Pomysły na zabawę dziecka z psem w domu | PURINA
Dowiedz się więcej o producencie marki Purina Friskies®.
Purina

Pomysły na zabawę dziecka z psem w domu

Pomysły na zabawę dziecka z psem w domu

Odkryj radość z posiadania psa dzięki poniższym wskazówkom PURINA® Friskies®.

Odkryj radość z posiadania psa dzięki poniższym wskazówkom PURINA® Friskies®.

Dzieci wychowujące się z psami dużo się uczą. Nie tylko odpowiedzialności i opieki nad zwierzęciem, ale i otwartości na otoczenie, cierpliwości i … spokoju. Zabawa z psiakiem może więc być nie tylko przyjemnością, ale i nauką!

Większość dzieci bardzo dobrze reaguje na obecność psa w domu. Intuicyjnie garną się do tych czworonogów, ale reakcje, zarówno jednych jak i drugich, mogą być nieprzewidywalne. Stąd warto zapoznać dzieci z pewnymi zasadami w obyciu ze zwierzakiem oraz nauczyć, w jaki sposób psi przyjaciel funkcjonuje.

Dziecko i pies – duet idealny?

Wszystko może się powieść pod warunkiem, że uczulimy najmłodszych na zachowanie psa i nauczymy jak z nim postępować. Taka jest rola rodziców. Dzieci muszą wiedzieć, że niektóre naturalne dla nich zachowania dla psa bywają nieprzyjemne lub po prostu nieakceptowane. Zwierzaka również należy nauczyć przebywania i postępowania wobec dziecka. Pamiętajmy też o tym, że przynajmniej do 12 roku życia pod żadnym pozorem nie zostawiamy dzieci samych z psem. Dzieci w wieku 9-10 lat mogą opiekować się swoim pupilem na co dzień, jednak pod warunkiem, że panują nad psiakiem, a ten respektuje ich polecenia. Mniejsze dzieci natomiast wolno reagują i nie mają dużo siły, więc potencjalnie każde szarpnięcie może spowodować krzywdę. Bądźmy przy maluchach zawsze "w pogotowiu" podczas zabaw z psem.

Wspólna zabawa – wspólna nauka

Pies i dziecko mogą być wspaniałymi partnerami. Jeśli relacja jest już ułożona, daje obojgu wiele radości. Zwierzęta te pełnią także rolę terapeutyczną – nie tylko jako pocieszyciele w razie złego nastroju, ale i przy poważnych schorzeniach (dzieci z porażeniem mózgowym czy z autyzmem). Jak można bawić się z psem w domu? Przedstawiamy kilka przykładów aktywności, które na pewno sprawią dużo radości zarówno psom, jak i dzieciom, a przede wszystkim są kolejnym krokiem do poznawania psiej natury i dziecięcych umiejętności.

Szukanie smakołyków

Węch to najbardziej rozwinięty zmysł u psa i daje sporo możliwości do zabawy. Oprócz wszelkiego rodzaju zabawek edukacyjnych, w których można chować smakołyki, a pies musi zabawkami manipulować, by zdobyć przysmak, można wykorzystywać to, co mamy w domu pod ręką. Smakołyki można przecież chować w dłoniach, pod kubkiem albo ukrywać w całym mieszkaniu (pod kocem, pod dywanem, itp.). Chowamy przysmak w pomieszczeniu, gdzie nie ma psa. Następnie zapraszamy go do niego, a gdy jest bliski znalezienia mówimy "szukaj". Gdy znajdzie smakołyk. pozwalamy mu go zjeść.

Zabawa w chowanego

Tutaj najlepiej bawić się również z rodzicem (lub innym, starszym dzieckiem). Druga osoba poprowadzi psa, a dziecko będzie się chować. Najpierw skupiamy psa na sobie, głaszczemy go i nawiązujemy kontakt wzrokowy. Druga osoba zostaje z psem w jednym pomieszczeniu a po ustalonym czasie pozwala na poszukiwania. W tym przypadku pies powinien poruszać się swobodnie, żeby znalazł schowane dziecko.

Nauka komend i sztuczek

Dobrym pomysłem spędzania czasu z psiakiem jest nauka komend lub psich sztuczek. Tutaj potrzebne jest wsparcie kogoś starszego albo pokazanie dziecku filmików instruktażowych lub czytanie specjalistycznej literatury. Na przykład bawiąc się piłką, można utrwalić komendy takie jak: "do mnie", "zostań" albo "stój". Zwykłe puste kartonowe pudełko posłuży do ćwiczenia sztuczek z komendami typu "hop", "obejdź/rewiruj", "wejdź".

Przeciąganie ze sznurkiem

Ta zabawa jest skierowana do dzieci starszych i powinna być wykonywana w określonych warunkach. Nie możemy przeciążać psa. Musi mieć też świadomość, że do przeciągania służy tylko zabawka. Wcześniej warto nauczyć czworonoga komend "oddaj" i "puść". Możemy wykorzystać sznurek lub wytrzymałą zabawkę. Inicjatywa powinna wyjść od człowieka, tak samo jak zakończenie zabawy.

Aport

Dowolna zabawka, skarpetka czy ręcznik może być aportem. Na początku uczymy psa chwytania przedmiotu, później oddawania go, a na samym końcu przynoszenia z większej odległości. Taką zabawę można połączyć z nauką nazw przedmiotów.

Nauka zabawek

Czy pies może nauczyć się nazw zabawek? Oczywiście, że tak. Rasa border collie może ich poznać nawet 800! Oczywiście wystarczy ich mniej. W jaki sposób to zrobić? Zaczynamy od nadania imienia zabawce (lub po prostu mówimy co to jest) i powtarzamy je bardzo często do momentu aż pies skojarzy je z nią. Potem uczymy psa, by przyniósł ją z grupy zabawek. Możemy nawet nauczyć psa je sprzątać! Po poznaniu nazw, uczymy czworonoga chwytać zabawkę z komendą "weź", przynosić oraz puszczać nad pudełkiem z komendą "puść".

Gonitwa z psem

Polega ona na uciekaniu przed psem i nagradzaniu go, gdy nas dogoni. Może także być nauką przywołania psa. Jeśli jednak pies ignoruje przywołanie, lepiej udawać, że przed nim uciekamy, niż go gonić. A, gdy zejdziemy do poziomu podłogi, to pies będzie zachwycony!

Skoki przez przeszkody

Jeśli mamy sporo miejsca w domu, to spokojnie można urządzić tor przeszkód dla psiego przyjaciela. Do tego potrzeba np. dwóch krzeseł i koca, które stworzą tunel. Zachęcamy psa przysmakiem lub zabawką, by przez niego przeszedł. Jeśli sobie poradzi, to można wydłużać tunel o kolejne krzesła. Gdy podłoga w domu nie jest śliska, urządźmy naukę skoków przez swoją nogę albo przedmioty, które są dostosowane do wielkości i możliwości psa. Zabawa dziecka z psem to doskonała forma relaksu i nauki dla obydwojga. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taką relację buduje się z czasem i z możliwościami naszego dziecka (jak i psa). Ważne, żeby zabawa była świadoma z obydwu stron.