Dental Health Warning Signs
Dental Health Warning Signs
Dental Health Warning Signs

ZNAKI OSTRZEGAWCZE W ZAKRESIE ZDROWIA ZĘBÓW PSA

Udostępnij

Wiedza kiedy udać się z psem do weterynarza, a kiedy nie ma takiej potrzeby, nie jest taka oczywista, zwłaszcza jeżeli chodzi o zdrowie jego zębów. Większość osób nie chce iść do weterynarza za każdym razem, gdy mają drobne pytanie, lecz również zupełny brak wizyt może oznaczać, że problemy z zębami psa pozostaną niezauważone. Kontynuuj lekturę, aby poznać niektóre znaki ostrzegawcze w zakresie zdrowia zębów psa, na które należy uważać.

Krwawiące dziąsła

Jeżeli zauważysz, że dziąsła twojego psa krwawią, to zalecamy jak najszybszą wizytę
u weterynarza. Jeżeli występuje nieznaczne krwawienie obejmujące rozległy obszar dziąseł, może to być oznaką choroby takiej jak zapalenie dziąseł u psa lub choroba przyzębia. Obydwie choroby mogą powodować dyskomfort i prowadzić do problemów takich jak utrata masy ciała.

Jeżeli dziąsła psa mocno krwawią, to prawdopodobnie znak, że je sobie zranił, a nie symptom choroby zębów. Psy mogą zranić sobie dziąsła różnymi przedmiotami, zwłaszcza podczas spaceru. Przedmioty, na które należy uważać podczas spaceru, obejmują:

  • Ostre lub rozszczepione patyki

  • Rozbite lub pęknięte szkło

  • Plastikowe odpady

  • Fragmenty skały i kamienie

  • Zużyte plastikowe opakowania żywności

  • Oraz inne

Jeżeli zauważysz, że dziąsła twojego psa krwawią obficie, to zalecamy jak najszybszą wizytę
u weterynarza. W gabinecie weterynarz będzie w stanie zatrzymać krwawienie oraz przyspieszyć gojenie się rany.

Utrata zębów

Utrata zębów może występować bardzo powszechnie u starszych psów. To dlatego, że wraz z upływem czasu gromadzi się kamień nazębny, ostatecznie powodując wypadanie zębów. Ponieważ jest to problem dotyczący głównie starszych psów, nie powinien często występować u młodszych czworonogów. Jeżeli masz młodego psa i zauważasz, że jego zęby wypadają, może to być oznaka czegoś innego.

Jeżeli zauważysz, że twojemu psu ułamał się ząb, a nie wypadł, to być może zjadł lub gryzł coś twardego, na przykład kamyk. W takim przypadku pozostała część zęba może nadal tkwić w jamie ustnej psa. To może prowadzić do poważniejszych problemów, gdyż ząb może wbić się głębiej w dziąsło; może również zranić inne części jamy ustnej.

Ułamany ząb może również prowadzić do powstania ropnia przy korzeniu zęba. Ropień wokół korzenia zęba tworzy się, gdy bakterie znajdą się w okolicy kanału korzeniowego zęba, zwykle z powodu ułamanego lub ukruszonego zęba.

Nieświeży oddech u psów

Nieświeży oddech u psów to powszechny problem, z którym mierzy się większość właścicieli psów prędzej czy później. Jeżeli pies ma nieświeży oddech, to niekoniecznie znaczy, że ma problem z zębami. Jeżeli to jednak łączy się z którymś z powyższych schorzeń, może być oznaką poważniejszego problemu.

Blade dziąsła u psów

Psie dziąsła powinny zazwyczaj mieć kolor różowy. Jeżeli nie są różowe, to może oznaczać chorobę zębów. Blade dziąsła u psów z reguły pojawiają się, gdy pies traci krew lub ma problem z wytwarzaniem czerwonych krwinek.

Jednym z powodów utraty krwi przez psa może być poważne zarobaczenie. Mogą to być pasożyty zewnętrzne lub wewnętrzne. Pasożyty takie jak kleszcze i pchły przeżywają wysysając krew żywiciela. Jeżeli twój zwierzak jest silnie zarażony pchłami, to mogą pojawić się blade dziąsła.

Blade dziąsła u psów mogą być również wywoływane przez choroby nerek. Choroby nerek wstrzymują produkcję hormonu, który pomaga w wytwarzaniu czerwonych krwinek.
W rezultacie powstaje mniej czerwonych krwinek, co z kolei sprawia, że pies ma blade dziąsła.

Krwawienie wewnętrzne lub zewnętrzne to kolejna przyczyna bladych dziąseł u psów. Bardzo łatwo zauważyć, czy twój pies obficie krwawi na zewnątrz, lecz krwawienie wewnętrzne może nie być tak proste do spostrzeżenia. Płytki oddech i szybkie bicie serca to oznaki, że u psa może występować krwotok wewnętrzny.

Jeżeli u twojego psa wystąpią blade dziąsła, zalecamy natychmiastowy kontakt
z weterynarzem, zwłaszcza gdy zauważysz oznaki krwawienia wewnętrznego takie jak szybka akcja serca lub spłycony oddech.

Jeżeli szukasz dalszych porad na temat zdrowia zębów, odwiedź naszą stronę z poradami dentystycznymi. Pamiętaj, że jeden przysmak dentystyczny DentaLife dziennie to doskonały sposób, aby uniknąć problemów z zębami i zadbać o czyste zęby psa.

Packshot

CZYM JEST DENTALIFE?

Purina® DentaLife® to innowacyjny przysmak do codziennego stosowania, który czyści zęby twojego psa, dbając w ten sposób o zdrowe zęby i dziąsła oraz świeży oddech czworonoga.