Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Kiedy odstawić karmę dla kociąt?

Kiedy odstawić karmę dla kociąt?

1 minuta czytania

Przejście z karmy dla kociąt na pożywienia dla dorosłego kota z zasady koty młodsze niż 1 rok uznawane są za kocięta.Ważne, aby były one w tym czasie karmione w odpowiedni sposób.

Wyjątkiem od reguły będą przedstawiciele większych ras, czyli kotów w wieku dorosłym osiągającym naturalnie powyżej 6 kg masy ciała, jak np. koty rasy Main Coon, które uznajemy za dorosłe dopiero między 18. i 24. miesiącem życia.

Kocięta rosną i rozwijają się każdego dnia. Dlatego potrzebują bogatszego pokarmu, który zaspokoi wysokie wymagania energetyczne i odżywcze ich małych organizmów w bardziej skoncentrowanej porcji. W miarę dorastania zapotrzebowanie to będzie się zmieniać, a wraz z nim powinna zmieniać się również kocia dieta.  Nie zdziw się gdy zobaczysz że nagle z wiekiem rekomendowana porcja dzienna Twojego kociaka drastycznie się zmniejsza prawie o 1/3. Dzieje się tak między 6 a 9 miesiącem życia Twojego kocięcia, co widać na tabeli dawkowania, gdyż kończy się intensywna faza wzrostu kocięcia, ale nadal potrzebuje wyższego poziomu składników odżywczych.

Gdy Twój ulubieniec skończy rok lub gdy zaleci to lekarz weterynarii, powinnaś/powinieneś stopniowo przestawić kota z dotychczasowej karmy, na wybrany rodzaj rekomendowany  dla dorosłych kotów. Rozłóż ten proces na okres od 7 do 10 dni, stopniowo zwiększając ilość nowego pokarmu każdego dnia, a zmniejszając porcję starego. Pamiętaj, że przeciętny kot nie powinien jeść więcej niż około filiżanki suchej karmy dziennie.