Kot Twoim lekarzem

Opiekunowie kotów mogą żyć nawet 10 lat dłużej. Może dlatego, że szczęśliwy kot to taki, który ma ułożony regularny porządek dnia, a właściciel może także na tym skorzystać. Dowiedz się jak wiele korzyści zdrowotnych przynosi życie z kotem.
Kot Twoim lekarzem
Kot Twoim lekarzem
Kot Twoim lekarzem

Okazuje się, że przebywanie pod jednym dachem z kotem przekłada się na poprawę naszego zdrowia. Wpływ ten jest zauważalny w różnych aspektach: począwszy od stylu życia jaki wymusza na nas obecność kota, poprzez codzienne interakcje, a nawet samą obecność i kontakt dotykowy z mruczkiem.

Terapia mruczeniem

Okazuje się, że przede wszystkim częstotliwości w jakich koty mruczą (między 20 a 140Hz), są wykorzystywane w terapii licznych schorzeń u ludzi. Podczas zabiegów wspomagających w procesie leczenia i wzmacniania układu kostnego, a także przy wzmacnianiu mięśni, ścięgien czy więzadeł wykorzystywane są w fizykoterapii częstotliwości odpowiadające mruczeniu Twojego kota. Wiele osób uważa też, że koty kładą się na bolesnych miejscach. Może to mieć swoje uzasadnienie, związane z tym, że miejsca zmienione zapalnie mogą mieć wyższą temperaturę. Koty instynktownie kładą się w miejscach pozwalających oszczędzać im życiową energię, korzystając z naturalnych źródeł ciepła. A może widząc nasze ukojenie na twarzy, lub czując, że nam jest przyjemnie moszczą się w miejscach, które obu stronom sprawiają przyjemność?

Terapia mruczeniem

Kot kardiolog 

Najbardziej spektakularne spostrzeżenia dotyczą wpływu posiadania kota na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Instytut badania Udaru stanu Minnesota przez 10 lat obserwował ponad 4 tysiące właścicieli kotów, dochodząc do zaskakujących wniosków, że posiadanie kota dramatycznie zmniejsza ryzyko śmierci w wyniku choroby serca. Właściciel kotów mają nawet o 30-40% mniejsze ryzyko zawału serca zależnie od typu badań. Pomimo tego, że kot nie zmusza opiekuna do regularnych spacerów tak jak pies, to jednak wpływa na poprawę jego parametrów sercowo-naczyniowych. Uważa się, że interakcja z kotem w tym jego mruczenie wpływa na obniżenie ciśnienia. Cóż, na pewno głaskanie mruczącego kota, jest jak balsam na nasze nerwy i pozwala się odstresować po ciężkim dniu.

Kocia terapia - nie dla każdego

Istnieją jednak pewne ograniczenia w przypadku, gdy kontakt z kotem mają osoby z obniżoną odpornością (m.in. dzieci w wieku przedszkolnym, osoby starsze, chore), gdyż zdecydowanie nie powinny one pozwalać swoim kotom wychodzić na dwór czy karmić je surowizną. Nawet połowa kotów wychodzących czy otrzymujących surowe posiłki (także przemrożone), jest nosicielami licznych patogenów i wymaga także częstszej profilaktyki przeciwpasożytniczej oraz szczepień o czym przeczytasz więcej na stronie ESCCAP Polska. Oczywiście, warto też nadmienić, że u osób cierpiących w wyniku alergii na kota, raczej kontakty z nim nie będą przekładały się na poprawę stanu zdrowia i podniesienie jakości ich życia, więc w tych przypadkach będzie on odradzany. Natomiast jeśli w Twoim otoczeniu są alergicy, możesz zadbać o poprawę ich komfortu życia, poprzez zmniejszenie ilości kocich alergenów w środowisku i wprowadzenie do menu swojego kota specjalnej karmy, która powstała na podstawie przełomowych badań naukowych, o których więcej przeczytasz na stronie Purina Institute.