Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Czy kot wybiera swojego właściciela?

Czy kot wybiera swojego właściciela?

Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Tobie było dane dokonać takiego wyboru, a Twojemu kotu? Wasza relacja opiera się na wzajemnym wyborze, jak więc możesz mieć pewność, że Twój kot jest z Tobą szczęśliwy?

Koty są naszymi zwierzętami domowymi, więc to my, jako ich opiekunowie, podejmujemy decyzje dotyczące ich żywienia, zdrowia, wygody i nauki. To wszystko skłania nas do myślenia, że wybór kota, który będzie z nami mieszkał, jest jednostronną decyzją. Koty jednak zawsze mają wolną wolę. Na przykład często wyróżniają jedną osobę w rodzinie, a nawet może się zdarzyć, że wprowadzają się z własnej woli, bez zaproszenia!

Zrozumienie podstaw kociej psychologii i zachowania jest bardzo ważne, aby ułatwić Twojemu kotu adaptację w nowym domu i zapewnić mu szczęśliwe życie. Poza kwestiami podstawowymi, takimi jak pożywienie i schronienie, koty poszukują również bezpieczeństwa i wygody. Dlatego też w naturalny sposób nawiązują bliską więź z osobami zapewniającymi im najlepszą równowagę emocjonalną, dobrostan oraz zachowującymi się w sposób kojący.

Kot nadmiernie przywiązany do człowieka

Pomimo swej niezależnej natury koty często mocno przywiązują się do swych opiekunów, czasami nawet zbyt mocno (ma to miejsce zwłaszcza w przypadku kociąt oddzielonych od matki przed ukończeniem trzech miesięcy życia).

Trudno jest oponować, gdy kot zabiega o naszą uwagę, lecz dopuszczenie do zbytniego uzależnienia emocjonalnego może prowadzić do poważnych problemów. Nadmierne przywiązanie do opiekuna może być przyczyną silnego stresu w przypadku rozłąki. Może to skutkować problemami behawioralnymi w postaci oddawania moczu w nieodpowiednich miejscach, intensywnego miauczenia i łysienia (nadmiernego linienia).

Fakt

1854 r. — Zoolog Isidore Geoffroy Saint-Hilaire utworzył dziedzinę nauki o nazwie „etologia”, zajmującą się badaniem zachowań zwierząt, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć zachowanie kotów.

Wskazówka

Aby zwiększyć niezależność Twojego kota, wyznaczaj krótkie okresy spędzane osobno i zachęcaj go do koncentrowania uwagi również na innych ludziach.