

Każdy kochany kot zasługuje na swoje miejsce w domu. Wcale nie musimy przemeblowywać całego mieszkania, aby mu je zapewnić. Jednak o jednym kocim meblu nie wolno zapominać – o drapaku.
Podpowiemy, czym kierować się wybierając koci drapak, który spełni oczekiwanie i nasze, i naszego ulubieńca.
Po co kotu drapak?
Potrzeba drapania jest związana z naturalnym zachowaniem, którym kot znaczy teren. Poprzez drapanie pni drzew, koty sygnalizują, gdzie jest ich terytorium, jednocześnie zostawiając na nich swój zapach. Co więcej, poprzez drapanie pni koty pozbywają się przerośniętego pazura. W związku z tym skojarzeniem drapak bywa nazywany „kocim drzewkiem”. Jednak obecnie niekoniecznie musi mieć kształt pieńka. Na rynku dostępne są przeróżne formy, kształty i wielkości drapaków, a wiele kotów chętnie drapie też powierzchnie poziome. Kluczowe jest, aby drapak był stabilny i kot mógł bezpiecznie wbijać w niego swoje pazury oraz przeciągnąć je po powierzchni.
Z czego może być zrobiony drapak?
Z wielu naturalnych surowców. Tektura, sznury i drewno to świetne materiały na drapak. Przede wszystkim idealne są naturalne pnie drzew liściastych. Aby zwiększyć ich trwałość, warto owinąć je ciasno sznurem. Postrzępioną linę można łatwo co jakiś czas wymieniać, dzięki czemu drapak będzie utrzymywał estetyczny wygląd a powierzchnia o ciekawej strukturze doskonale sprawdzi się podczas drapania. Ważne jest, aby drapak był stabilny, dlatego najskuteczniejsze są te o ciężkiej podstawie (na przykład w formie budki) lub trwale przymocowane do ściany lub do sufitu (słupki rozporowe). Niestabilny drapak jest niebezpieczny dla kota i nie wzbudzi jego zaufania, w związku z czym kot nie będzie z niego korzystał. Chwiejny drapak będzie unikany przez kota i nie spełni swojej funkcji. Dlatego musi być odpowiedniej wysokości oraz mocny.
Kocie drzewko, a nie koci fotel…
W sklepach znajdziemy wiele rozwiązań odpowiadających na potrzeby kotów oraz satysfakcjonujących ich opiekunów. Istnieją plecione maty sizalowe, które można przewiesić przez bok fotela lub powiesić na ścianie. Wiele kotów samodzielnie znajduje sobie miejsce do drapania i warto je wykorzystać oraz odpowiednio ochronić przed dalszą dewastacją. Nie powinniśmy jednak zachęcać naszych kotów do drapania mebli czy ścian, a także framug drzwi. Po to organizujemy im stabilne miejsce do drapania, aby nie niszczyły mieszkania oraz nie drapały powierzchni, które mogą im zaszkodzić.
Kocia sofa z tektury
Krzykiem mody ostatnich lat są ekologiczne drapaki ze wzmacnianej tektury. Występują w różnych kształtach, jednak przeważnie są to rodzaje kocich sof, które można układać na sobie modułowo, dzięki czemu służą za miejsce schronienia, oraz do drapania. Kształt pozwala kotu skutecznie drapać je zarówno w pionie, jak i w poziomie –pomaga to oszczędzić dywany i wykładziny przed rozszarpaniem. Jedynym mankamentem tekturowych drapaków jest to, że podczas ich drapania sypią się z nich tekturowe okruszki. Świadczy to także o dużym zainteresowaniu kotów takim rozwiązaniem.
Gdzie umiejscowić drapak?
W dużej mierze będzie to zależeć od wielkości i rozplanowania naszego domu. Z punktu widzenia kota istotne jest, aby drapak był w miejscu, z którego może kątem oka śledzić domowników. Jest to dość ważne, gdy drapak jest jednocześnie miejscem widokowym.
Warto pamiętać, że nie należy umieszczać kuwety obok drapaka. To, co znajduje się w kuwecie kot chce ukryć, a drapak jest miejscem celebrowania kociej obecności. Umiejscowienie tych dwóch sprzętów zbyt blisko siebie może przyczynić się do rezygnacji z korzystania z jednego z nich. Dlatego ważne jest wybranie odpowiedniej kuwety i miejsca dla niej. Właściwie wybrany i umiejscowiony drapak to radość i miejsce schronienia dla kota, oraz zabezpieczenie przed zniszczeniem mebli w mieszkaniu opiekuna.