Jak długo podawać karmę dla szczeniąt?

Karmę dla szczeniąt należy podawać do czasu osiągnięcia przez psa dojrzałości. Kiedy pies osiągnie dojrzałość, możesz przejść na karmę dla psów dorosłych. Jednak nie wszystkie rasy osiągają dojrzałość w tym samym wieku, więc trudno jest przewidzieć, kiedy należy zmienić karmę.
Karma Szczenięta Dorosłe Psy
Karma Szczenięta Dorosłe Psy
Karma Szczenięta Dorosłe Psy

Jak długo podawać karmę dla szczeniąt?

Szczenięta potrzebują kompletnej i zbilansowanej diety aż do osiągnięcia dojrzałości. Chociaż psy, które ukończyły rok, są zwykle uważane za dorosłe, nie zawsze tak jest.

Dorosłość psów zależy bardziej od ich wielkości niż od ich wieku. Ponieważ psy ras dużych i olbrzymich potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć dojrzałość, muszą jeść karmę dla szczeniąt dłużej niż psy ras małych i średnich.

Poniżej przedstawiamy, jak długo należy podawać karmę dla szczeniąt w zależności od wielkości rasy:

  Rasy miniaturowe i małe: Wiele psów miniaturowych i małych waży mniej niż 9 kg po osiągnięciu dojrzałości i osiąga tę wagę między 9 a 10 miesiącem życia.

  Rasy średnie: Po osiągnięciu dojrzałości psy ras średnich ważą od 9 do 23 kg. Osiągają dojrzałość zazwyczaj po roku.

  Rasy duże i olbrzymie: Psy ras dużych i olbrzymich ważą odpowiednio od 23 do 45 kg, a dojrzałość osiągają po upływie od 18 miesięcy do dwóch lat. Muszą jeść karmę dla szczeniąt dłużej niż rasy małe i średnie.

  Jeśli masz psa rasy mieszanej lub nie jesteś pewien, jak duży będzie Twój pies po osiągnięciu dojrzałości, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Podpowie Ci, kiedy należy przejść na karmę dla psów dorosłych i pomoże przyzwyczaić się psu do nowej karmy.

  „W miarę jak szczenięta dorastają i osiągają dojrzałość, należy monitorować ilość spożywanego przez nie pokarmu. Resztki w misce mogą oznaczać, że szczeniak jest najedzony i potrzebuje mniej kalorii. Zacznij od podawania mniejszej ilości karmy podczas jednego posiłku i monitoruj stan jego organizmu”, mówi mgr Karina Carbo-Johnson, dietetyk Purina.

  Dlaczego karma dla dorosłych psów jest tak ważna?

  Karma dla szczeniąt jest bogata w składniki odżywcze i wysokokaloryczna, dzięki czemu wspomaga wzrost, rozwój i zapewnia dużą dawkę energii.

  Dalsze podawanie karmy dla szczeniąt po osiągnięciu przez psa dojrzałości może spowodować u niego nadwagę, a w konsekwencji doprowadzić do innych problemów zdrowotnych.

  Po osiągnięciu przez psa dojrzałości wybierz pełnowartościową formułę karmy dla psów dorosłych, aby pomóc mu zachować idealną kondycję.

  Kiedy zmienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów?

  Jeśli wiesz już, kiedy Twój szczeniak osiągnie dojrzałość, możesz zdecydować, kiedy przejść na karmę dla dorosłych psów.

  Jeśli Twój szczeniak osiągnie dojrzałość po upływie 12 miesięcy, możesz zacząć przestawiać go na karmę dla dorosłych w okolicach jego pierwszych urodzin. Przejście na karmę dla dorosłych może zająć od 7 do 10 dni, więc warto przygotować dobry plan.

  Jak przestawić szczeniaka na karmę dla dorosłych psów?

  Kiedy przestajesz podawać karmę dla szczeniąt, musisz zmienić nie tylko rodzaj spożywanego pokarmu. Zmianie ulegnie także liczba posiłków i wielkość porcji.

  Większość szczeniąt je trzy posiłki dziennie, ale dorosłe psy jedzą czasem dwa razy dziennie. Poradnik żywieniowy na etykiecie z karmą dla psa zawiera informacje o tym, jaką ilość karmy należy podawać psu każdego dnia i jak podzielić tę ilość na dwa posiłki.

  Kiedy nadejdzie pora na zmianę karmy na odpowiednią dla dorosłych psów, zmian należy dokonywać stopniowo. Stopniowe wprowadzanie karmy pomoże zapobiec rozstrojowi żołądka.

  Poniżej znajduje się przykładowy plan przejścia na karmę dla dorosłych psów:

  • Dni 1–2: Podawaj 3/4 standardowej ilości karmy dla szczeniąt i dodaj 1/4 karmy dla psów dorosłych.
  • Dni 3–4: Podawaj 1/2 karmy dla szczeniąt i 1/2 karmy dla psów dorosłych.
  • Dni 5–7: Podawaj 1/4 karmy dla szczeniąt i 3/4 karmy dla psów dorosłych.
  • Dni 8–10: Podawaj wyłącznie karmę dla psów dorosłych.
  • Jeśli Twój pies nie chce jeść karmy dla dorosłych psów lub ma problemy z żołądkiem, przedłuż czas przejścia na nowy pokarm. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

   Aby uzyskać więcej informacji i wskazówek na temat żywienia szczeniąt i dorosłych psów od naszych ekspertów, odwiedź naszą stronę Karmienie i odżywianie psa - Zasady i porady.