Kiedy należy przejść z karmy dla kociąt na karmę dla kotów?

Większość kotów uważa się za kocięta przez pierwszy rok życia. Jednak duże rasy, takie jak Maine Coon, mogą potrzebować od 18 miesięcy do 2 lat, aby osiągnąć dojrzałość. W tym okresie kocięta potrzebują pełnowartościowej karmy. Po osiągnięciu dojrzałości (w zależności od rasy), nadchodzi czas na przejście na karmę dla dorosłych kotów.
Karma Kocięta Koty
Karma Kocięta Koty
Karma Kocięta Koty

Czy kocięta mogą jeść karmę dla dorosłych kotów?

Kocięta mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe koty, dlatego potrzebują karmy, która będzie je zaspokajać.

Jeżeli jednak na etykiecie karmy znajduje się informacja, że jest ona dostosowana do wszystkich etapów życia, to może być bezpiecznie spożywana zarówno przez kocięta, jak i dorosłe koty.

Kiedy kocięta mogą jeść suchą i mokrą karmę?

Chociaż kocięta nie powinny jeść karmy dla dorosłych kotów, zanim nie osiągną pełnej dojrzałości, w wieku od trzech do czterech tygodni mogą zacząć jeść zwilżoną suchą lub mokrą karmę. Między szóstym a ósmym tygodniem życia kocięta zostają całkowicie odstawione od mleka matki i mogą jeść suchą lub mokrą karmę dla kociąt.

Dlaczego ważne jest przejście na karmę dla dorosłych kotów?

Kocięta szybko rosną, a ponadto są skore do zabawy i mają dużo energii. Karma dla kociąt zawiera więcej kalorii oraz więcej białka i tłuszczu, aby wspierać pełne energii, rozwijające się kocięta.

Zawiera również DHA, który wspomaga rozwój mózgu i wzroku, a także witaminy i minerały niezbędne dla rozwijającego się układu odpornościowego.

Po osiągnięciu dojrzałości koty nie potrzebują już tak dużej ilości tych składników odżywczych. Ponadto koty są często mniej aktywne, więc spożywanie wysokokalorycznej karmy dla kociąt może być przyczyną przybierania na wadze.

Kiedy i jak przejść z karmy dla kociąt na karmę dla dorosłych kotów?

W okolicach pierwszych urodzin Twojego kociaka (lub między 18 miesiącem a 2 rokiem życia w przypadku dużych ras) nadchodzi czas, aby przejść na karmę dla dorosłych kotów.

Zalecamy przechodzenie na dorosłą karmę w czasie od 7 do 10 dni, co pozwoli uniknąć problemów z trawieniem. Poniżej opisujemy, jak to zrobić:

  • Dni 1–2: Podawaj 3/4 normalnej ilości karmy dla kociąt i dodaj 1/4 nowej karmy dla dorosłych kotów.
  • Dni 3–4: Podawaj 1/2 karmy dla kociąt i 1/2 karmy dla dorosłych kotów.
  • Dni 5–7: Podawaj 1/4 karmy dla kociąt i 3/4 karmy dla dorosłych kotów.
  • Dni 8–10: Podawaj wyłącznie nową karmę dla dorosłych kotów.
  • Jeśli Twój kot nie chce jeść nowej karmy, spowolnij powyższy proces. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać dodatkowe wskazówki dotyczące przejścia z karmy dla kociąt na karmę dla dorosłych kotów.

    Więcej wskazówek i informacji naszych ekspertów na temat żywienia kociąt można znaleźć na naszej stronie Karmienie i odżywianie kota - Porady.