Kocie lato, czyli jak pomóc ulubieńcowi przetrwać wakacyjne temperatury
Kocie lato, czyli jak pomóc ulubieńcowi przetrwać wakacyjne temperatury
Kocie lato, czyli jak pomóc ulubieńcowi przetrwać wakacyjne temperatury
Kocie lato, czyli jak pomóc ulubieńcowi przetrwać wakacyjne temperatury

Kocie lato, czyli jak pomóc ulubieńcowi przetrwać wakacyjne temperatury

Kocie lato, czyli jak pomóc ulubieńcowi przetrwać wakacyjne temperatury


Lato kojarzy się z przyjemnym ciepłem i odpoczynkiem, niestety wysokie temperatury są bardzo niebezpiecznie dla kotów. Co zrobić, by upały były dla naszych ulubieńców jak najmniej dokuczliwe? Jaka temperatura jest niebezpieczna dla kotów oraz co może spotkać ulubieńca przebywającego zbyt długo na słońcu?

Temperatura bezpieczna dla kotów…

Przyjmuje się, że koty powinny przebywać w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 10 – 35 stopni. Wytrzymałość kotów na wysoką temperaturę zależy od wielu czynników: aktywności zwierzęcia, jego masy ciała, czy wydolności układu krążenia. Dlatego dla niektórych kotów niebezpieczną temperaturą będzie 40, a dla innych nawet 25 stopni.

Jak pomóc kotu przetrwać upał?

  • Znajdźmy mu chłodne miejsce. Klatki i kojce powinno się ustawiać w pokojach północnych - miejscach zacienionych. Warto zostawić uchylone drzwi do łazienki, ponieważ to tam koty zawsze szukają schronienia – zazwyczaj jest to najchłodniejsze miejsce w domu. Nie zapomnijmy o dopływie świeżego powietrza, okno powinno być otwarte. Uważajmy z klimatyzacją, nadmierne wychłodzenie pomieszczenia może prowadzić do przeziębienia.
  • Pamiętajmy, że spacery w południe są bardzo niebezpieczne. Zdecydowanie lepiej jest wyjść ze zwierzakiem na dwór wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy temperatury spadają.
  • Uwaga na metalowe elementy. Jeżeli Twój kociak nosi metalową obróżkę – czym prędzej zmień ją na skórzaną – nagrzana, parzy. Natomiast blaszki z imieniem czy adresem koniecznie odepnij lub obróć tak, by nie dotykały bezpośrednio kotka.
  • Woda przede wszystkim. Należy dbać, by miska kota zawsze była pełna czystej, niegazowanej, lekko schłodzonej wody. Podczas upałów nasi ulubieńcy wcale nie chcą pić więcej niż zwykle, ale powinni. Woda chłodzi koci organizm.
  • Należy od czasu do czasu skraplać kota niewielka ilością wody - delikatnie, by go nie przestraszyć i nie za zimną, by nie wywołać szoku termicznego.
  • Schładzanie kota może wspomagać wentylator, nie należy jednak kierować go bezpośrednio na ulubieńca, a umieścić w jego zasięgu, tak by kotek mógł sam chłodzić się w miarę potrzeby.
  • W czasie wysokich temperatur koty stają się mniej aktywne, nie prowokujmy ich do zabaw, pozwólmy na nieruchome leniuchowanie bądź spanie.
  • Dobrą metodą jest również porozkładanie po mieszkaniu wilgotnych ręczników, do których kot będzie mógł się przytulić.
  • Koty długowłose należy strzyc, by umożliwić skórze cyrkulacje powietrza.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kotów w samochodzie, nawet na 5 minut. Samochód bardzo szybko się nagrzewa, nawet przy otwartym oknie, wewnątrz może być 60-70 stopni.

Jakie są konsekwencje wysokich temperatur?

Bardzo niebezpieczne dla kotów jest przegrzanie organizmu, długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze może prowadzić do podrażnienia opon mózgowych, drgawek, czy utraty przytomności. Kot, podobnie jak człowiek, może dostać udaru cieplnego – osłabienie krążenia, zaburzenie ukrwienia, a także stan krytyczny układu oddechowego mogą prowadzić do niewydolności nerek. Dlatego jeżeli zauważymy, że kot sinieje, jego język robi się brudnoróżowy, ciężko dyszy oddychając przez pyszczek, a nie tak jak zwykle przez nos lub siedzi na rozpostartych łapach, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Fakt

Zwierzęta przebywające w domach zdecydowanie gorzej znoszą wysokie temperatury niż koty przyzwyczajone do wychodzenia na podwórko, charakteryzujące się wysoką aktywnością.