Czego unikać w diecie?


Koty doskonale znane są ze swej wybrednej natury. Z pewnością każdy właściciel zauważył nieraz, że jego podopieczny niekoniecznie miał ochotę na to co mu się w danej chwili oferowało. W tych okolicznościach powstał mit o tym, że koty doskonale orientują się w tym co jest dla nich dobre, a co może im zaszkodzić i w tym drugim wypadku po obwąchaniu jedzenia odejdą nie zjadając nawet kęsa. Co jest jak już wspomniano fałszywym przekonaniem. Są bowiem takie produkty żywnościowe, które mogą zaszkodzić naszemu pupilowi, a z których nie do końca zdajemy sobie sprawę.

​Kociarze w większości całkowicie są świadomi tego, jak ważna jest właściwie zbilansowana dieta, dobrana na podstawie wieku, płci czy sposobu spędzania czasu kota (różnorodne karmy w oparciu o wskazane kryteria ma w swojej ofercie Purina ONE). Dzięki niej kociak będzie mógł (wraz ze swym właścicielem) cieszyć się przez długi czas młodością ducha, sprawnością fizyczną czy piękną, lśniącą sierścią. W takiej mierze bowiem, w jakiej wskazane są konkretne nawyki żywieniowe, w takiej samej mierze możemy rozpatrywać produkty, których nasz podopieczny powinien warunkowo unikać.

Lista produktów, które mogą zaszkodzić naszemu mruczkowi nie jest zbyt długa, jednak warto ją znać, bowiem lepiej jest zapobiegać niż później leczyć choroby spowodowane niewłaściwa dietą. W szczególności należy unikać:

 • Cebuli, czosnku, poru, szczypiorku (w jakiejkolwiek formie), które mogą powodować anemię
 • Białka jajka, które może wywołać wypadanie sierści czy problemy skórne
 • Wędzonej ryby lub ryby zawierającej ości; wędzona ryba zawiera szkodliwą dla kota sól, a ości stanowią niemałe zagrożenie, bowiem mogą spowodować uszkodzenie błon śluzowych
 • Surowego (niesparzone uprzednio) mięsa, które może zawierać groźne bakterie
 • Wątróbki, która w małych porcjach jest bezpieczna, jednak podawana w większych może przyczynić się do chorób kości
 • Czekolady, która dawkowana w zbyt dużych ilościach może spowodować nawet śmierć
 • Słodyczy, które mogą przyczynić się do otyłości kota, próchnicy czy chorób dziąseł
 • Rodzynek i winogron mogących doprowadzić niewydolności nerek
 • Przyprawionych potraw, które działają szkodliwie na układ pokarmowy i nerki kota
 • Karmy przeznaczonej dla psów; koty i psy mają bowiem różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze (np. kot potrzebuje aż cztery razy więcej białka niż pies)
 • Ponadto unikamy: alkoholu, napojów gazowanych, napojów słodzonych, kawy, herbaty, krowiego mleka, ciasta drożdżowego, kości i (co wydaje się oczywiste) zepsutego, spleśniałego jedzenia.

Najrozsądniej od razu wykluczyć te produkty z menu naszego futrzaka, bądź też radykalnie je ograniczyć. I chociaż mogłoby się wydawać, że kot na pewno nie będzie miał ochoty na któryś z tych wyrobów, to jednak zdarzają się sytuacje, gdzie może on nieświadomie czy też przez przypadek spałaszować któryś z nich (np. cebula, która w surowej postaci mogłaby spowodować u kota co najwyżej niuchnięcie, tak w innej postaci dodawanej do mięs czy ziemniaków może stanowić smakowity kąsek). Zatem pamiętajmy, że nasz kociak to małe, wrażliwe stworzenie, które całkowicie nam ufa i dlatego zagwarantujmy mu, że to co dostaje do jedzenia jest dla niego zdrowe i bezpieczne.