Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak nauczyć psa czystości
szczeniak gryzie

Jak oduczyć szczeniea gryzienia?

JAK ODUCZYĆ SZCZENIAKA GRYZIENIA RĄK, MEBLI I INNYCH RZECZY?

Gryzienie i podgryzanie leżą w naturze Twojego szczeniaka. Twój pies poznaje swoje możliwości i uczy się jak jego zachowania wpływają na innych. Najlepiej zająć się tematem gryzienia tak wcześnie jak to tylko możliwe.

DLACZEGO SZCZENIAK GRYZIE?

Twój pies gryzie wtedy, kiedy chce się z Tobą bawić. Szczeniaki zazwyczaj wypróbowują zabawy i gryzienie na swoim rodzeństwie już w bardzo młodym wieku, a następnie oduczają się pewnych zachowań, w zależności od tego jak reaguje ich psia mama, bracia i siostry. Jeżeli szczenię zostanie wcześnie zabrane z miotu (przed 10. tygodniem), może nie zdążyć opanować wszystkich zasad i to od Ciebie będzie zależało jak szybko je przyswoi.

JAK ODUCZYĆ SZCZENIAKA GRYZIENIA?

Możesz ignorować swojego psa, a nawet odejść od niego, gdy zaczyna Cię gryźć. Wolno Ci też okazać niezadowolenie i wydać z siebie głośne dźwięki „ał” lub „auć”, co powinno wprawić szczeniaka w zdumienie i przerwać gryzienie. Kiedy przestanie, pochwal go łagodnym tonem, aby zrozumiał, że gryzienie nie jest dla Ciebie przyjemne.

Zaoferuj pieskowi gryzaki i nagradzaj go, gdy zajmuje się nimi zamiast kąsać Ciebie. Jeżeli psiak nie przestaje gryźć przerwij z nim zabawę i zostaw go samego. Ucz swojego ulubieńca ostrożnego łapania zębami. Pomachaj mu zamkniętą dłonią przed pyszczkiem i odsuń ją, jeżeli będzie chciał gryźć. Spróbuj ponownie i jeśli tym razem nie będzie próbował, daj mu smakołyk.

Pamiętaj, aby nagradzać go drugą ręką. Spróbuj tak z innymi przedmiotami, otwartą dłonią, palcem, a w końcu zabawką. Pod koniec ćwiczenia podaj mu zabawkę zanim spróbuje sam ją złapać ząbkami. W kolejnych próbach wydłużaj czas, zanim dostanie nagrodę. W ten sposób uczysz go cierpliwości i oczekiwania na Twoje przyzwolenie, nim będzie mógł zająć się zabawą i gryzieniem. Wypróbuj też komendę „stop”. Jeśli Twój szczeniak zaczyna gryźć podczas zabawy wstań, odsuń od niego ręce i powiedz „stop”. Nagradzaj go za każdym razem, gdy posłucha. Pamiętaj, aby nie pozostawiać dzieci bez opieki, gdy bawią się ze zwierzętami. Bądź konsekwentny w karach i nagrodach, zwłaszcza w pierwszych etapach tresury psa.