narażone na powstawanie pilobezoarów i występowanie na ich tle niedrożności jelit są także rasy długowłose, nawet już jako kocięta.

Jak mogę pomóc?

Jeśli zauważysz, że Twój kot często zwraca kule włosowe, poproś o poradę lekarza weterynarii. Jednak, sam możesz również pomóc zwierzęciu na kilka sposobów:

  • Regularnie wyczesuj kota w celu usunięcia wypadających włosów i przeciwdziałania połykania ich nadmiernej ilości.
  • Sprawdź, czy Twój kot nie cierpi z powodu pcheł, które nasilają wylizywanie sierści i połykanie włosów.
  • Podawaj kotu karmę opracowaną specjalnie z myślą o wspomaganiu usuwania pilobezoarów.

Diety bo gate w włókno pokarmowe mogą pomóc ograniczyć liczbę formujących się pilobezoarów. Włókno wymusza ruch włosów wzdłuż jelit, przez co są one raczej wydalane z kałem, niż zwracane jako kule włosowe.

W gamie PURINA® PRO PLAN® dla kotów, zarówno Housecat i Derma Plus (suche) jak i Nutrisavour Housecat i Derma Plus (mokre) są opracowane z myślą o minimalizowaniu tworzenia się kul włosowych i ułatwianiu pasażu włosów w jelitach, dzięki wysokiej zawartości włókna.

Więcej artykułów Purina One:

Pro Plan