Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Czipowanie kota
Brązowy kotek wychodzący z klatki białego kota.

Kot zdrów jak ryba?

3 minuta czytania
Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Krążą najrozmaitsze opinie o tym czy warto szczepić kota. Tymczasem lekarze weterynarii wydają się być zgodni w tym temacie.

Niewątpliwie szczepienia chronią nasze kociaki przed wieloma chorobami wywołanymi przez wirusy i bakterie. Istotne jest jednak, aby wiedzieć w jakim okresie życia szczepienia mogą być podane oraz rozgraniczyć, które szczepienia powinniśmy potraktować jako obowiązkowe.

​Program szczepień powinien być dostosowany do trybu życia naszego mruczka. Co nie oznacza, że koty żyjące tylko w domu nie muszą takich szczepień otrzymywać. Przeciwnie. Wiele bakterii i wirusów przynosimy z dworu do domu na ubraniu, butach itd. Dlatego nie podlega wątpliwości, że koty nie wychodzące także powinny odwiedzić gabinet specjalisty, który zadecyduje, jakie szczepionki są niezbędne.

Przed podaniem szczepionki wymagane jest dokładne zbadanie naszego mruczka. Powinien być on zdrowy i odrobaczony. Należy pamiętać, że po zabiegu nasz kotek może być trochę ospały, nie mieć apetytu i mieć podwyższoną temperaturę, ale objawy te są normalne i nie utrzymują się zazwyczaj zbyt długo.

Małe kocięta do ok. 7 tygodnia życia są uodpornione na wiele różnych chorób, głównie dzięki siarze (mleku matki), która zawiera przeciwciała chroniące je przed zachorowaniem. Jednakże przeciwciała te zanikają dość szybko i wtedy niezbędne jest zaszczepienie naszego malucha, zgodne z zaleceniem lekarza weterynarii. Podstawowe szczepienia, które wykonuje się w 7-8 tygodniu to herpes i calicivirus (tzw. koci katar), oraz panleukopenia (koci tyfus). Choroby wywołane przez te wirusy są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia kota i bardzo często prowadzą do śmierci. Szczepienia należy powtórzyć w wieku 12 i 16 tygodni, a po roku powtarzać co 2-3 lata (o ile lekarz nie zaleci inaczej).

Dwie wymienione szczepionki są obowiązkowe, co do pozostałych zdania są podzielone. Decyzję o tym czy warto zaszczepić kota należałoby pozostawić lekarzowi oraz właścicielowi. Do takich spornych szczepionek należą: białaczka, chlamydioza, grzybica, FCV (kaliciwiroza) oraz FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej).

Jeżeli natomiast chodzi o szczepienia przeciwko wściekliźnie to decyzję o konieczności i częstotliwości szczepienia powinniśmy pozostawić lekarzowi weterynarii, który po uwzględnieniu tego czy nasz kot jest „kotem wychodzącym” czy domowym sam ustali dla niego program szczepień.

Ceny szczepionek są bardzo zróżnicowane, najczęściej ustalane indywidualnie, zależne od firmy i rodzaju podanej szczepionki, najczęściej wahają się w granicach 35-50zł.

Warto zatem chronić zdrowie naszego małego przyjaciela od pierwszych dni i nie bawiąc się w „domowego lekarza” udać się jak najwcześniej do lekarza weterynarii, który ustali odpowiedni program szczepień.

Powiązane artykuły:

PURINA ONE®
3 minuta czytania

Po co kastrować kota?