Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
W zastępstwie kociej mamy
Czy mój kot ma alergię pokarmową?

Czy mój kot ma alergię pokarmową?

2 minuta czytania

Typowe objawy alergii pokarmowej obejmują:

  • Problemy skórne- świąd i zaczerwienienie, obszary wyłysień lub właściwe uszkodzenia skóry.
  • Nawracające infekcje uszu.
  • Nasilenie problemu kul włosowych.
  • W rzadkich przypadkach, prolemy z oddychaniem.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot może cierpieć na alergię pokarmową, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nigdy na własną rękę nie przeprowadzaj prób pokarmowych, ponieważ mogłyby one doprowadzić do problemów lub niedoborów pokarmowych- lub też Twój kot może mieć inny problem zdrowotny, wymagający odmiennego postępowania.

Rozpoznawanie alergii pokarmowej

Najbardziej skuteczną metodą diagnozowania alergii pokarmowych u kotów jest dieta eliminacyjna.

Zwierzę zaczyna otrzymywać specjalną hydrolizowaną karmę (taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline HA St/Ox Hypoallergenic), w której cząsteczki białka są tak niewielkich rozmiarow, że są niezdolne do wywołania reakcji alergicznej. Alternatywnie, w celu wykazania nietolerancji pokarmowej, można zastosować karmę zawierającą białka i węglowodany, których Twoje zwierzę dotychczas nie jadło.

Jeśli na nowej diecie objawy zanikają lub następuje istotna poprawa, można śmiało wziąć pod uwagę alergię pokarmową.

Czas trwania diety eliminacyjnej zależy od rodzaju problemu. Na przykład, w przypadku objawów skórnych specjalną dietę należy utrzymywać na ogół przez 4- 12 tygodni. Ta karma to jedyna rzecz, którą zwierzę dostaje do jedzenia podczas próby, nie wolno więc podawać żadnych przysmaków. Stosowanie się do takiej diety może być niezwykle trudne, szczególnie gdy masz więcej niż jednego kota. Jeśli więc złamiesz jej zasady, bądź szczery, jak również skonsultuj się z lekarzem, gdy zwierzę nie będzie chciało jeść nowej karmy.

Po zakończeniu próby pokarmowej

Na zakończenie próby, lekarz będzie chciał poddać zwierzę ponownemu badaniu. W przypadku stwierdzenia braku poprawy brane będą pod uwagę inne choroby. Jeśli nastąpi poprawa, lekarz może zalecić stopniowy powrót do białka w diecie i monitorowanie reakcji na nie.

Jeśli objawy powrócą po ponownym podaniu poprzedniej karmy, możliwe, że odkryliście przyczynę- chociaż zawsze istnieje możliwość, że problem dotyczy więcej niż jednego rodzaju pokarmu.

Ustal właściwą dietę Twojego kota

Gdy składniki odpowiedzialne za wystąpienie problemów zostały zidentyfikowane, będziesz mógł wraz z lekarzem weterynarii zdecydować, która karma będzie właściwym wyborem dla długotrwałego, zdrowego żywienia Twojego kota. Jeśli objawy u Twojego kota były bardzo ciężkie, a dieta spowodowała ich złagodzenie, wspólnie z lekarzem możecie zadecydować o długotrwałym kontynuowaniu żywienia specjalną hydrolizowaną dietą.