Jak często myjesz własne zęby? Zęby i dziąsła twojego psa zasługują na tę samą regularną pielęgnację – najlepiej codzienną. Codzienna pielęgnacja jamy ustnej może pomóc twojemu ulubieńcowi żyć długo i zdrowo.
Jak można myć zęby psa w warunkach domowych?
Mycie psich zębów jest ważne, gdyż może zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia. Pozostawiona na 3–5 dni płytka nazębna łączy się z minerałami w ślinie psa, twardnieje i zamienia w kamień. Kamień nazębny może podrażniać dziąsła psa, tworząc szorstką powierzchnię sprzyjającą dalszemu gromadzeniu się bakterii i powodując zapalenie dziąseł (opuchliznę i zaczerwienienie dziąseł) oraz może stać się przyczyną do nieświeżego oddechu psa. Czyszczenie zębów psa ułatwia usuwanie płytki nazębnej.
Purina® DentaLife® to przysmak dentystyczny dla psów, który pomaga ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego, nawet w najbardziej narażonych, trudno dostępnych miejscach,. Nasze gryzaki dentystyczne są przeznaczone do codziennego stosowania. Ich codzienne żucie to więcej czasu na oczyszczanie zębów psa i dbania o higienę jamy ustnej.
Czyszczenie zębów psa u weterynarza
Podczas regularnej wizyty kontrolnej weterynarz przyjrzy się kilku miejscom, żeby mieć pewność, że jama ustna psa jest w pełni zdrowa. Obejmuje to badanie pyska i głowy psa, aby wykryć niepokojące oznaki. Weterynarz zajrzy dokładniej do jamy ustnej, sprawdzi powierzchnię wewnętrzną warg, powierzchnię zębów i dziąseł psa, trudniej dostępne powierzchnie wewnętrzne zębów i dziąseł oraz język, podniebienie, migdałki i obszar pod językiem.
Jeżeli na zębach psa zgromadził się kamień, weterynarz może zalecić jego usunięcie – należy to wykonać przy znieczuleniu, aby pies czuł się możliwie komfortowo. Ten profesjonalny zabieg czyszczenia zębów psa (stanowiący profilaktykę) może obejmować:
-
Przepłukanie jamy ustnej psa roztworem antybakteryjnym.
Oczyszczenie zębów psa za pomocą ręcznych skalerów ultradźwiękowych, aby usunąć kamień nazębny ponad linią dziąseł i poniżej.
Zastosowanie roztworu wskazującego obszary, w których pozostała płytka nazębna – a następnie jego usunięcie.
Polerowanie zębów psa, aby usunąć mikroskopijne zarysowania.
Zbadanie każdego zęba psa wraz z otaczającym go dziąsłem pod kątem objaw choroby.
Ekstrakcję zębów, których nie da się już wyleczyć.
Gdy już zęby twojego psa będą w pełni czyste, weterynarz udzieli porady, w jaki sposób zachować je w takim stanie. Myjąc psie zęby w warunkach domowych możesz przejąć odpowiedzialność za regularną higienę jamy ustnej psa, ograniczyć wizyty u weterynarza oraz pomóc zachować zęby i dziąsła twojego psa w nienagannym stanie!