Przysmaki, których nie można dawać zwierzętom | PURINA
Dowiedz się więcej o producencie marki Purina Friskies®.
Purina

Przysmaki, których nie można dawać zwierzętom

Przysmaki, których nie można dawać zwierzętom

Odkryj radość z posiadania psa dzięki poniższym wskazówkom PURINA® Friskies®.

Odkryj radość z posiadania psa dzięki poniższym wskazówkom PURINA® Friskies®.

Każdy ma jakiś ulubiony przysmak kulinarny, ale to, co jest dobre dla ludzi, już dla zwierząt wcale być nie musi. Dlatego uważajmy, co dajemy naszym psim ulubieńcom, bo niektóre z produktów mogą być nawet śmiertelną trucizną.

Psi przodkowie jedli to, co dostali od człowieka. Niestety zarówno nasza dieta, jak i naszych psów uległa z czasem zmianom. Nasi ulubieńcy są przeważnie łakomymi zwierzakami i lubią smak ludzkich potraw, a najlepiej żeby były podane z ręki. Niestety dokarmianie psów pod stołem jest częstym obrazkiem. Musimy mieć świadomość zagrożeń, jakie niosą za sobą niektóre produkty i mocno sygnalizować, że nie chcemy, by naszego psa dokarmiano w ogóle, gdyż złe nawyki psują jego zachowanie i karność.

Dobre wychowanie

Podstawą jest oczywiście odpowiednie wychowanie psa. Jeśli pokierujemy naszym psem w ten sposób, by nie zbierał jedzenia po śmietnikach podczas spacerów lub nie podjadał resztek, możemy być spokojni o to, że raczej się nie zatruje. Naturalnie mogą zdarzyć się przypadkowe pokusy – najważniejsze, by w porę zareagować. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mięsa przetworzone, takie jak wędliny i kiełbasy, zawierają liczne substancje konserwujące i przyprawy, które prowadzą do stanów zapalnych układu pokarmowego oraz uczuleń u psów. Zresztą, zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia, ich spożycie przez ludzi też należy ograniczać ze względu na zdrowie. Karmienie psa tym, co jemy, może być powolnym zabójstwem, które na początku objawia się alergiami, niestrawnościami, wymiotami, a potem niewydolnością wątroby czy nerek. Dlatego podstawą diety powinny być karmy pełnoporcjowe, opracowane dla zwierząt – często dostosowane do wieku, potrzeb specjalnych czy wielkości (np. Purina Friskies ma szeroką gamę produktów dla psów). Bądźmy stanowczy, jeśli chodzi o dokarmianie. To nasz pies i my decydujemy, w jaki sposób go odżywiamy!

Czekolada

Niektóre psy, jeśli nie większość, lubią ten smakołyk, co raczej dobrze nie świadczy o ich instynkcie samozachowawczym. Teobromina, występująca w kakao, jest dla nich toksyczna nawet w niewielkich ilościach. Wiele zwierząt, w tym i psy, nie przetwarza jej. Regularne dawanie czekolady lub zjedzenie większej ilości na raz przez ulubieńca spowoduje poważne problemy zdrowotne, np. zawał lub krwotok wewnętrzny. Bardzo niebezpieczna jest czekolada gorzka, a najbardziej kakao i czekolada przeznaczona do pieczenia. Trzeba pamiętać, że czekolada to także desery, polewy do ciast, budynie, lody czekoladowe itp. Teobrominę spotkamy także np. w coli czy herbacie.

Mleko i produkty mleczne

Produkty mleczne zawierają cukier mleczny - laktozę, która u zwierząt nieprzyzwyczajonych fermentuje, powodując biegunki. W okresie odsadzenia szczeniąt od suki przeważnie tracą one enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy, tzw. laktazę, jeśli nie mają dalej podawanych regularnie produktów mlecznych w odpowiednich ilościach. Niektóre psy mają zdolność do trawienia laktozy, ale u większości tak się nie dzieje. Po spożyciu mleka czy jego przetworów dostają biegunki, która u szczeniąt może być przyczyną odwodnienia, osłabienia a nawet śmierci. Natomiast warto wiedzieć, że mleko krowie i jego przetwory to jedna z najpopularniejszych przyczyn alergii pokarmowych u psów, dlatego, jeśli nasz pies ma prześwity sierści, drapie się po jedzeniu czy zauważamy inne niepokojące objawy, a regularnie jada nabiał – zacznijmy od jego odstawienia.

Orzechy makadamia

Ten przysmak, pochodzący z Australii, nie jest u nas bardzo popularny. Niestety dla psów jest toksyczny nawet w niedużych ilościach. Jeśli nasz pies go spożyje, może dojść do osłabienia, wymiotów czy nawet do problemów z chodzeniem. Objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po zjedzeniu. Nie wiadomo do końca, jaki związek w tych orzechach szkodzi psom. W przypadku orzechów, a także orzeszków ziemnych, mogą przyczyniać się temu zarodniki pleśni (aflatoksyny), występujące w nich w znacznych ilościach.

Winogrona i rodzynki

Niektóre psy lubią warzywa i owoce a ich opiekunowie chętnie je podają. Wiedzmy jednak, że jakakolwiek ich ilość może nawet spowodować śmierć w wyniku niewydolności nerek. Pierwsze objawy to biegunka i wymioty. Czasami reakcja może być opóźniona i wystąpić nawet kilka dni od spożycia, czasem jest natychmiastowa. W następstwie może dojść do śmierci zwierzęcia, co zdarza się średnio u co 8. zatrutego wg. amerykańskich statystyk. W przypadku, gdy podejrzewamy, że pies zjadł rodzynki lub winogrona, koniecznie udajmy się do lekarza weterynarii!

Ciasto drożdżowe

Spożycie dużej ilości ciasta drożdżowego, do tego niewypieczonego, może doprowadzić do niekontrolowanej fermentacji w układzie pokarmowym psa. Może to doprowadzić do skrętu żołądka lub jelit, co może skończyć się śmiercią, jeśli nie zdążymy na operację do lecznicy weterynaryjnej.

Cukierki

Jeśli pies zje cukierki, gumę do żucia czy żelki, może się to naprawdę źle dla niego skończyć. Słodycze te często mają w składzie słodziki, a te nawet naturalne, jak cukier brzozowy, czyli ksylitol, są dla psów trujące. Prowadzi on do niewydolności nerek! Oczywiście każdy pies jest inny i różnie może reagować na zjedzone ludzkie przysmaki. Jedno jest pewne: nie dawajmy ich swoim czworonogom i nie prowokujmy niebezpiecznych następstw. Jeżeli zjedzą coś z zakazanej listy – próbujemy wywołać wymioty i obserwujmy. Jeśli mamy wątpliwości, udajmy się do lekarza weterynarii.