Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pro Plan logo
szczeniak spaniel korzystający z gier ogrodowych

Bezpieczny ogród dla szczeniaka

2 minuta czytania
Pro Plan logo
Od Pro Plan

Na co zwrócić uwagę aby zapewnić bezpieczeństwo szczeniakowi w ogrodzie?

Szczeniaki uwielbiają odkrywać to co je otacza, więc pewnie zastanawiasz się jakie zagrożenia czyhają na nie w przydomowym ogrodzie. Przy odrobinie planowania możesz cieszyć się zarówno ogrodem jak i bezpiecznym i szczęśliwym psem!

Uwaga na trujące rośliny

Wiele roślin występujących w przydomowym ogrodzie może być trujących dla zwierząt. Zaliczają się do nich również te występujące powszechnie, jak sagowiec, rododendron i azalia. Zanim zaczniesz urządzać ogród, sprawdź listę niebezpiecznych ziół i roślin aby nie zaszkodzić poznającemu otoczenie i świat szczeniakowi!

Nawozy organiczne

Kompost może być dobry dla rozwoju roślin, ale zły dla psiaków przebywających w ogrodzie. Szczenięta, które połkną dużą ilość nawozu mogą doświadczyć rozstroju żołądka lub biegunki. Nawozy organiczne zawierające mączkę kostną mogą być w szczególności atrakcyjne dla szczeniąt. Przestrzegaj zaleceń na etykietach nawozów i upewnij się, że Twój pies nie będzie zbliżał się do świeżo nawożonych roślin przez odpowiednią ilość czasu.

Pestycydy oraz środki owadobójcze

Pestycydy mogą być bardzo niebezpieczne jeśli trafią do przewodu pokarmowego. Do najbardziej toksycznych należą przynęty na ślimaki zawierające metaldehyd, pułapki na muchy z metomylem, środki owadobójcze na bazie disystonu lub disulfotonu, środki na krety z zawartością fosforanu cynku i trutki na szczury. Zawsze czytaj etykiety z zaleceniami producenta dotyczące właściwego stosowania i przechowywania tych substancji. Pamiętaj, aby umieszczać je poza zasięgiem zwierząt.

Ściółka

Ściółka, może być bardzo nęcąca dla psów, zwłaszcza tych młodych, które lubią gryźć i przeżuwać napotkane przedmioty. Niektóre rodzaje podłoża, jak np. kokosowe, mogą być szczególnie toksyczne dla szczeniąt, które dodatkowo wabi ich słodki zapach. W zależności od tego jaką ilość połknie piesek, mogą go dręczyć wymioty, biegunka, skurcze mięśni, podwyższone tętno, nadaktywność, a nawet napady drgawek. Istnieją bezpieczniejsze rodzaje podłoża, jak na przykład kora sosny lub choiny kanadyjskiej, czy cedru. Pamiętaj jednak, że każda ilość zjedzonej ściółki przez szczeniaka może powodować niedrożność przewodu pokarmowego u psa. 

Pchły i kleszcze

Aby pchły i kleszcze trzymały się z daleka od psa, utrzymuj trawnik i rośliny w ogrodzie odpowiednio przycięte. Pchły mogą powodować nadmierne drapanie, wypadanie sierści, strupy i zapalenia skóry, ale też przenosić tasiemce i wywołać anemię w przypadku zbyt dużej utraty krwi. Kleszcze mogą wyrządzić podobne szkody oraz roznosić choroby odkleszczowe. Dobrym pomysłem jest używanie środków odstraszających groźne insekty takie jak np. kleszcze i pchły. Twój weterynarz pomoże Ci wybrać środki odpowiednie dla Twojego ulubieńca.

Nowy szczeniak? Przeczytaj jeszcze to:

Pro Plan