Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Ciemnowłosy kot w klatce dla kotów.

Badania profilaktyczne

Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Każdy organizm jest stale narażony na choroby wywołane przez bakterie, wirusy czy pasożyty. Często sam początek choroby jest bezobjawowy lub daje objawy łatwe do przeoczenia.

Dlatego też, w trosce o nasze koty powinniśmy na bieżąco monitorować ich zdrowie i samopoczucie.

Regularne badania profilaktyczne pozwalają na kontrolowanie stanu zdrowia kota i wczesną diagnostykę choroby. Rozpoznanie choroby na jej wczesnym etapie pozwala często na szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii, a co za tym idzie opóźnienie rozwoju procesu chorobowego, a nawet całkowite wyleczenie kota.

Stały kontakt z lekarzem weterynarii pozwala także na kontrolę ważności szczepień, statusu odrobaczenia, a także stanu ogólnego kota i wykonania rutynowych czynności (np. podcięcia pazurków). Jest też dobrą okazją na zasięgnięcie porady odnośnie problemów z nadwagą naszego kota, czy problemów z zachowaniem.

Jak często robić badania?

Pierwsza wizyta z naszym nowym puszystym lokatorem u lekarza weterynarii powinna nastąpić w ciągu tygodnia od momentu przybycia do domu młodego kota.

W trakcie wizyty lekarz doradzi jak prawidłowo opiekować się naszym kotem, pomoże w ustaleniu odpowiedniej diety, a także zaplanuje kalendarz szczepień i odrobaczeń.

Dorosłe koty powinny być badane przynajmniej raz w roku. Jest to dobra okazja do odnowienia szczepień ochronnych oraz okresowych badań krwi i moczu.  Powyżej 7 roku życia, kiedy koty zaczynają się starzeć warto wykonywać badania częściej, nawet 2-3 razy w roku.

Niezależnie od wieku szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na koty zagrożone chorobami ze względów rasowych, czy osobniczych, np. ciężkie choroby w dzieciństwie np. „koci katar”, wrodzone wady oczu, serca czy wątroby, nadwaga i otyłość, skłonność do dysplazji itp.

Jakie badania profilaktyczne ?

Podstawą jest ogólne badanie krwi, obejmujące morfologię i podstawowe wskaźniki biochemiczne, a także badanie moczu. Na podstawie wyników morfologii można uzyskać informacje o stanie nawodnienia, działaniu układu immunologicznego, możliwej infekcji lub anemii oraz krzepliwości krwi.

Testy biochemiczne oceniają pracę poszczególnych narządów, poziom hormonów i elektrolitów, oraz wiele innych parametrów, zależnie od spectrum przeprowadzanego testu. W określonych przypadkach lekarz może zlecić badanie obrazowe RTG, EKG lub USG, badanie szczegółowe lub profilowe (pod kątem konkretnej choroby).

Wskazówka:

Oczywiście nie powinniśmy trzymać się sztywnych ram badania raz na rok. Jeśli tylko coś nas zaniepokoi w zachowaniu naszego ulubieńca zawsze warto wybrać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi podstawowe badania.