Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Krew w kocich odchodach
kot kuweta

Kocia kupa

Nauczyłeś swojego kota korzystać z kuwety. Może zdarzyło Ci się też posprzątać, gdy załatwił swoje potrzeby w innym miejscu. To jednak nie koniec Twoich obowiązków.

Chociaż nie jest to najpiękniejsza część waszego wspólnego życia, obserwowanie kocich odchodów jest Twoim obowiązkiem. Odchody Twojego pupila dostarczają cennych wskazówek, które mogą pomóc Ci zidentyfikować nietypowe objawy i ewentualne problemy zdrowotne. Jest to swoisty system wczesnego ostrzegania o wszelkiego rodzaju kocich dolegliwościach, takich jak problemy z wątrobą, alergie pokarmowe i napięcie nerwowe, ale niestety dość łatwo zignorować lub źle zinterpretować informacje dostarczane przez zawartość kuwety. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim zagadnieniom związanym z kocimi odchodami, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jak powinny wyglądać i co zrobić, jeśli zawartość kuwety nie pasuje do opisu.

kocia kupa grafika 1

Jak powinny wyglądać kocie odchody?

Już czas zajrzeć do kuwety. Ale czego tam szukać? Jest kilka spraw, na które należy zwrócić uwagę.

Kolor kocich odchodów

Kocie odchody są zazwyczaj ciemnobrązowe. Ale czasami można zauważyć również inne kolory.

kocia kupa grafika 2

Czarne kocie odchody: ten kolor może oznaczać, że Twój kot cierpi na krwawienie w przewodzie pokarmowym. Jeśli zauważysz czarne, smoliste odchody w kuwecie swojego kota, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć krwotok wewnętrzny.

Kocie odchody z czerwonymi plamami: czerwony kolor odchodów może być oznaką krwawienia w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. To powinien być sygnał, że czas na wizytę u weterynarza, szczególnie jeżeli kot ma luźne stolce. Skorzystaj z naszego przewodnika, aby dowiedzieć się, co należy zrobić, gdy w odchodach Twojego kota pojawi się krew.

Jasnobrązowe / żółte kocie odchody: ten kolor wskazuje na problemy trawienne, które mogą wynikać z chorób wątroby lub dróg żółciowych. Należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i poprosić o wykonanie odpowiednich badań.

Zielone kocie odchody: problemy z pęcherzykiem żółciowym często objawiają się zmianą koloru kału kota, więc koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym nietypowym objawie.

Kocie odchody z białymi plamami: w tym przypadku Twój kot może zmagać się z pasożytami jelitowymi. Bezzwłocznie poproś o pomoc weterynarza, ponieważ pasożyty jelitowe mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Konsystencja odchodów kota

Odchody zdrowego kota nie mogą być zbyt luźne. Powinny być stosunkowo twarde. Jeśli stolec jest zbyt twardy, może to być oznaką problemów z zaparciami, natomiast luźne stolce są oznaką biegunki.

Zaparcia u kotów: twarde i suche stolce są jednym z głównych objawów zaparcia. Odwodnienie i mało aktywny tryb życia to niektóre z głównych czynników wywołujących ten problem z układem pokarmowym. Do innych przyczyn, na które należy zwracać uwagę, należą spożycie włosów lub problemy z samą kuwetą. Porozmawiaj z weterynarzem, jeśli zauważysz objawy zaparcia u kota, takie jak zgarbiona sylwetka, napięty brzuch i małe, suche stolce.

Biegunka u kotów: zwróć uwagę na stolce, które są wodniste, zbyt miękkie lub bezkształtne. To właśnie jest biegunka, która zazwyczaj występuje, gdy układ trawienny kota nie przyjął dobrze niedawnego posiłku. Jeśli biegunka nie ustępuje przez kilka dni, poproś o pomoc weterynarza. Problemy zdrowotne, takie jak zespół jelita drażliwego, zakażenie bakteriami, alergie pokarmowe, a nawet stany lękowe u kotów, to niektóre z przyczyn biegunki.

Zapach odchodów Twojego kota

Zmiana zapachu odchodów Twojego kota może być spowodowana pasożytami jelitowymi, a nawet krwawieniem w przewodzie pokarmowym. Normalnie, zapach stolca Twojego zwierzaka nie powinien być uciążliwy. Zwróć uwagę na inne nietypowe właściwości, takie jak kolor czy konsystencja i zadzwoń do lekarza weterynarii, jeśli zauważysz tego rodzaju zmiany. Kształt stolca Prawidłowe kocie odchody wyglądają jak kiełbasa. Nie powinny być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Jeśli stolec nie jest uformowany, Twój kot może cierpieć na biegunkę. Zwróć uwagę na przypominające odchody drobne elementy, gdyż mogą one wskazywać na problemy z zaparciami.

Jak często koty powinny się wypróżniać?

Wprawdzie nie ma ustalonej reguły, która określałaby prawidłowy rytm wypróżnień, ale koty zazwyczaj załatwiają się raz lub dwa razy dziennie. Należy jednak pamiętać, że rytm wypróżnień zmienia się wraz z wiekiem kotów. Podczas jesieni życia koty mogą nie wypróżniać się tak często jak w młodości.

Jeśli jednak zauważysz, że Twój pupil nie wypróżnia się od ponad dwóch dni, powinieneś poszukać innych nietypowych objawów i w razie potrzeby poprosić o radę lekarza weterynarii.

Inne problemy z kocimi odchodami, na które należy zwrócić uwagę

Włosy w kocich odchodach

Chociaż znalezienie włosów w stolcu Twojego pupila nie jest niczym niezwykłym, ich ilość nie powinna być duża. Należy stale kontrolować kocie odchody. Zbyt duża ilość włosów może być sygnałem, że kot za często się myje. Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Ciało obce w odchodach Twojego kota

Koty to ciekawskie stworzenia, które lubią badać swoje otoczenie, ale powoduje to, że czasami zdarza im się połknąć coś, co nie nadaje się do jedzenia. Nici są szczególnie niebezpieczne dla ciekawskich kotów, gdyż koty mogą je żuć. Gumki lub drobne zabawki również mogą przyciągnąć uwagę kota i w rezultacie trafić do jego przewodu pokarmowego. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot połknął coś niebezpiecznego, niezwłocznie zadzwoń do weterynarza. Zwróć uwagę na oznaki bólu brzucha lub objawy, takie jak brak apetytu i zaparcia.

Kot załatwia się poza kuwetą

Jeśli Twój zwierzak całkowicie ignoruje kuwetę, to być może próbuje powiedzieć Ci, że należy ją wyczyścić lub postawić w innym miejscu. Jeśli to nowa kuweta, zastanów się, czy nie jest ona zbyt duża lub zbyt mała dla Twojego kota, ponieważ to jej rozmiar może powodować, że kot nie chce z niej korzystać.

Teraz, gdy już wiesz, jak najczęściej wyglądają kocie odchody, czas dowiedzieć się, jak wygląda prawidłowe trawienie u kotów. Zapraszamy do kolejnego artykułu.