Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Dentalife logo
Pies stojący z zabawkową piłką w polu

Nadmierne gryzienie przedmiotów przez psa

3 minuta czytania
Dentalife logo
Od Dentalife

Jeżeli twój pies gryzie meble lub nadmiernie gryzie swoje zabawki, to być może pora na kontrolę zdrowia uzębienia.

Poniżej zapoznasz się z możliwymi przyczynami nadmiernego gryzienia oraz dowiesz się, jak powstrzymać psa przed gryzieniem mebli i innych przedmiotów.

Ząbkowanie u szczeniąt

Ząbkowanie jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną, z powodu której szczenię gryzie. Podobnie jak u ludzi, ząbkowanie jest etapem, przez który musi przejść każdy szczeniak, a który może być niekomfortowy. Szczenięta często odkrywają, że gryzienie przedmiotów pomaga ukoić ból. Problemem jest to, że jeszcze nie rozumieją, co można gryźć, a czego nie.

Naszą pierwszą poradą w przypadku ząbkowania u szczeniąt jest, aby zapewnić szczeniakowi dużo bezpiecznych zabawek do gryzienia. Jeżeli mają dużą ilość odpowiednich gryzaków, to mniejsze są szanse, że będą gryźć meble, kable i inne przedmioty. Równie ważne jest, aby bawić się ze szczeniakiem używając tych zabawek. To nie tylko da ci czas, aby zaprzyjaźnić się ze szczeniakiem, ale również nauczy go, że gryzienie jego zabawek jest właściwą rzeczą.

Istotne jest, aby schować przedmioty, których pogryzienia chcesz uniknąć, poza zasięgiem szczeniaka, gdy przechodzi etap ząbkowania. Przedmioty takie jak kable elektryczne i cenne ozdoby należy schować. Ten etap zwykle trwa zaledwie około sześciu miesięcy i szczeniak powinien z niego wyrosnąć. Jeżeli po tym czasie twój pies nie wyrósł z tego szczenięcego gryzienia, to może istnieć jakieś schorzenie leżące u podstaw tego zachowania. Zawsze skorzystaj z porady weterynarza, gdy nie masz pewności.

Przyczyny zdrowotne

Kolejnym powodem, dla którego pies może nadmiernie gryźć, jest choroba. Jeżeli twój pies nie otrzymuje wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje dla kompletnej
i zbilansowanej diety, to może rozwinąć się u niego schorzenie zwane „pica”. Psy cierpiące na tę przypadłość w sposób kompulsywny jedzą substancje niejadalne. Można to często pomylić z problemem dotyczącym psiego gryzienia.

Schorzenia żołądkowo-jelitowe także powiązano z nadmiernym i niewłaściwym gryzieniem. Pies cierpiący na zaburzenia żołądkowo-jelitowe może gryźć przedmioty, aby załagodzić złe samopoczucie. Jeżeli sądzisz, że twój pies może cierpieć na któreś z powyższych schorzeń, zabierz go do weterynarza w celu postawienia pełnej diagnozy.

Niepokój związany z rozłąką

Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego i niewłaściwego gryzienia jest niepokój związany z rozłąką. Ten rodzaj niepokoju dotyka psów, które czują się zdenerwowane, gdy właściciele pozostawiają je same w domu. Stres tego rodzaju może spowodować, że pies będzie gryzł meble lub inne przedmioty. Psy często wykazują równocześnie inne objawy niepokoju związanego z rozłąką. Inne objawy mogą obejmować nadmierne szczekanie, defekację w pomieszczeniu, oddawanie moczu lub wyjątkowo niespokojne chodzenie tam i z powrotem.

Najlepszym sposobem, aby pomóc psu doświadczającemu niepokoju związanego z rozłąką w przezwyciężeniu tego stanu, jest pokazanie mu, że bycie samemu może być czymś pozytywnym. Przeczytaj więcej, jak pomóc psu z niepokojem związanym z rozłąką tutaj. Jeżeli tego rodzaju warunkowanie nie zadziała, to może warto skontaktować się z weterynarzem, aby dowiedzieć się, co więcej można zrobić, by pomóc twojemu futrzakowi.

Znudzenie

Nuda może być przyczyną szeregu nieodpowiednich zachowań u psów. Zabieranie psa na codzienne spacery oraz zarezerwowanie czasu na regularną zabawę z psem może pomóc uniknąć tego rodzaju zachowań. Twój pies nie powinien być sfrustrowany lub znudzony, lecz pobudzony i radosny.

Aby uzyskać więcej znakomitych porad, zapoznaj się z pełną listą artykułów. Pamiętaj, że jeden gryzak DentaLife® dziennie jest nie tylko pysznym smakołykiem dla psów, ale także doskonałym sposobem, aby miały rozrywkę i równocześnie pomaga zadbać o ich zdrowe zęby. Dowiedz się więcej o naszych gryzakach dentystycznych DentaLife® tutaj.