Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Jakie są podstawowe potrzeby mojego kota?

Jakie są podstawowe potrzeby mojego kota?

Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Wiemy, że właściwe odżywianie jest tylko jednym z wielu czynników, które zapewnią Twojemu kotu długie, szczęśliwe i zdrowe życie.

Dlatego w Purinie ciężko pracujemy, aby pomóc właścicielom kotów w nauczeniu się, jak powinni troszczyć się o swoich ulubieńców kompleksowo, tzn. dbać o ich psychikę, sylwetkę, sierść czy pazury. Na pewno zadajesz sobie pytanie, czy na pewno wiesz, jakie są podstawowe potrzeby Twojego kota? Czy Twój kot domowy czuje się komfortowo w Twoim domu? Jak rozumieć poszczególne zachowania swojego pupila?

Nie martw się – postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. W tym artykule wymieniamy najważniejsze wymagania kotów, które musisz spełnić, aby pupil czuł się bezpiecznie i komfortowo.

Zrozumieć podstawowe potrzeby kota

Żeby zapewnić Twojemu kotu opiekę oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze, musisz najpierw zrozumieć, czego Twój kot rzeczywiście potrzebuje. Najważniejsze elementy zapewniające długie i optymalne funkcjonowanie kotu, to zapewnienie stałości środowiska bytowania oraz regularność dokonywanych w jego życiu stałych nawyków. Daje to poczucie bezpieczeństwa oraz przewidywalność nadchodzących zdarzeń, dzięki czemu zwierzę ma zapewniony dobrostan. Oto przegląd zagadnień, które po wdrożeniu w życie, pomogą Twojemu kociakowi wspaniale się rozwijać.

Pokarm i woda

Począwszy od kompleksowej i zbilansowanej diety, skończywszy na unikaniu otyłości, to czym karmisz swojego pupila, ma olbrzymie znaczenie. Nie zmieniaj zbyt drastycznie jedzenia, gdyż prowadzi to do stresu układu pokarmowego, co z czasem przekłada się na stres u całego zwierzęcia. Koty domowe lubią urozmaicenie w diecie, jednak uważa się, że optymalniej na poziomie 1/3 dziennej porcji. Stąd odpowiednio podawaj 2/3 porcji jedzenia podstawowego (np. pół filiżanki suchej karmy dla kotów sterylizowanych), a resztę porcji 1 saszetkę (lub małą puszkę) codziennie inną w smaku i rodzaju. Pamiętaj, że Twój kot domowy będzie pił mniej lub więcej wody, zależnie od tego, jaki będzie jadł pokarm (suchy czy mokry). Dlatego należy zawsze zapewnić kotu przynajmniej dwie miseczki z wodą, w różnych punktach i na różnych wysokościach w mieszkaniu (np. jedna na parapecie okna). Pamiętaj również o tym, że wodę należy wymieniać minimum raz dziennie, aby była świeża i aby nie gromadziły się w niej bakterie.

Troska i miłość

Jednym z powodów, dla których Purina kocha koty, jest ciepło ich towarzystwa. Obecność kota w domu wpływa na nas pozytywnie i sprawia, że życie staje się lepsze. Równie mocno jednak, jak one obdarzają nas uczuciem, koty potrzebują troski z naszej strony. Upewnij się, że spędzasz odpowiednio dużo czasu z Twoim kotem, tak aby odpowiednio się socjalizował oraz stawał pełnowartościowym i szczęśliwym członkiem rodziny. Podobnie, jak inne zwierzęta domowe, koty potrzebują uwagi swojego właściciela, aby funkcjonować prawidłowo.

Ćwiczenia

Choć koty domowe kochają spać, jednocześnie potrzeba im sporo ruchu. Uwielbiają bawić się i rozwijać umiejętności łowieckie. Skacząc i biegając, odkrywają swoje naturalne instynkty. Co więcej, częsta dawka aktywności fizycznej uchroni Twojego przyjaciela od nadwagi. Warto, abyś zachęcał go do zabawy, rzucając myszką, bawiąc się świetlnym punktem czy wędką przynajmniej raz dziennie. W trakcie zabawy rzucaj swojemu kotu przysmaki, aby miał wrażenie udanego polowania – wpłynie to na jego motywację, instynkt łowiecki i pozytywne kojarzenie satysfakcjonującej zabawy. Nie pozwalaj kotu łapać pazurami Twoich rąk i odwracaj jego uwagę zabawkami od zachowań niepożądanych (jak np. drapanie mebli czy dywanu), jednocześnie podsuwając rozwiązanie w postaci np. tekturowego drapaka nasączonego aromatem kocimiętki. Warto pamiętać o tym, aby kot socjalizował się również z innymi zwierzętami, jeżeli również zamieszkują Twój dom.

Wygodna przestrzeń do życia

Upewnij się, że Twój dom będzie wygodny i stymulujący dla Twojego kota. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój ulubieniec poczuł się tam „jak na swoim terytorium”. Począwszy od zapewnienia mu możliwości wspinania się i odkrywania otoczenia, skończywszy na poczuciu bezpieczeństwa w trakcie posiłków i snu. Nie musisz od razu kupować zestawu kocich mebli. Wystarczy, że w paru miejscach powiesisz dodatkowe półki, formując schodki, a na regałach zdejmiesz kilka bibelotów. Twój kot domowy funkcjonuje w 3 wymiarach – im więcej dasz mu skrytek, nawet w postaci zwykłego tekturowego pudełka, tym większe będzie jego poczucie szczęścia i spełnienia. Dodatkowo, zapewnij możliwość spania w miejscach blisko grzejników – czy to na parapecie, czy montując wieszak na kaloryfer.

Identyfikacja

Jeśli pozwalasz Twojemu kotu wychodzić na zewnątrz, postaraj się, aby zawsze mógł odnaleźć drogę powrotną. Obroża dla kotów ze specjalnym bezpiecznym zapięciem z zawieszką identyfikacyjną, zawierającą imię kociaka i Twój numer telefonu, może pomóc ewentualnemu znalazcy w odprowadzeniu zwierzaka do domu. Obecnie standardem jest trwałe znakowanie zwierząt poprzez wszczepienie kotu mikro chipa u lekarza weterynarii, który ułatwi odpowiednim służbom szybki kontakt z właścicielem w przypadku znalezienia zwierzęcia – oczywiście pod warunkiem, że zarejestrujesz go w odpowiedniej bazie danych. Możesz rozważyć powyższe rozwiązania, nawet jeśli Twój kot nie wychodzi na dwór. Zawsze istnieje ryzyko, że kot przypadkowo wyślizgnie się z domu lub zeskoczy z balkonu. Jeśli w Twoim domu mieszka czarny kot, który często ucieka, zwracaj szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo. Przez swoje ubarwienie jest słabiej widoczny po zmierzchu, przez co również bardziej narażony na wypadek samochodowy niż pozostałe koty.

Zabawki

Żadna lista rzeczy potrzebnych dla kotów nie byłaby kompletna bez uwzględnienia zabawek. Nie musisz kupować ich dużej ilości swojemu pupilowi. Aby zaspokoić podstawowe potrzeby, koty potrzebują około trzech prostych zabawek, których będziesz mógł używać zamiennie. Wspólna zabawa to dobry sposób na rozwijanie zdolności motorycznych i poznawczych Twojego pupila, a także dobry sposób na szkolenie, więc nie ignoruj tego punktu na liście! Jeżeli jednak chcesz poświęcić temu zagadnieniu więcej swojej uwagi, więcej informacji, o tym jakie kocie zabawki są najlepszego dla Twojego kota znajdziesz tutaj.

Zaopatrzenie

Pamiętaj o zakupie stabilnych misek na wodę i karmę. Wybierz miskę odpowiedniej wielkości do porcji, których potrzebujesz do karmienia swojego przyjaciela. Możesz również kupić bardziej wymyślną wersję miski na wodę, taką jak np. fontanna. Fontanna cyrkuluje wodę w misce, dzięki czemu jest ona zawsze napowietrzona i świeża oraz zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii.

Ważne jest również, aby kot miał odpowiednią kuwetę. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy dla kotów. Pamiętaj, aby kuweta, którą wybierzesz była łatwa do czyszczenia.

Kolejną istotną rzeczą w życiu kota jest drapak. Koty domowe muszą drapać, ponieważ jest to ich sposób na przycięcie pazurów. Mają one również tendencję do podnoszenia się na przednich łapach podczas drapania słupka, a tym samym ćwiczą całe ciało. Również wybór legowiska dla kota jest bardzo istotny, ponieważ Twój kot domowy prawdopodobnie będzie spędzał w nim dużo czasu. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów legowisk dla kotów, od łóżek podwieszanych do okien, łóżek w kształcie strąka groszku, łóżek w kształcie szezlongów, a nawet łóżek w kształcie zamków. Nie martw się, jeśli nie dokonasz właściwego wyboru za pierwszym razem: wybór idealnego legowiska może wymagać wiele czasu, ponieważ każdy kot ma swoje indywidualne upodobania.

Użyj tej listy jako punktu wyjścia do zapewnienia Twojemu kotu wszystkiego, czego potrzebuje.