Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Golden labrador retriever z czerwonym kołnierzem i otwartymi ustami

Dbanie o zęby szczeniaka, dorosłego i starszego psa

Wszyscy wiemy, że dbanie o psie zęby jest ważne. Czy jednak wiesz, że na różnych etapach życia Twój pies wymaga odmiennej pielęgnacji zębów? Szczeniaki mają zęby wrażliwe i słabe. Z tego powodu należy ostrożnie się z nimi obchodzić. Ich młode zęby mogą nie być jeszcze wystarczająco silne, aby wytrzymać pewne zabiegi dentystyczne. Zęby psów dorosłych nie są już tak kruche, zatem mogą znieść inne formy pielęgnacji. Pielęgnacja zębów jest szczególnie ważna na tym etapie, ponieważ w przeciwieństwie do szczeniąt, dorosłym psom zęby muszą posłużyć przez resztę życia. Starsze psy są bardziej narażone na schorzenia zębów, jako że ich zęby są częściej bardziej łamliwe i uległy starciu z biegiem czasu. Kontynuuj lekturę, aby poznać różne etapy pielęgnacji zębów.

Zęby szczeniąt

Pielęgnacja zębów szczeniąt może być trudna. Ich jamy ustne i zęby wciąż rosną, przechodząc zmiany, które sprawiają, że ważne jest, by obserwować zdrowie jamy ustnej. Do wieku 3–4 tygodni szczeniakowi powinny zacząć wyrastać pierwsze zęby. Podobnie jak u ludzi, psom wyrzynają się zęby mleczne, zanim urosną zęby stałe. Gdy już się pojawią, to po kolejnych 3–4 miesiącach zaczynają wypadać i zostają zastąpione przez zęby stałe. Choć zęby mleczne nie są stałe, to wciąż ważne jest, aby o nie dbać. Stosowanie się do poniższych wskazówek powinno pomóc w utrzymaniu zdrowia zębów szczeniaka przez pierwszy rok życia:

Regularnie sprawdzaj zęby – Ponieważ zęby szczeniaka stale się zmieniają, ważne jest, aby sprawdzać je co najmniej raz w tygodniu. Pozwoli to stwierdzić, czy nie pojawiają się wczesne objawy schorzenia jamy ustnej.

Zapewnij szczeniakowi zabawki – Ważne jest, aby szczeniak miał zabawki do gryzienia, gdy przechodzi przez proces ząbkowania. Gryzaki nie tylko pomogą oczyszczać psie zęby, ale także ukoją ból związany z ząbkowaniem.

Upewnij się, że zęby wypadły – Po około 3–4 miesiącach, zęby szczeniaka powinny zacząć wypadać. Należy zabrać szczenię do weterynarza, jeżeli jego zęby nie zaczęły do tego czasu wypadać.

Szczotkuj zęby – Szczotkowanie zębów szczeniaka od młodego wieku jest bardzo ważne. Nie tylko pomaga w pielęgnacji zębów, ale także przyzwyczaja go do szczotkowania od małego. Radzimy zacząć od powolnego pocierania mordki psa palcami. Po opanowaniu tej czynności można zacząć stosować psią pastę do zębów i w końcu szczoteczkę. Pamiętaj, aby pochwalić
i nagrodzić psa po każdym zabiegu mycia zębów.

Zęby psów dorosłych

Gdy pies osiągnie wiek ok. 12 miesięcy, zaczyna się jego dorosłe życie. Oznacza to, że będzie miał pełne uzębienie, o które należy odpowiednio dbać, gdyż kolejne zęby już nie wyrosną. To sprawia, że pielęgnacja zębów jest ważną częścią życia dorosłego psa. Zdrowe zęby są kluczowe dla ogólnego stanu zdrowia psa, a także wpływają na jego komfortowo i jakość życia. Nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do bólu, infekcji, a nawet utraty zębów. Na co zatem zwrócić uwagę?

Gryzaki dentystyczne Purina® DentaLife® – Gdy pies będzie miał już rok, może zacząć cieszyć się naszymi gryzakami dentystycznymi DentaLife®. Każdy z naszych gryzaków ma dającą się żuć porowatą teksturę oraz pomaga ograniczyć powstawanie kamienia w jamie ustnej psa. Produkt DentaLife® zrobiono ze zdrowych składników, a jego pyszny smak kurczaka oznacza, że pies równocześnie otrzymuje smakołyk!

Mycie psich zębów – Gdy pies wszedł już na etap dorosłości, tym ważniejsze staje się szczotkowanie jego zębów. Najlepiej szczotkować zęby psa codziennie, ale pomocne będzie, nawet gdy zrobimy to dwa razy w tygodniu. Podczas mycia zębów psa, należy mieć pewność, że szczoteczka jest trzymana pod kątem 45°. Przeczytaj więcej o myciu psich zębów tutaj.

Dodatki do wody – Dodatki do wody pitnej są dość nowym wynalazkiem, który pomaga utrzymać higienę jamy ustnej psa oraz świeżość oddechu. Podczas gdy takie dodatki są doskonałym sposobem na poprawę zdrowia zębów u psa, to należy je stosować
w połączeniu ze szczotkowaniem i codzienną porcją przysmaków dentystycznych. Zapytaj weterynarza o więcej informacji.

Zęby starszych psów

Starsze psy są bardziej podatne na problemy z zębami i dziąsłami, dlatego należy im poświęcić szczególną uwagę. Niezwykle ważne jest, aby zagwarantować, że zęby i dziąsła starszego psa pozostaną zdrowe
i silne. To dlatego, że starsze psy są bardziej narażone na schorzenia dziąseł w porównaniu do psów młodych. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów u starszych psów:

Próchnica u starszych psów – Próchnica lub dziury w zębach mogą być problemem
u niektórych starszych psów. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać jamę ustną psa, gdyż ubytki mogą powodować ból i utratę zębów.

Ekstrakcja zęba – Gdy pies się zestarzeje, konieczne może okazać się usunięcie zębów. Zabieg ekstrakcji zęba nie obejmuje znieczulenia ogólnego i choć zazwyczaj jest zupełnie bezpieczny, to może być dezorientujący dla starszego czworonoga.

Zwykła pielęgnacja zębów – Ważne jest, aby kontynuować rutynową pielęgnację zębów
u psa od dorosłości po jesień życia. Oznacza to regularne szczotkowanie i stosowanie płukanek do jamy ustnej w razie potrzeby. Jeden przysmak dentystyczny DentaLife® dziennie także pomoże twojemu psu zachować zdrowie aż do późnych lat życia.