Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pro Plan logo
Kot zdrów jak ryba?
Śpiący kot na kolanie właściciela

Po co kastrować kota?

3 minuta czytania
Pro Plan logo
Od Pro Plan

Decyzja o zabiegu kastracji będzie jedną z najważniejszych, jakie podejmiesz jako odpowiedzialny właściciel. Ponieważ koty stają się dojrzałe płciowo podczas gdy wciąż są kociętami, jest to też sprawa, którą powinieneś omówić z lekarzem weterynarii jak najwcześniej.

Zalety kastracji

Kastracja zarówno zapobiega niepożądanmym ciążom, jak również ogranicza ryzyko wystąpienia określonych chorób oraz nieprzyjemnych zachowań

  • Kastracja zmniejsza produkcję hormonów płciowych, znacząco ograniczając zachowania takie jak oznaczanie terenu i walki pomiędzy samcami oraz nadmierną uczuciowość oraz agresję u kotek, co istotnie wydłuża okres życia u kotów poprzez zmniejszenie narażenia na zarażenie chorobą zakaźną wskutek walki lub na urazy (wskutek uderzenia przez samochód) podczas wędrówek w poszukiwaniu partnerów.
  • Kastracja kotek likwiduje ryzyko chorób jajników i macicy, w tym nowotworów, ropomacicza, torbielowatości jajników, oraz zapalenia macicy- a także zmniejsza ryzyko problemów wywołanych hormonami płciowymi, takich jak nowotwory gruczołów mlekowych i ciąża urojona.
  • U samców kastracja usuwa ryzyko wystąpienia chorób jąder, w tym ich nowotworów i zmniejsza ryzyko chorób wywołanych testosteronem (np. zapalenia gruczołu krokowego, gruczolaków okołoodbytowych, przepukliny kroczowej i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego).

Kiedy kastrować

Lekarz zaleci najodpowiedniejszy moment na przeprowadzenie tego zabiegu u Twojego kota, ale zwykle wykonuje się go w wieku około sześciu miesięcy, przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Jednakże, w zależności od kraju w którym mieszkasz i zaleceń lekarza, może być wykonywanu już od wieku ośmiu tygodni.

Zabieg

Kastracja kota samca polega na usunięciu obu jąder. Kastracja kotki obejmuje usunięcie onu jajników, samych lub wraz z macicą.

Chociaż kastracja to poważny zabieg chirurgiczny, uważany jest również za rutynowy, a ryzyko powikłań jest niewielkie. Kot zazwyczaj wraca do domu w dniu zabiegu i może mieć lub nie mieć widocznych szwów.

Po zabiegu

Postaraj się nie wypuszczać kota z domu przez przynajmniej trzy dni po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Jeśli zauważysz wokół rany jakiekolwiek zaczerwienienie lub obrzęk lub jakikolwiek nietypowy wypływ, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Koty samce zwykle nie mają założonych żadnych szwów po zabiegu. Choćmogą być nieco ospałe przez pierwsze 24 godziny, zwykle dość szybko wracają do swojego normalnego psotnego zachowania.

Kotki mogą dochodzić do siebie nieco dłużej, gdyż zabieg jest u nich bardziej skomplikowany. Zadbanie o to, aby przez kilka pierwszych dni były w miarę spokojne i powstrzymanie ich przed wskakiwaniem na różne powierzchnie da tkankom czas na zagojenie się.

Wsparcie dietetyczne

Po zabiegu ważna jest wysokiej jakości, odżywcza karma, gdyż organizm potrzebuje składników odżywczych, aby wspomóc właściwe procesy gojenia.

Gdy kot powróci już do pełnej sprawności, ważne będzie także rozważenie zmiany diety z wysokokalorycznej karmy dla kociąt na mniej kaloryczną karmę bytową, taką jak PURINA® PRO PLAN® STERILISED, ponieważ kastrowane koty są bardziej narazone na tycie. Ma to związek z nieaktywnym trybem życia i kombinacją mniejszego zapotrzebowania na energię i zwiększonego apetytu. Obie te zmiany wywołane są zmniejszonym wytwarzaniem i wydzielaniem hormonów płciowych.

Nutritional support

A high-quality, nutritious diet is important after surgery, as the body needs nutrients to help it heal effectively.

Once your cat has fully recovered, it is also important to consider switching from a high-calorie kitten diet to a lower-calorie maintenance diet such as PURINA® PRO PLAN® STERILISED, because neutered cats are at increased risk of weight gain. This is linked to a more sedentary lifestyle and caused by a combination of lower energy requirements and an increased appetite. Both of these changes are caused by the decreased production and secretion of the sex hormones.

Powiązane artykuły:

Pro Plan
3 minuta czytania

Kot zdrów jak ryba?