Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
szczeniak spaniel korzystający z gier ogrodowych

Bezpieczny ogród dla szczeniaka

Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo szczeniakowi w ogrodzie? Szczeniaki uwielbiają odkrywać otaczający je świat, więc pewnie zastanawiasz się jakie zagrożenia czyhają na nie w przydomowym ogrodzie. W naszym artykule przyjrzymy się krok po kroku temu, jak stworzyć idealne otoczenie dla Twojego szczeniaka, aby mógł cieszyć się życiem na świeżym powietrzu, nie narażając się na niebezpieczeństwa. 

Uwaga na trujące rośliny

Jednym z najważniejszych aspektów, o których warto pamietać przy tworzeniu bezpiecznego ogrodu dla szczeniaka, są rośliny. Wiele roślin występujących w przydomowym ogrodzie może być trujących dla zwierząt, w tym psów. Zaliczają się do nich również te występujące powszechnie, jak sagowiec, rododendron i azalia. Warto zaznaczyć, że różne psy reagują inaczej na toksyny, ale istnieją pewne rośliny, które należy uniknąć bezwzgledu na rasę czy wiek szczeniaka. Zanim zaczniesz urządzać ogród, sprawdź listę niebezpiecznych ziół i roślin aby nie zaszkodzić poznającemu otoczenie i świat szczeniakowi!

Nawozy organiczne

Kompost może być dobry dla rozwoju roślin, ale zły dla psiaków przebywających w ogrodzie. Szczenięta, które połkną dużą ilość nawozu mogą doświadczyć rozstroju żołądka lub biegunki. Jeśli zależy Ci na zdrowym i bezpiecznym otoczeniu dla swojego szczeniaka, warto rozważyć stosowanie nawozów organicznych w swoim ogrodzie. Nawozy organiczne zawierające mączkę kostną mogą być w szczególności atrakcyjne dla szczeniąt. Dodatkowym atutem nawozów organicznych jest to, że stopniowo uwalniają składniki odżywcze, co pozwala roślinom rosnąć zdrowo i trwale, bez ryzyka przekarmienia. Przestrzegaj zaleceń na etykietach nawozów i upewnij się, że Twój pies nie będzie zbliżał się do świeżo nawożonych roślin przez odpowiednią ilość czasu.

Pestycydy oraz środki owadobójcze

W trosce o bezpieczeństwo swojego szczeniaka, należy również ostrożnie podejść Dos trasowania pestycydów oraz środków owadobójczych w ogrodzie. Chociaż te produkty mogą pomóc w kontrolowaniu szkodników i chorób roślin, mogą jednocześnie stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt domowych. Pestycydy mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli trafią do przewodu pokarmowego. Do najbardziej toksycznych należą przynęty na ślimaki zawierające metaldehyd, pułapki na muchy z metomylem, środki owadobójcze na bazie disystonu lub disulfotonu, środki na krety z zawartością fosforanu cynku i trutki na szczury. Zawsze czytaj etykiety z zaleceniami producenta dotyczące właściwego stosowania i przechowywania tych substancji. Pamiętaj, aby umieszczać je poza zasięgiem zwierząt domowych.

Ściółka

Ściółka to ważny element bezpiecznego ogrodu dla szczeniaka, który ma wiele korzyści. Oprócz estetycznego wyglądu, ściółką pomaga w utrzymaniu ogrodu czystym i chroni łapki i Twojego pupila. Z drugiej strony ściółka, może być bardzo nęcąca dla psów, zwłaszcza tych młodych, które lubią gryźć i przeżuwać napotkane przedmioty. Niektóre rodzaje podłoża, jak np. kokosowe, mogą być szczególnie toksyczne dla szczeniąt, które dodatkowo wabi ich słodki zapach. W zależności od tego jaką ilość połknie piesek, mogą go dręczyć wymioty, biegunka, skurcze mięśni, podwyższone tętno, nadaktywność, a nawet napady drgawek. Istnieją bezpieczniejsze rodzaje podłoża, jak na przykład kora sosny lub choiny kanadyjskiej, czy cedru. Pamiętaj jednak, że każda ilość zjedzonej ściółki przez szczeniaka może powodować niedrożność przewodu pokarmowego u psa. 

Pchły i kleszcze

Pchły i kleszcze to powszechne szkodniki, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia psa lub ludzi. Aby pchły i kleszcze trzymały się z daleka od psa, utrzymuj trawnik i rośliny w ogrodzie odpowiednio przycięte. Pchły mogą powodować nadmierne drapanie, wypadanie sierści, strupy i zapalenia skóry, ale też przenosić tasiemce i wywołać anemię w przypadku zbyt dużej utraty krwi. Kleszcze mogą wyrządzić podobne szkody oraz roznosić choroby odkleszczowe. Dobrym pomysłem jest używanie środków odstraszających groźne insekty takie jak np. kleszcze i pchły. Niezależnie od tego, czy wybierzesz krople, obrożę czy spray, pamiętaj, że powinny być przeznaczone specjalnie dla psów i bezpieczne dla szczeniaków. Twój lekarz weterynarii pomoże Ci wybrać środki odpowiednie dla Twojego ulubieńca.