Zdrowie kota fakty i mity


Każdy właściciel doskonale wie, że o zdrowie kota trzeba dbać. Nie każdy natomiast musi mieć wiedzę o wszystkich, kocich chorobach. Dlatego też postanowiliśmy, w formie ciekawostek, przedstawić kilka faktów i zdementować mity dotyczące kociego zdrowia.

Koty nie chorują na wściekliznę

Powszechnie uważa się, że koty nie chorują na wściekliznę. Tymczasem okazuje się, że nie ma nic bardziej mylnego – wszystkie zwierzęta domowe są zagrożone zarażeniem się tym wirusem, dlatego tak ważne jest regularne szczepienie naszych ulubieńców, nawet jeżeli wychodzą wyłącznie na balkon lub wąchają nam buty. Koty niewychodzące możemy szczepić raz na dwa lata, a nie tak jak psy (obowiązkowo co roku).

Koty przebywające w domu nie mogą się zarazić żadną chorobą

Otóż nie jest to prawdą. Pamiętajmy, że zarazki przenoszone są przez powietrze, mogą być również przynoszone do domu na butach, czy ubraniach właścicieli. Dlatego należy również szczepić koty, które nie wychodzą z domu. Pamiętajmy, że zwierzaki przebywające na podwórku, są narażone na inne choroby i wymagają innych często bogatszych zestawów szczepień, a także regularnych częstszych niż koty niewychodzące programów odrobaczania.

Koty mogą zarazić się tasiemcem jedząc zepsute jedzenie

W kocim świecie krąży mit, że zwierzaki mogą zarazić się tasiemcem jedząc zepsute jedzenie. Prawda jest taka, że koty mogą zarazić się tasiemcem połykając pchły, myszy noszące w sobie tego pasożyta albo świeże mięso skażone pasożytami nie poddane obróbce termicznej. Nigdy nie podawaj swojemu zwierzęciu pokarmów nadpsutych, gdyż może być ono źródłem zakażenia patogenami, które odcisną się na zaburzeniach jego zdrowia przez całe życie.

Koty liżą swoje rany, by przyspieszyć ich gojenie

Koci język jest bardzo szorstki i ostry, przystosowany do odrywania kawałków mięsa od kości oraz rozczesywania kociej sierści. Lizanie ran może spowodować jeszcze większe podrażnienia, a co za tym idzie zdecydowanie spowolnić proces gojenia. Koty liżą swoje rany, ponieważ zwilżenie ich daje im chwilową ulgę. Nie mniej jednak powinniśmy uważać, by skaleczony kot nie dotykał rany. Najlepiej jest owinąć ją cienką warstwą bandaża.

Dodawanie czosnku do kociej karmy pomaga w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego

Prawdą jest, że niestety czosnek nie ma zbawiennego wpływu na pasożyty. Nie ma też zbawiennego wpływu na kota. Wręcz przeciwnie bardzo mu szkodzi prowadząc do uszkodzenia wątroby co z czasem objawia się anemią. Pasożyty zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne leczy lekarz weterynarii, czasem w ich określeniu mogą pomóc dodatkowe badania.

Koty powinny jeść dużo ryb

Koty domowe naturalnie nigdy nie jadały ryby. Zostały one wprowadzone do ich diety przez człowieka ze względu na swój bogaty skład odżywczy. Tłuste ryby morskie bogate są w niezbędne długołańcuchowe kwasy tłuszczowe Omega 3, ale jednocześnie dostarczają do kociego organizmu wielu składników mineralnych obciążających układ wydalniczy. Dlatego też należy kotu podawać ten niezaprzeczalny rarytas jedynie okazjonalnie wyłącznie po 20 minutowym gotowaniu na parze i w ilości nie przekraczającej 10% diety. Nadmiar składników mineralnych może prowadzić do poważnych problemów urologicznych. Oprócz tego surowe ryby zawierają anty-enzymy i anty-witaminy, które mogą prowadzić do niedoborów, a z czasem pogorszenia się zdrowia i wyglądu naszego kota

Koty roznoszą choroby

Zdecydowana większość kocich chorób nie jest zakaźna dla człowieka. Jeżeli kot jest odrobaczony, odpchlony, zaszczepiony i zadbany - nie stanowi większego zagrożenia. Kot wychodzący powinien być regularnie odrobaczany 4 razy do roku i przynajmniej raz do roku przechodzić kontrolę zdrowia w gabinecie weterynaryjnym.

Po zachowaniu kota można poznać, kiedy jest chory

Koty nigdy nie okazują słabości, jako ssaki instynktownie ukrywają swoje dolegliwości, by uchronić się przed atakiem drapieżnika. Dlatego to właśnie właściciel powinien zauważać subtelne zmiany chorobowe pojawiające się u ulubieńca. Niestety, przeważnie gdy kot ukazuje objawy chorobowe, to często jest to już problem zdrowotny średniego lub ciężkiego kalibru

Wskazówka:

Wiara w mity może prowadzić do poważnej choroby Twojego ulubieńca. Dlatego jeżeli dopiero zaczynasz swój wieloletni związek z kotem i wszystko wydaje się nowe, a Twoja wiedza o pielęgnacji ulubieńca jest, jak na razie, niewielka – nie ufaj mało wiarygodnym źródłom informacji – znajomym czy nawet hodowcom, zapytaj lekarza weterynarii.