Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Czy nie powinienem pozwalać swojemu kotu wychodzić z domu?

Czy nie powinienem pozwalać swojemu kotu wychodzić z domu?

Podczas gdy większość właścicieli w Europie pozwala swoim kotom na wychodzenie na zewnątrz, niektórzy decydują się dla nich na tryb życia kota niewychodzącego. Ten artykuł omawia niektóre zalety i wady obu rozwiązań.

Zalety niewychodzenia

Dopiero z pojawieniem się żwirku dla kotów w latach 50-tych właściciele mogli z łatwością zdecydować o niewychodzącym trybie życia dla swojego zwierzęcia. Od tego czasu zaobserwowano u kotów niewychodzących tendencję do wiekszej przeciętnej długości życia, niż u kotów wychodzących.

Jest tak, ponieważ koty niewychodzące mniej narażone są na:

  • Kradzież- wraz z coraz bardziej wartościowymi rasami utrzymywanymi jako zwierzęta domowe, wzrasta liczba ich kradzieży.
  • Zaginięcie- koty wychodzące zostają czasem uwięzione w garażach, szopach, lub nawet w bagażnikach samochodów.
  • Wypadki drogowe- jest to główna przyczyna śmierci kotów, szczególnie młodych, które jeszcze nie zaznajomiły się z niebezpieczeństwami związanymi z ruchem samochodowym.
  • Atak drapieżnika- koty niewychodzące w oczywisty sposób chronione są przed lisami i innymi drapieżnikami.
  • Walki- o ile nie pokłócą się z innymi kotami w domu, koty niewychodzące mogą unikać bójek z innymi kotami i psami.
  • Zatrucie- chociaż nie zdarza się to często, koty wychodzące czasem przypadkowo spożywają szkodliwe substancje, takie jak płyn chłodniczy, trutka na ślimaki lub szczury.
  • Choroby zakaźne- koty niewychodzące chronione są przed chorobami, które przenoszą się poprzez bliski kontakt między kotami. Jednak niektóre mikroorganizmy i pasożyty mogą być wnoszone do domu przez ludzi na butach lub ubraniach. Należy zauważyć, że niewychodzące koty dla pozostania w dobrym zdrowiu również potrzebują szczepień i odrobaczania.
  • Ochrona- tryb życia kota niewychodzącego zmniejsza ryzyko nadmiernej aktywności łowieckiej i zabijania ptaków, szczególnie w okresie rozrodczym.

Wraz z wiekiem, koty mogą naturalnie wybierać spędzanie większej ilości czasu w domu. Niektóre starsze koty mogą nawet wybrać komfort i bezpieczeństwo spędzania go całkowicie w domu.

Korzyści wynikające z wychodzenia kota z domu

Pomimo zalet wynikających z pozostawania w domu, wypuszczanie kota na zewnątrz ma również swoje zalety.

Główna z nich dotyczy zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia Twojego kota. Koty są stworzone do polowania i znakowania swojego terytorium i wykorzystują do tego swój wysoko rozwinięty zmysł węchu, słuchu i dotyku, jak również wzrok wyspecjalizowany w tropieniu i polowaniu.

Pozwolenie kotu na wychodzenie z domu pozwala mu na zaspokajanie w pełni swoich kocich instynktów, co może być przyczyną tego, że koty wychodzące wykazują mniej problemów psychicznych lub behawioralnych, niż te przebywające przez cały czas w domu. Ponadto, koty wychodzące mają większą możliwość aktywności fizycznej, są więc mniej podatne na Otyłość i związane z nią problemy zdrowotne.

Wybór należy do Ciebie

Ponieważ oba rozwiązania mają swoje dobre, jak i złe strony, nie ma złego i dobrego wyboru, gdy chodzi o wybór trybu życia dla Twojego kota. Jakkolwiek postanowisz, najważniejszą sprawą pozostanie zapewnienie mu wysokiej jakości opieki, dobrego żywienia i wielu bodźców dla wsparcia jego kondycji psychicznej.