Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Dentalife logo
sprawdzanie zębów psa

Dlaczego zbyt duża ilość płytki nazębnej u psa jest szkodliwa

3 minuta czytania
Dentalife logo
Od Dentalife

Wszyscy rozumiemy, że zbyt dużo płytki nazębnej może szkodzić naszym zębom. Ale czy wiesz, że psy z płytką nazębną także mogą cierpieć na te same schorzenia?

Czym jest płytka nazębna u psów?

Płytka nazębna to przylegająca warstwa, która gromadzi się na zębach zarówno ludzkich, jak i psich. Ta lepka warstwa składa się z bakterii powstających z resztek pokarmu.. Jeżeli nie będzie regularnie usuwana, to bakterie mogą się namnażać. Im więcej bakterii rozwijających się na psich zębach, tym większe ryzyko schorzenia zębów.

W jaki sposób płytka nazębna gromadzi się u psa?

Płytka nazębna u psa zaczyna się gromadzić po posiłku. Ta reakcja chemiczna zostaje zapoczątkowana przez bakterie występującew jamie ustnej, pokarmie i ślinie psa. Gdy wszystkie trzy się spotkają, zaczyna się reakcjai powstawanie płytki nazębnej.

Niektóre pokarmy przyspieszają tworzenie się płytki nazębnej w jamie ustnej psa. Przykładowo bakterie uwielbiają węglowodany z cukru, co oznacza, że podawanie psu słodkiego pokarmu może spowodować intensywniejsze gromadzenie się płytki nazębnej w jego pysku. Ostatecznie płytka nazębna stwardnieje i pies będzie miał kamień nazębny.

Objawy zbyt dużej ilości płytki nazębnej u psa

Istnieje szereg różnych objawów, na które należy zwracać uwagę podczas badania jamy ustnej psa. Czy u twojego psa występuje którykolwiek z poniższych objawów?

 • Zapalenie dziąseł.
 • Odbarwienie zębów.
 • Wypadanie zębów.
 • Nieświeży oddech.
 • Ropna wydzielina w jamie ustnej.

Jeżeli zauważysz u psa którykolwiek z powyższych objawów, skontaktuj sięz weterynarzem i zasięgnij porady, zanim podejmiesz samodzielną próbę usunięcia płytki na zębnej z zębów psa.

Dlaczego płytka nazębna jest niepożądana u psów?

Duże nagromadzenie płytki nazębnej może stanowić zagrożenie dla zdrowia twojego psa. To dlatego, że gdy płytka twardnieje, przekształca się w kamień nazębny. Pies z kamieniem nazębnym może cierpieć na szereg schorzeń. Są to między innymi:

 • Zapalenie dziąseł psa

  – To schorzenie dziąseł jest powszechnym problemem psiego uzębienia . Na początkowych etapach zapalenia dziąseł u psa pojawi się nieświeży oddech. Na zębach psa wystąpi także żółty kamień nazębny. Jeżeli nie zostanie podjęte leczenie, to dziąsła psa mogą zacząć puchnąć. Końcowe stadia zapalenia dziąseł u psa mogą prowadzić do różnych chorób dziąseł łącznie z wypadaniem zębów.

 • Choroby przyzębia u psa

  – Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić u psów do chorób przyzębia. To schorzenie powoduje cofanie się dziąseł. Gdy to się dzieje, dziąsło odsłania przestrzeń zwaną „kieszonką”. Owa „kieszonka” może następnie zostać zainfekowana, a przy braku leczenia dziąsło i tkanka stanowiąca podporę zęba ulegają uszkodzeniu.

 • Ropnie

  – Ropień to nagromadzenie ropy wokół co najmniej jednego zęba. Owa ropa sprawia, że dziąsło wokół zęba psa jest spuchnięte i zaczerwienione. Im więcej ropy w jamie ustnej, tym więcej bólu pies doświadcza. Dlatego ważne jest, aby regularnie otwierać psi pysk i sprawdzać jego zęby.

Czy pewne rasy są bardziej podatne na choroby zębów?

W skrócie– niektóre rasy psów są bardziej narażone na choroby zębów. Psy ras małych i psy-miniaturki częściej mają problemy stomatologiczne. To dlatego, że u psów ras małych występuje większe ryzyko stłoczenia zębów.

Takie stłoczenie może uszkadzać zęby w jamie ustnej psa oraz prowadzić do intensywniejszego gromadzenia się płytki nazębnej oraz do schorzeń zębów. Kolejną problemem jest to, że szybko gromadzą płytkę nazębną.. Nadmierne powstawanie kamienia może prowadzić do wielu poważnych problemów z uzębieniem psa.

Pielęgnacja zębów jest ważna w przypadku każdej rasy psa Jeżeli szukasz porad, sprawdź nasze porady dentystyczne.