Co próbuje powiedzieć Ci Twój kot?

Czasem koty robią rzeczy, które nam – ludziom- trudno zrozumieć. Przyczyna tych zachowań jest często związana z instynktami odziedziczonymi po ich dzikich przodkach.
Co próbuje powiedzieć Ci Twój kot?
Co próbuje powiedzieć Ci Twój kot?
Co próbuje powiedzieć Ci Twój kot?

Dziwne zachowania kotów

Czasem koty robią rzeczy, które nam – ludziom- trudno zrozumieć. Przyczyna tych zachowań jest często związana z instynktami odziedziczonymi po ich dzikich przodkach.

Siadanie w lub na pudełkach

Koty wydają się uwielbiać siadać na lub w pudełkach, niezależnie od tego gdzie są. Gdy kot bada teren, jedyną rzeczą jakiej szuka jest potencjalna kryjówka. Wskakiwanie i wślizgiwanie się do pudełka może współgrać z jego instynktem odnajdywania bezpiecznej przestrzeni w naturalnym środowisku, w której ma możliwość obserwacji otoczenia samemu pozostając niewidocznym.

Dostarczenie pudełek i innych podobnych rozwiązań przestrzennych, do których może wchodzić Twój kot to niedroga metoda wzbogacenia środowiska Twojego domu. Spróbuj ukrywać w tych miejscach zabawki i zawsze miej pewność, że otoczenie jest dla Twojego kota bezpieczne i że może on z łatwością wyjąć te zabawki z pudełka.

Siadanie na sprzęcie elektronicznym

Koty mogą siadać na lub w pobliżu urządzeń elektronicznych, takich jak komputery i mikrofalówki, ponieważ są one ciepłe. Może też interesować się obrazem na ekranie. Kot prawdopodobnie nie widzi dokładnie tego, co my, ale ruch na ekranie może przyciągać naturalną ciekawość zwierzęcia. Istnieją specjalne aplikacje na tablety, pozwalające kotu na zabawę w łapanie ofiary. Inną przyczyną, dla której Twój kot siada w centralnym punkcie mieszkania może być to, że oczekuje on od Ciebie uwagi i interakcji i próbuje odwrócić Twoją uwagę od urządzenia. Dobrym sposobem sprawdzenia tego jest zaobserwowanie, czy spędza tyle samo czasu przy urządzeniu, gdy Ty z niego nie korzystasz.

Bieganie w Środku Nocy

Ponieważ koty to zwierzęta o nocnym trybie życia, naturalne jest to, że będą bardziej aktywne nocą. Ponieważ w ciągu dnia często nie ma nas w domu, spędzają one ten czas w większości na spaniu. Powinieneś zwiększyć poziom aktywności Twojego kota w ciągu dnia zapewniając mu angażujące zabawki wypełnione karmą oraz poprzez wprowadzenie zwyczaju zabawy z kotem przed Twoim wyjściem z domu i po powrocie. Zanim pójdziesz spać, pobaw się z kotem, aby pomóc mu zużyć energię, tak aby w nocy więcej odpoczywał. Pomocna może być również zmiana pory karmienia, tak aby większą dawkę energii dostarczyć kotu w dzień w interaktywnych zabawkach, a nie w nocy.

Kradzieże

Niektóre koty kradną prawie wszystkie przedmioty, które wpadną w ich łapki. Jeżeli kradzieżą przedmiotu kot zwróci na siebie Twoją uwagę - nawet w sposób negatywny (kot zostanie ukarany) może to wzmocnić jego zachowanie gdyż dla kota będzie to inna forma zabawy. Jeżeli uważasz, że to właśnie taki przypadek, staraj się zapewnić kotu jakieś inne zajęcie, jak na przykład interaktywny dozownik do karmy w formie zabawki, zabawki lub, jeszcze lepiej, ustanów plan zabaw z kotem. Może to złagodzić poczucie znudzenia, które powoduje, że wymyśla alternatywne sposoby zwrócenia na siebie Twojej uwagi.

Kradzieże mogą również wynikać z potrzeby badania różnych tekstur (tkaniny, torebki foliowe, papier).

Twój kot może mieć potrzebę testowania przez żucie różnych konsystencji i może szukać stymulacji w otoczeniu, które nie zapewnia wzbogacenia na wystarczającym poziomie. Uważaj, gdyż niektóre koty zjadając gryzione rzeczy mogą ulec poważnemu zatruciu lub uszkodzeniu przewodu pokarmowego.

Inną możliwością jest to, że kot odczuwa stres i kradnie rzeczy, które pomagają mu się uspokoić. Zachowania takie jak na przykład ssanie wełny są u kotów obserwowane i podejrzewa się, że działają one na nie uspokajająco. Jednak zawsze stanowią element zaburzenia zachowania, które gdy jest zbyt nasilone stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia. Dlatego warto skonsultować się z behawiorystą. ,/p>

Jeżeli Twój kot zabiera rzeczy - jak na przykład skarpetki - i przenosi je po okolicy, może to być instynkt łowiecki, a skarpetka zastępuje ofiarę, która została zabita i przyniesiona. Jeżeli uważasz, że zachowanie to jest dla Twojego kota wewnętrznym przymusem, powinieneś szukać pomocy u kociego behawiorysty lub lekarza weterynarii.

Pociąg do Wody

Wiele kotów uwielbia wodę, chociaż nie reagują one na nią w taki sam sposób, jak psy. Koty wolą podchodzić do wody na swoich własnych warunkach i często nie lubią, gdy kontakt z nią jest im narzucany. Gdy chodzi o picie wody, koty są często bardziej zainteresowane wodą bieżącą lub kroplami, gdyż taki kontakt z wodą mają w naturze. Mniej prawdopodobne jest przyciągnięcie ich uwagi przez stojącą wodę w misce, gdyż nie mogą one wyczuć jej zapachu, ani jej zobaczyć. Jeżeli martwisz się czy Twój kot jest właściwie nawodniony, postaraj się poeksperymentować z zapewnieniem mu dostępu do wody bieżącej lub spadającej kroplami, albo znacznie zwiększyć powierzchnię miski Twojego kota Pamiętaj też że kot powinien mieć dwie miski na wodę, jedną gdzieś wyżej np. na parapecie i najlepiej z innego materiału (porcelana, ceramika, szkło). Koty nie lubią zapachu niektórych materiałów. Jeżeli niechętnie pije ze swojej miski zobacz czy nie jest to spowodowane materiałem z którego została wykonana np. metal lub plastik.