Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Wskazówki dotyczące karmienia

Karma dla psa - Jak ją odpowiednio dobrać?

Karma dla psa - jak ją odpowiednio dobrać. 

Gdy Twój pies osiągnie dojrzałość (co może przypadać w różnym czasie u różnych ras), już czas, aby ustanowić regularny schemat żywienia. Dla utrzymania optymalnej sylwetki dieta Twojego psa powinna zawierać właściwą równowagę pomiędzy pięcioma głównymi grupami składników odżywczych: białkiem, tłuszczem, składnikami mineralnymi, witaminami i węglowodanami. Każda dobrej jakości pełnoporcjowa karma dla psa powinna zapewniać Twojemu psu tę podstawową równowagę żywieniową. To, czy podajesz karmę wilgotną, czy suchą, czy też mieszankę obydwu rodzajów, jest tak naprawdę sprawą indywidualnych preferencji - Twoich i Twojego psa, lub może być podyktowane wskazaniami medycznymi.

Postęp w dziedzinie żywienia zwierząt towarzyszących oznacza, że dostępna jest obecnie szeroka gama przemysłowych karm dla psów opracowanych w celu bardziej dokładnego dopasowania do specyficznych potrzeb Twojego psa. Rasa i wielkość mogą w znaczący sposób wpływać na te potrzeby. Mniejsze rasy cechuje szybszy metabolizm, u niektórych zapotrzebowanie dzienne na kalorie jest dwukrotnie większe, w zależności od kondycji ciała i poziomu aktywności. Większe rasy mogą mieć wolniejszy metabolizm, ale większy apetyt, wymagają też odmiennych kombinacji składników mineralnych i witamin dla wsparcia funkcji ich stawów i układu szkieletowego. Dieta może tez być opracowana specjalnie z myślą o konkretnej rasie/ wielkości zwierzęcia.

Jeżeli Twój pies jest szczególnie aktywny lub jest psem pracującym, możesz zastanowić się nad zastosowaniem specjalnie opracowanej diety dla psów aktywnych. Dostarczy ona większej ilości tłuszczu, białka i witamin, takich jak te z grupy B, aby pomóc uwalniać energię z pokarmu. Mniej aktywne psy potrzebują mniejszej ilości tłuszczu, więc stosowanie u nich formuły 'light' może pomóc zapobiec niepożądanemu przybieraniu na wadze. Jeżeli nie masz pewności, która dieta będzie odpowiednia dla Twojego psa, omów to z lekarzem weterynarii lub specjalistą żywienia zwierząt.

U niektórych psów mogą się rozwinąć nadwrażliwości na dane grupy pokarmów lub zaburzenia zdrowotne wymagające specjalnej diety. Lekarz weterynarii może polecić Ci dietę odpowiednią dla potrzeb Twojego psa, podejmując decyzję na podstawie odpowiednich badań.

O ile potrzeby Twojego psa nie zmieniają się, nie ma powodu, aby dokonywać zmian w regularnym schemacie żywienia od wczesnej dorosłości w wieku 12 - 24 miesięcy (w zależności od rasy) do ukończenia szóstego roku życia (w zależności od rasy), gdy Twój pies wejdzie w okres dojrzałości. Zawsze kontroluj sylwetkę Twojego psa, gdyż spadek masy ciała lub jej wzrost mogą wskazywać na potrzebę zrewidowania jego diety lub stanu zdrowia.

Jak karmić

Zazwyczaj większość psów jest karmiona raz lub dwa razy dziennie, w zależności od rasy. Częstsze karmienie, chroni przed skłonnością do żebrania i interesowania się zjadaniem śmieci. Mniejsze psy mogą wymagać częstszego karmienia (nawet 4-5 razy dziennie), a szczególnie psy ras dużych mają tendencję do szybkiego pochłaniania jedzenia, co może prowadzić do problemów jelitowych, a zatem korzystne mogą być w ich przypadku dwa, a nawet trzy mniejsze posiłki. Jeżeli masz wątpliwości jak często karmić psa, skonsultuj się z lecznicą weterynaryjną lub specjalistą żywienia zwierząt.

Twój pies powinien otrzymywać posiłek w cichym miejscu, z dala od domowego zgiełku. Wybierz podłoże, które łatwo będzie umyć, jak kafelki lub podłóż podkładkę pod miskę. Karmę podawaj zawsze w czystej misce; najlepsze są ceramiczne lub metalowe. Jeżeli w domu są inne psy, karm je osobno, aby uniknąć zastraszania i bójek.

Staraj się podawać wilgotną karmę w temperaturze pokojowej, gdyż pachnie bardziej atrakcyjnie i jest łatwiejsza w trawieniu. Jeżeli przechowujesz ją w lodówce, należy ją wyjąć co najmniej na godzinę przed podaniem; możesz też podgrzać wilgotną karmę w kąpieli wodnej aż będzie ciepła, ale nie gorąca. Unikaj pozostawiania wystawionej karmy wilgotnej powyżej 3 godzin, gdyż szybko może stać się nieświeża i mogą się w niej rozwinąć bakterie przyczyniające się do niestrawności. Alternatywą jest sucha karma, którą możesz wystawiać w ciągu dnia i która się nie zepsuje do 6 godzin. Jeżeli karmisz psa suchą karmą, przechowuj ją w czystym, suchym miejscu. Opakowanie nadające się do powtórnego zamknięcia lub hermetyczny pojemnik sprawią, że karma dla psa pozostanie smaczna poprzez zatrzymanie w niej zapachów. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie opróżnić i umyć pojemnik do przechowywania karmy przed ponownym napełnieniem. Karma sucha po otwarciu powinna zostać skonsumowana w ciągu 1,5 miesiąca. 

Większość psów lubi, gdy ich sucha karma jest chrupiąca, ale jeżeli Twój woli namoczoną lub z przyczyn medycznych powinien unikać twardego pokarmu, możesz ja namoczyć. Jeżeli namaczasz karmę, pomyśl nad podawaniem zwierzęciu regularnie gryzaka wspomagającego higienę jamy ustnej (przynajmniej 2-3 razy w tygodniu), aby pomógł w usuwaniu osadu, z którego w przyszłości może powstać kamień nazębny. Regularne chrupanie odpowiedniej karmy wspomagającej profilaktykę odkładania się osadu nazębnego, zwiększa skuteczność tego działania o połowę w stosunku do karmienia pokarmami wilgotnymi. Pamiętaj jednak, że regularne szczotkowanie zębów Twojego psa (2-3 razy w tygodniu) to najlepszy sposób zapobiegania chorobom jamy ustnej.

Nie zaleca się poddawania psa wysiłkowi fizycznemu na godzinę przed i po jedzeniu. Psy ras dużych i olbrzymich są szczególnie narażone na wystąpienie rozszerzenia żołądka i skrętu jelita, które jest nagłym stanem zagrożenia życia. Objawy tego zaburzenia obejmują wzdęty brzuch, odruch wymiotny i wyraźnie widoczny dyskomfort. Jeżeli martwi Cię stan Twojego psa, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Ile?

Ilość podawanej karmy zależy od rasy Twojego psa, jego trybu życia i kondycji ciała. Ogólnie należy stosować się do instrukcji podawania karmy umieszczonej na opakowaniu, ale należy pamiętać, że te informacje to jedynie punkt wyjścia. Każdy pies jest inny, więc najważniejszą sprawą jest podawanie karmy w takiej ilości, aby utrzymać szczupłą, idealną sylwetkę. Jeżeli nie jesteś pewien jaką ilość karmy powinieneś podawać swojemu psu, poproś o poradę w lecznicy weterynaryjnej lub specjalistę żywienia zwierząt. Zapewnij zwierzęciu stały dostęp do miski ze świeżą wodą do picia przynajmniej jedną szklankę na 5 kg masy ciała Twojego psa.

Przysmaki

Każdemu psu należy się od czasu do czasu zasłużony smakołyk, ale pamiętaj, że gdy podajesz swojemu psu przysmaki lub ciasteczka, powinieneś zmniejszyć wielkość głównego posiłku o ich równowartość kaloryczną, aby uniknąć przekarmiania. Jak wiele ich można podawać i jak często, zależy od wybranego przez Ciebie rodzaju przekąski. Jeżeli pies jest na diecie zaleconej przez lekarza i smakołyki są zabronione, możesz użyć porcji jego dziennej dawki pokarmowej jako przysmaku i podczas szkolenia. Zasadą jest ograniczenie ilości przysmaków, ciastek i gryzaków do nie więcej niż 15% dziennego spożycia Twojego psa i zaledwie 10%, gdy podajesz mniejsze, ale tłuste nagrody oparte na mięsie. Niektóre przysmaki funkcjonalne, jak na przykład produkty do higieny zębów, aby być skutecznymi, mają określony rozmiar i mogą pokrywać, aż do jednej trzeciej zapotrzebowania kalorycznego psa. Jednakże, te produkty są suplementowane niezbędnymi witaminami i składnikami mineralnymi, aby pomóc utrzymać dietę w równowadze. Z kolei wędzone przysmaki naturalne przez wiele psów są słabo przyswajane, ale jeśli je stosujesz pamiętaj o ich wysokiej kaloryczności. Umieszczona na opakowaniu instrukcja podawania pomoże Ci bardziej dokładnie obliczyć ile i jak często podawać: poradź się lekarza/ specjalisty żywienia zwierząt, jeżeli nie jesteś pewny ile takiego produktu możesz podawać, aby nie zaburzyć trawienia.

Czego nie podawać

Chociaż karmienie zwierzęcia resztkami i kąskami ze stołu jest odradzane, często trudno jest powiedzieć nie! Jeżeli zdecydujesz się od czasu do czasu ulec, wiedz, że są pokarmy, których musisz się wystrzegać. Nigdy nie podawaj surowego mięsa i ograniczaj ryzyko zatrucia pokarmowego poprzez staranne gotowanie każdego świeżego mięsa (bez dodawania soli), aby zabić patologiczne bakterie.

Uważaj na małe kawałki kości, szczególnie łamliwe kości kurczaka i rybie ości, gdyż mogą one uszkadzać zęby i powodować niedrożności w przewodzie pokarmowym. To samo dotyczy dużych kości, chociaż tradycyjnie podawane psom, nie są zalecane z uwagi na związek z występowaniem niedrożności jelit. Mięso i resztki ze stołu nigdy nie powinny stanowić więcej niż 10% całkowitej diety psa, w przeciwnym wypadku ryzykujesz zakłócenie prawidłowego bilansu podawanej karmy. Wreszcie, nigdy nie podawaj psu czekolady, cebuli i winogron/ rodzynek, orzechów i owoców cytrusowych gdyż mogą być one dla psa bardzo toksyczne.

Zmiana karmy

Są sytuacje, gdy może być potrzebna zmiana diety Twojego psa. Potrzeby żywieniowe mogą się zmieniać wskutek zmian w trybie życia, środowisku lub z wiekiem. Pewne zaburzenia zdrowotne mogą wymuszać zastosowanie specjalnej diety. Pamiętaj, że funkcjonowanie układu pokarmowego Twojego psa łatwo zakłócić zmieniając karmę zbyt gwałtownie, czy to z wilgotnej na suchą i odwrotnie, czy też z jednej marki na drugą. Powolna zmiana (w ciągu 7- 10 dni) pomoże Twojemu psu zaadaptować się do trawienia nowego produktu poprzez stopniowe dostosowanie się enzymów i flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

  • Niewielką ilość nowej karmy zmieszaj z tą dotychczas stosowaną lub obydwie karmy podawaj osobno w miskach obok siebie.
  • W okresie od 7 do 10 dni stopniowo zwiększaj ilość dodawanej nowej karmy, jednocześnie ograniczając ilość tej dotychczasowej, aż do momentu całkowitej zamiany.

Jeżeli przechodzisz z karmy wilgotnej na suchą, Twój pies będzie gryzł ją bardziej aktywnie, jedzenie jej może mu zająć więcej czasu i oczywiście będzie potrzebował więcej wody. Jeżeli zmieniasz karmę z suchej na wilgotną, możesz spodziewać się, że będzie pił mniej, a jeżeli jest przyzwyczajony do gryzienia suchej karmy, pomyśl nad wmieszaniem kilku ciasteczek dla nadania konsystencji. Warto pamiętać, że porcja suchej karmy będzie wyglądała na trzykrotnie mniejszą, niż porcja karmy wilgotnej, ponieważ suche karmy mają większą koncentrację energii, niż karmy wilgotne, Twój pies będzie musiał zjeść proporcjonalnie trzy razy więcej karmy wilgotnej, aby pozyskać tę samą ilość kalorii. Jeżeli Twój pies będzie odmawiał jedzenia nowej karmy, nawet tej zaleconej przez lekarza, skontaktuj się z nim, aby omówić ewentualne przyczyny tego stanu rzeczy i możliwe rozwiązania problemu.

Marki karm Purina dla dorosłych psów

Purina produkuje wiele spośród wiodących na Świecie suchych i wilgotnych karm dla psów dorosłych, a każda z nich jest wynikiem najnowszej wiedzy naukowej w zakresie jakości, smaku i żywienia, opracowana tak, aby dać Tobie i Twojemu zwierzęciu doskonały wybór receptur i tekstur dla każdego etapu i trybu życia.