Twój ulubieniec, nasza pasja
Dog Chow logo
Jak powstrzymać żebranie
jak wychować szczeniaka

Jak wychować szczeniaka?

Dog Chow logo
Od Purina® Dog Chow®

Szkolenie w domu jest dla Twojego szczenięcia pierwszym poważnym etapem w życiu. To pierwsza możliwość nauczenia go zasad panujących w Twoim domu i bardzo ważna na tym etapie jest systematyczność. Jeśli potrzebujesz pomocy możesz poprosić o nią psiego trenera lub behawiorystę.

Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci przejść przez ten proces.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wychowania szczenięcia?

  1. Ustal jasne granice dotyczące miejsca, w których Twój mały przyjaciel może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Odwiedzanie tego samego miejsca podczas spacerów pozwoli mu przyzwyczaić się do codziennej rutyny w tym zakresie.
  2. Trzymaj się stałych pór posiłków. Ponieważ toaleta może zwykle następować po porze karmienia, możesz użyć takiego porządku do wyregulowania codziennych nawyków.
  3. Przestrzegaj pór spacerów i toalety. Czas w jakim nauczysz swoje szczenię załatwiać potrzeby na zewnątrz może być dłuższy lub krótszy, ale bardzo istotne jest, abyś przez cały okres treningu przestrzegał tego samego harmonogramu. Zaplanuj stałe pory w ciągu dnia, podczas których zabierzesz szczenię na spacer - z reguły około 15-30 minut po tym jak skończy swój posiłek. Pamiętaj przy tym, aby nie wydłużać tego okresu - szczenięta powinny załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne krótko po posiłku.
  4. Gdy rozpoczniesz naukę czystości swojego szczenięcia zwróć uwagę na sygnały, które wysyła Twój mały przyjaciel, gdy potrzebuje się załatwić. Jeśli ruszy przed Tobą przed siebie zatrzymaj go i szybko wyprowadź na zewnątrz. Jeśli szczenię obwąchuje jakiś obszar w mieszkaniu, podchodzi do drzwi lub piszczy, przypnij do jego obroży smycz i zabierz go w miejsce odpowiednie dla załatwienia toalety.
  5. Ustal komendy słowne. Wybierz wyrażenia, które będziesz kierować do szczenięcia, gdy będzie potrzebowało toalety, np. "idziemy na dwór" i wypowiadaj je spokojnie, gdy szczenię będzie wychodzić. Pochwal je i nagrodź za każdym razem, gdy załatwi swoją potrzebę we właściwym miejscu. W miarę upływu czasu zacznie łączyć Twoje komendy z czynnościami. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli Twoje szkolenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.