Kot z obróżką i na smyczy


Czy warto wychodzić z kotem na smyczy czy wręcz przeciwnie? Jeśli tak, to jaka smycz będzie najlepsza? Jakie obróżki można kupić i w jakie warto zainwestować?

Za i przeciw

Założenie obroży jest kwestią bardziej oczywistą niż wychodzenie z kotem na smyczy. Obroża z identyfikatorem pomaga oddać kota właścicielom, jeżeli się zgubi, a obroże przeciwpchelne chronią także przed kleszczami i wszami, które mogą być nosicielami różnych chorób. Do obroży może też być dołączony dzwoneczek, który pomoże w znalezieniu naszego pupila tak w domu, jak na dworze. Natomiast decyzja o chodzeniu z kotem na smyczy jest wynikiem jedynie naszego upodobania i preferencji w zajmowaniu się kotem. Jedni wychodzą z kotem na smyczy z myślą o zapewnieniu kotu bezpieczeństwa, inni odrzucają tę ideę chcąc umożliwić kotu beztroskie spacery. Jednak pewne aspekty należy wziąć pod uwagę. Jednym z czynników jest miejsce zamieszkania. W centrum miasta kot może o wiele łatwiej zginąć pod kołami samochodu lub zaatakowany przez bezdomnego psa, niż jeżeli mieszkamy w domu, a jego otoczenie jest spokojniejsze i mniej nieprzewidywalne. Nawet doświadczenie w miejskim życiu nie daje żadnej gwarancji, że któregoś dnia kot po prostu nie wróci do domu. Smycz ewidentnie ogranicza jego wolność ruchową, ale w pewnych przypadkach go chroni. Nie da się też pominąć faktu, iż kot - nie tak jak pies - nie jest przyzwyczajony do właściciela i do trzymania się jego nóg, a także nie łatwo jest nauczyć go przywoływania go na imię. Nawet jeśli kot nauczy się reagować na nie i nawet będzie wydawał się zainteresowany źródłem nawoływania, może w ostatniej chwili nam uciec i zaprowadzenie go do domu nie będzie takie łatwe. Więc jeśli chcemy kontrolować wycieczki naszego kota, możemy zdecydować się na smycz.

Zakładamy smycz i obróżkę

Obroże można znaleźć różne - od tych najprostszych do tych najbardziej wyszukanych. Specjalnym rodzajem są obroże przeciwpchelne, których nie powinno się zakładać kociętom. Dobrze zapięta obroża to taka, której z jednej strony nie da się zdjąć przez głowę, a z drugiej nie jest zbyt ścisła. Ideałem jest zapięcie obroży tak, aby mogły pod nią w miarę luźno wejść dwa palce i aby nie powodowało to ścisku wokół szyi kota. Aby przyzwyczaić kota do obroży, należy zakładać ją najpierw codziennie na parę minut, a potem na coraz dłużej, aż przywyknie.

Kot w żadnym razie nie powinien być prowadzony na smyczy przyczepionej do obroży - mocniejsze szarpnięcie będzie po prostu przyduszało go. Kot powinien nosić szelki zapięte swobodnie na szyi i za przednimi łapami. Należy przyzwyczaić go do szelek, które może próbować zdjąć w pierwszym odruchu. Pozwolenie na chodzenie kotu w szelkach po domu jest też sprawdzianem dla ich zapięcia - czy nie spadają, czy nie są za ciasne i kot w pewnych pozycjach nie dusi się. Błędy będzie można bezpiecznie naprawić, bez ryzyka, że kot ucieknie lub stanie mu się krzywda. Smycz powinna mieć długość ok. 1 metra, dłuższa utrudnia kontrolowanie go, krótsza ogranicza jego swobodę. Aby przyzwyczaić kota do chodzenia na smyczy, powinno się najpierw przyzwyczaić go do szelek, a potem do smyczy poprzez przypięcie jej i pozwolenie mu na chodzenie ze zwisającą smyczą.

Spacerki

Pierwszy spacer powinien odbyć się w spokojnej okolicy. Koty, mimo naturalnej chęci poznania otoczenia i wrodzonej ciekawości, będą się niekomfortowo czuły przytłoczone nadmiarem wrażeń. Nieprzyzwyczajone do miejskiego ruchu, mogą być bardzo zestresowane i nerwowo reagować na każdy przejeżdżający samochód i poruszony przedmiot. Poza tym, jak już wcześniej wspomniano, koty nie trzymają się nogi, zatem chodzenie z kotem na smyczy wymaga systematycznego trenowania go i niezniechęcania się, kiedy kot nie chce iść z nami lub wręcz przeciwnie - rozbiega się na wszystkie strony. Zdecydowanie nie należy szarpać kota czy też ciągnąć w naszą stronę. Kot to nie pies i nie należy wymagać od niego całkowitego posłuszeństwa. To raczej my powinniśmy pozwolić mu się prowadzić bacząc, czy nie zalazł w miejsce, w którym mogłaby stać mu się krzywda.