Twój ulubieniec, nasza pasja
Pies stojący z zabawkową piłką w polu

Nadmierne gryzienie przedmiotów przez psa

Jeżeli twój pies gryzie meble lub nadmiernie gryzie swoje zabawki, to być może pora na kontrolę zdrowia uzębienia. Zachowania te mogą świadczyć o dyskomforcie lub bólu związanym z zębami lub dziąsłami. Poniżej zapoznasz się z możliwymi przyczynami nadmiernego gryzienia oraz dowiesz się, jak powstrzymać psa przed niszczeniem mebli i innych domowych przedmiotów.

Ząbkowanie u szczeniąt

Ząbkowanie jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną, z powodu której szczenię gryzie. Podobnie jak u ludzi, ząbkowanie jest etapem, przez który musi przejść każdy szczeniak. Bardzo często etap ten okazuje się być dla szczeniaka bardzo niekomfortowy. Szczenięta często odkrywają, że gryzienie przedmiotów pomaga częściowo ukoić im ból. Problemem jest to, że jeszcze nie rozumieją, co można gryźć, a czego nie...

Naszą pierwszą poradą w przypadku ząbkowania u szczeniąt jest, aby zapewnić szczeniakowi dużo bezpiecznych zabawek do gryzienia. Jeżeli mają dużą ilość odpowiednich gryzaków, to szanse są mniejsze, że będą gryźć meble, kable i inne wartościowe przedmioty. Równie ważne jest, aby bawić się ze szczeniakiem używając tych zabawek. To nie tylko da ci czas, aby zaprzyjaźnić się ze szczeniakiem, ale również nauczy go, że gryzienie jego zabawek jest właściwą rzeczą.

Istotne jest, aby schować przedmioty, których pogryzienia chcesz uniknąć, poza zasięgiem szczeniaka. Jest to szczególnie ważne na etapie ząbkowania. Przedmioty takie jak kable elektryczne i cenne ozdoby należy na ten czas pochować. Etap ząbkowania zwykle trwa zaledwie około sześciu miesięcy i szczeniak powinien z niego wyrosnąć. Jeżeli po tym czasie twój pies nie wyrósł z tego szczenięcego gryzienia, to może istnieć jakieś schorzenie leżące u podstaw tego zachowania. Zawsze skorzystaj z porady weterynarza, gdy nie masz pewności co robić. 

Przyczyny zdrowotne

Kolejnym powodem, dla którego pies może nadmiernie gryźć, jest choroba lub infekcja. Jeżeli Twój pies nie otrzymuje wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje dla kompletnej i zbilansowanej diety, to może rozwinąć się u niego schorzenie zwane „pica”. Psy cierpiące na tę przypadłość w sposób kompulsywny jedzą substancje niejadalne. Można to często pomylić z problemem dotyczącym psiego gryzienia. Jeżeli zauważysz, że Twój pies nadal nadmiernie gryzie różne przedmioty, mimo że ma wystarczającą ilośc odpowiednich zabawek i jest odpowiednio karmiony, koniczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Schorzenia żołądkowo-jelitowe także powiązano z nadmiernym i niewłaściwym gryzieniem. Pies cierpiący na zaburzenia żołądkowo-jelitowe może gryźć przedmioty, aby załagodzić złe samopoczucie. Jeżeli sądzisz, że twój pies może cierpieć na któreś z powyższych schorzeń, zabierz go do weterynarza w celu postawienia pełnej diagnozy. Lekarz będzie w stanie wykluczyć problemy zdrowotne i pomóc zidentyfikować, czy zachowanie psa wynika z kompulsywnego jedzenia lub innych problemów zdrowotnych. W zrozumieniu przyczyn psiego zachowania leży klucz do jego poprawy i zapewnienia mu zdrowego i szczęśliwego życia. 

Niepokój związany z rozłąką

Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego i niewłaściwego gryzienia jest niepokój związany z rozłąką. Ten rodzaj niepokoju dotyka psy, które czują się zdenerwowane, gdy właściciele pozostawiają je same w domu. Stres tego rodzaju może spowodować, że pies będzie gryzł meble lub inne przedmioty. Psy często wykazują równocześnie inne objawy niepokoju związanego z rozłąką. Lęk separacyjny u psa ujawnia się najczęściej w postaci nadmiernego szczekania, defekacji w pomieszczeniu, oddawania moczu lub wyjątkowo niespokojnego chodzenia tam i z powrotem. Najlepszym sposobem, aby pomóc psu doświadczającemu niepokoju związanego z rozłąką w przezwyciężeniu tego stanu, jest pokazanie mu, że bycie samemu może być również czymś pozytywnym.

Znudzenie

Nuda może być przyczyną szeregu nieodpowiednich zachowań u psów. Zabieranie psa na codzienne spacery oraz zarezerwowanie czasu na regularną zabawę z psem może pomóc uniknąć tego rodzaju zachowań. Twój pies nie powinien być sfrustrowany lub znudzony, lecz pobudzony i radosny. Aktywność fizyczna i mentalna jest kluczowa dla zapewnienia psu odpowiedniej stymulacji. Odpowiednio dostosowane zabawy i interakcje z właścicielem mogą pomóc psu pozbyć się nadmiaru energii i emocji, co wpłynie pozytywnie na jego zachowanie.

Aby uzyskać więcej znakomitych porad, zapoznaj się z pełną listą artykułów na naszej stronie. Pamiętaj, że jeden gryzak DentaLife® dziennie jest nie tylko pysznym smakołykiem dla psów, ale także doskonałym sposobem, aby miały rozrywkę i równocześnie pomaga zadbać o ich zdrowe zęby. Dowiedz się więcej o naszych gryzakach dentystycznych DentaLife®tutaj.