Twój ulubieniec, nasza pasja
skakanie na ludzi

Jak powstrzymać szczeniea od skakania na ludzi?

Pies, który skacze na ludzi może być powodem zmęczenia, wstydu a czasem również niebezpiecznych sytuacji.

Podobnie jednak jak w przypadku innych niepożądanych zachowań, psa skakania można oduczyć. Tu również sprawdzi się zasada: im wcześniej zaczniesz trening tym lepiej.

DLACZEGO SZCZENIAK SKACZE NA CIEBIE?

Psy skaczą na ludzi, ponieważ wyuczyliśmy je takiego zachowania. Gdy podskakują, okazujemy im nasze zainteresowanie. Należywięc nauczyć ulubieńca, że okażemy mu naszą uwagę, dopiero wtedy, gdy usiądzie.

JAK ODUCZYĆ PSIAKA SKAKANIA?

Podobnie jak w przypadku innych problemów z zachowaniem, najlepszym planemna oduczenie psa niepożądanych nawyków takich jak skakanie jest wzmacnianie tych zachowań, które akceptujemy.

ĆWICZ SIADANIE ZE SWOIM PSEM

Wskazówki dotyczące tresury znajdziesz w naszym artykule na temat komend. Zanim dasz cokolwiek swojemu psiakowi, począwszy od smakołyka, otwarciadrzwi, rzuceniazabawki,skończywszy na pieszczotach,każ mu usiąść. Bardzo szybko szczenię nauczy się kojarzyć siadanie z wszystkim co dobre w życiu i przestanie podskakiwać.

NIE NAGRADZAJ SKAKANIA

Jeśli będziesz głaskać, przytulać lub cieszyć się, gdy Twój pies skacze, pomyśli, że podoba Ci się jego zachowanie. Gdy podskakuje, zbliż się do niego o krok i powiedz niskimtonem „siad!” Jeśli to nie poskutkuje, możesz się do niego odwrócić tyłem. Za każdym razem, gdy Twój pies będzie przygotowywał się do skoku, odwróć się i odejdź w przeciwnym kierunku. Cokolwiek robisz, nie nagradzaj go bezpośrednio po podskokach. Lepiej poczekać, aż usiądzie.

CHWAL PSA, GDY CIĘ SŁUCHA

Gdy wszystkie łapy znajdą się już na podłodze, spokojnie nagradzaj szczeniaka. Następnie każ mu usiąść i znowu go pochwal. Dobrą nagrodą będzie również niewielka porcja ulubionej karmy. Jeżeli to nie poskutkuje, spróbuj odciągnąć psiaka od siebie i swoich gości smakołykiem i każ mu usiąść. Nie powinieneś nagradzać psa bezpośrednio po tym jak skakał na ludzi.W przeciwnym razie będzie za każdym razem witał się w ten sposób.