To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kocich rodziców. Która karma jest lepsza w żywieniu mojego kota? Mokra czy sucha?

Oto dobra wiadomość: jeśli Twój kot cieszy się dobrym zdrowiem i stosujecie w 100% kompletną i zbilansowaną dietę, odpowiednią na danym etapie jego rozwoju, obie odpowiedzi będą dobre. Niezależnie, czy karmisz Twojego kota mokrą, czy suchą karmą, dostarczasz mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Ważne aby wybrana przez Ciebie karma była pełnoporcjowa i podana w odpowiednich ilościach.

Odpowiedź na to pytanie sprowadza się w rzeczywistości do indywidualnych preferencji Twojego kota. Podziwiamy i szanujemy naszych ulubieńców za ich niezależność i samodzielność. Spójrzmy więc na temat żywienia jak na kolejną okazję do odkrycia upodobań i wyjątkowości naszych zwierzaków.

Czy Twój kot woli chrupkość suchej karmy? Czy różnorodną konsystencję poszczególnych składników mokrego pokarmu? Miej na uwadze, że sucha karma pomaga również w utrzymaniu higieny jamy ustnej, podczas gdy mokra wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów w organizmie. Tak więc i jedna i druga niesie korzyści dla utrzymania Twojego kota w zdrowiu. Pamiętaj tylko że karma sucha i mokra różnią się od siebie gęstością odżywczą, co przekłada się na ilość, którą się podaje. Oznacza to, że dla przeciętnego kota całodzienna porcja jedzenia mokrego to pełna szklanka, podczas gdy karmy suchej wystarczy tylko filiżanka. Podając jedzenie mieszane proporcjonalnie zwiększaj lub zmniejszaj ich ilości.

Jeśli chcesz urozmaicić czas posiłków Twojemu kotu, bez względu na to, czy stosujesz karmę mokrą, suchą, czy obie zamiennie, zastanów się nad wykorzystaniem zabawek, w których można schować smakołyki. Pamiętaj że kocie-łakocie, nie powinny stanowić więcej niż 10% porcji dziennej. Oznacza to przeważnie porcję przekąsek mieszczącą się na dużej łyżce. Podając je regularnie zadbasz o aktywność umysłową i zachęcisz pupilado zabawy. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na jakiekolwiek zmiany w sposobie żywienia Twojego kota, pamiętaj o kontrolowaniu jego wagi i odpowiednim zmniejszaniu lub zwiększaniu porcji posiłków.

Pamiętaj, koty mogą mieć liczne upodobania żywieniowe i potrzebują różnorodności. Jeśli to zdanie dobrze opisuje Twojego ulubieńca, wypróbuj dla odmiany nowe smaki i produkty o odmiennej konsystencji. Obserwacja preferencji kota co do mokrej i suchej karmy oraz dostarczanie mu nowych doświadczeń w trakcie posiłków to doskonały sposób na nawiązanie jeszcze silniejszej relacji z Twoim czworonożnym przyjacielem.