Rodzaj spożywanego pokarmu również odgrywa rolę w procesie trawienia, ponieważ trawienie pokarmu płynnego zajmuje mniej czasu. Jeśli Twój pupil zdradza objawy związane z delikatnym układem trawiennym i wydaje Ci się, że proces trawienia posiłków trwa dłużej lub krócej niż zwykle, może wystarczy zmiana karmy na taką, która jest odpowiednia dla psa z wrażliwym żołądkiem. O ile jednak dbanie o zdrową dietę jest bardzo ważne dla zapewnienia pupilowi dobrego samopoczucia, kiepskie trawienie może mieć także inne przyczyny, które będą wymagały odmiennego podejścia.
Co powoduje problemy z trawieniem u psów?
Jako zwierzęta wszystkożerne psy mogą bez problemu jeść każdy rodzaj pożywienia, co nie oznacza, że powinny tak robić. Jeśli jednak podejrzewasz, że Twój pies ma wrażliwy żołądek, przyczyną może być alergia lub nietolerancja pokarmowa. Wprowadzenie diety eliminacyjnej powinno pomóc w ustaleniu przyczyny problemu.
Przyczyną rozstroju żołądka może być również negatywna reakcja na nową dietę. Najlepiej zmieniać dietę swojego psa stopniowo, ponieważ gwałtowne zmiany mogą prowadzić do przejściowych problemów trawiennych. Nawet jeśli karmisz psa karmą dla psów o wrażliwym żołądku, zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo.
Twój pies może też po prostu odziedziczyć wrażliwy żołądek. Zdarza się, że psy dziedziczą choroby po swoich rodzicach. Przykre, ale prawdziwe. W tym przypadku pojawienie się objawów w późniejszym okresie życia jest całkowicie normalne, więc nie należy wykluczać tej możliwości i trzeba wykonać badania zalecone przez lekarza weterynarii.
Inną przyczyną może być przejadanie się. Wszyscy wiemy, że psy mają tendencję do jedzenia łapczywie i przejadania się. Spożywanie dużych ilości pokarmu w krótkim czasie często powoduje rozstrój żołądka, ponieważ zmusza układ pokarmowy do wyjątkowo wytężonej pracy.
Ponadto, problemy trawienne mogą być również spowodowane przez robaki lub infekcje bakteryjne. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który powinien zalecić sposób leczenia.
Objawy wrażliwego układu pokarmowego u psów
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć wrażliwy układ trawienny, zwróć uwagę na następujące objawy:
- Stolce są często miękkie i słabo uformowane. Występujące od czasu do czasu biegunki, wzdęcia lub luźne stolce są naturalnym objawem zaburzeń równowagi mikroflory. Jednak gdy objawy te występują częściej, mogą wskazywać na nietolerancję pokarmową lub alergię. Jeśli Cię to niepokoi, odwiedź lekarza weterynarii, który zbada Twojego pupila.
- Kolejnym sygnałem ostrzegawczym mogą być wymioty. Jeśli powtarzają się zbyt często, to pewny znak, że problem jest poważniejszy niż chwilowy rozstrój żołądka.
Jak często należy karmić psa?