Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Badania profilaktyczne
kot się sam wyczesuje

Dlaczego warto czesać każdego kota

4 minuta czytania
Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Pielęgnacja i codzienny rytuał samoczyszczenia jest dla kota kluczowym elementem rozkładu dnia. Mówi się, że brudny kot, to chory kot - i jest to prawda, bo przy wielu chorobach oznaką pogorszenia stanu zdrowia będzie stan sierści kota.

Jeśli jednak nie każdy kot lubi czesanie, jak i nie każdy ma długie, kołtuniące się włosy, to dlaczego czesanie jest ważne dla każdego kota i jego opiekuna?

Regularny rytuał

Czesanie to wspaniała okazja dla opiekuna, aby dokładnie obejrzeć skórę i futerko swojego kota z bliska. Uczenie tego zabiegu pielęgnacyjnego od kocięcia jest kluczowe, aby potem nasz kot dobrze znosił wszelkie operacje narzędziami czeszącymi na sobie. Dlatego już od pierwszych tygodnie należy przyzwyczajać kocię do szczotki i wspólnej zabawy z nią. Koty podczas pielęgnacji zbierają obecnym na języku grzebyczkiem nawet kilogram martwych włosów rocznie. Włosy te trafiają do układu pokarmowego kota i muszą być regularnie z niego wydalane. Dzięki odpowiedniej kompozycji włókna pokarmowego, karma Purina® ONE® Coat & Hairball pomaga nawet dwukrotnie skuteczniej opróżniać żołądek kota z zalegających tam kul włosowych niż porównywana karma bez tej specjalnej formuły.

Rękawica czy szczotka?

Trudno oczekiwać, aby kot nieobyty z akcesoriami łatwo dał się wyczesać i nie uciekał od pielęgnacji. Jeśli nasz kot nie jest w ogóle oswojony z czesaniem, zaczynamy od regularnego zachęcania go do tego w następujący sposób: co drugi dzień o stałej porze delikatnie bierzemy kota na kolana i głaszczemy go miarowo i systematycznie „czesząc go” palcami. W kolejnym kroku warto wypróbować rękawicę do pielęgnacji sierści. Gdy kot się do niej przyzwyczai, możemy wypróbować specjalną szczotkę, która ma mnóstwo krótkich drucików świetnie zbierających włosy (tzw. pudlówka). Na początek możemy wybrać szczotkę, która ma na zakończeniach igieł kuleczki, chociaż profesjonalni fryzjerzy zwierząt uważają, że najlepiej działa wersja nie osłonięta. U wielu kotów doskonale sprawdzi się też eliminator podszerstka (rodzaj trymera z ząbkami), dobrany odpowiednio do długości włosa i wielkości kota. Używany regularnie, pozwala usunąć martwe włosy u kotów krótko, średnio i długowłosych. Dzięki temu zmniejszymy wrażenie, że kot zostawia włosy zawsze i wszędzie.

Dlaczego kołtuny są groźne?

Okazuje się, że kołtuny, to nie tylko problem kosmetyczny dotyczący wyglądu naszego kota. Pod kołtunem skóra się zaparza, chętnie występują tam też pasożyty czy rozwijają się wtórne stany zapalne. Dlatego u kotów skłonnych do kołtunienia się powinniśmy pilnować regularnej pielęgnacji. Jeśli sami nie potrafimy jej wykonać, należy regularnie korzystać z pomocy kociego fryzjera. Wyjaśni on nam też jak prawidłowo rozcinać czy wyczesać kołtun jeśli się zdarzy. Nie należy wycinać „dziur” w szacie kota długowłosego, a z pomocą specjalnych „grabek” z ząbkami rozciąć kołtun od skóry wzdłuż, a następnie rozczesać gęstą szczotką. W skrajnych przypadkach, fryzjer czy lekarz zaleci obcięcie kota długowłosego na krótko, aby się nie męczył i aby obniżyć ryzyko rozwinięcia się wtórnych chorób skórnych pod skołtunioną sierścią.

Czy czesać koty… łyse?

Czesanie to także pobudzanie krążenia oraz budowanie więzi z właścicielem. Kocia mama lizała kocięta, a opiekun kota pomaga mu oczyszczać się z martwego włosa czy naskórka. Jest to ważne, abyśmy regularnie siadali z naszym kotem i pracowali nad jego okrywą włosową i ją obserwowali. Wiele poważniejszych chorób można zaobserwować poprzez pogorszenie się jakości okrywy włosowej oraz stanu skóry naszego kota. Dla kotów łysych przeważnie wystarczy rękawica lub kostka masująca, a także pielęgnacja ich odsłoniętej skóry specjalnymi kosmetykami. Absolutnie nie wolno używać kosmetyków ludzkich, nawet chusteczek wilgotnych dla niemowląt, gdyż mogą wywołać silne podrażnienie skóry kota, bo nie są dostosowane do potrzeb ani pH jego skóry.

Pamiętaj, by sięgając po zestaw akcesoriów do czesania swojego kota, w razie wątpliwości skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się czesaniem i strzyżeniem zwierząt domowych na co dzień (to tzw. groomerzy). Chodzi o to, aby czesanie kota było przyjemnym rytuałem Twojego kota, a nie walką na zęby, pazury i szczotki.