
Układ trawienny Twojego psa zazwyczaj potrafi sam o siebie zadbać, pod warunkiem, że otrzymuje odpowiednie składniki pokarmowe. Jednak nawet przy odpowiedniej opiece czasami mogą pojawić się nieoczekiwane problemy.
Twój pies uwielbia pożywną karmę i smakołyki, które mu podajesz – doskonałe posiłki są częścią jego aktywnego i pełnego zabawy życia! Kiedy jedzenie jest dla psa źródłem emocji, a dla Ciebie przyjemnością, łatwo zapomnieć o zdrowiu układu pokarmowego.
Nie ma jednak powodu do obaw – wiele zaburzeń można z łatwością usunąć poprzez zmianę diety.
W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o zdrowie układu pokarmowego swojego psa i na jakie problemy należy zwrócić uwagę.
Zdrowie układu pokarmowego psa
Układ pokarmowy Twojego psa jest dość wytrzymały. - Pomyśl tylko, co jadłby Twój pies, gdyby mu pozwolono! - Mimo wszystko warto monitorować jego dietę. Pamiętaj, że Twój pies nie je tylko tego, co Ty mu podasz. Twoja rodzina i przyjaciele również uwielbiają obdarzać go uczuciami, zainteresowaniem i smakołykami!
Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych wskazówek dotyczących żywienia psa:
- Twój pies najbardziej ucieszy się z dobrej jakości, pełnowartościowej karmy dla psów, ponieważ nie tylko będzie ona miała odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze, ale będzie mu też smakować.
- Dodawanie jedzenia dla ludzi do kompletnej i zbilansowanej karmy dla psów może powodować problemy trawienne u psów.
- Twój pies prawdopodobnie zna wszystkie możliwe sztuczki, które przekonają Cię, by dać mu resztki ze stołu. Musisz zignorować jego prośby o dodatkową przekąskę.
- Zamiast karmić go resztkami, pobaw się z nim. To sprawi przyjemność wam obojgu!
- Najlepiej jest karmić psa o regularnych porach. Podawaj psu odpowiednią ilość karmy, aby utrzymać go w dobrej kondycji.
Ogólne przyczyny zaburzeń trawienia u psów
W idealnym świecie nasze psy nie miałyby żadnych problemów ze swoim układem pokarmowym. Rzeczywistość nie jest jednak tak piękna.
Zaburzenia trawienia (choroby przewodu pokarmowego) pogarszają zdolność psa do trawienia i wchłaniania tych wszystkich wspaniałych składników odżywczych, które dbają o jego zdrowie. Jakie czynniki mogą więc powodować zaburzenia trawienia u psów?
- Nagła zmiana diety
- Uraz
- Spożywanie rzeczy nienadających się do konsumpcji
- Toksyny
- Alergie
- Ciała obce
- Leki
- Czynniki zakaźne, takie jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.
Przy tak wielu potencjalnych przyczynach diagnozowanie problemów trawiennych u psów może być trudnym wyzwaniem nawet dla lekarza weterynarii! Co więcej, zaburzenia mogą mieć swoje źródło w każdej części układu pokarmowego psa, od jamy ustnej po żołądek, wątrobę, trzustkę i jelita. Są jednak rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że Twój pies otrzyma jak profesjonalną pomoc weterynaryjną na czas.
Objawy problemów trawiennych u psów, na które należy zwrócić uwagę
Zmiana apetytu u psa nie zawsze jest powodem do obaw. W końcu psiaki bywają nieprzewidywalne! Może to jednak być symptomem jakiejś choroby, więc jeśli martwisz się o swojego ulubieńca, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli uważasz, że problem nie dotyczy układu pokarmowego, możesz poczytać o innych nietypowych objawach, na które należy zwrócić uwagę.
Problemy trawienne u psów są zróżnicowane i mogą objawiać się na przykład:
- utratą apetytu,
- wymiotami,
- biegunką,
- zaparciami,
- gazami lub wzdęciami,
- trudnościami z oddawaniem stolca,
- krwią lub śluzem w stolcu.
Jeśli Twój pies ma któryś z tych objawów, może to być oznaką problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym, takich jak zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy, biegunka wywołana stresem lub zaparcia. Co to za choroby i jak możesz pomóc swojemu psu?
Jednak poważniejsze dolegliwości mogą skutkować utratą wagi, odwodnieniem i osłabieniem, dlatego jeżeli coś Cię niepokoi, należy udać się do lekarza weterynarii, który udzieli porady i zdecyduje o sposobie leczenia psa.
Dzięki odpowiedniemu leczeniu, nasz najlepszy przyjaciel szybko wróci do zdrowia!
Teraz czas dowiedzieć się, jak dostrzec u psa objawy wrażliwego układu pokarmowego.