

To frustrujące wiedzieć, że Twój kot ma problemy trawienne i nie mieć pojęcia jak temu zaradzić.
Kocie problemy z trawieniem to najczęstsza przyczyna, dla której trafiają one do lecznicy weterynaryjnej. Istnieje wiele powodów, dla których nasi ulubieńcy mogą doświadczać biegunki.
Problemy z trawieniem
Biegunka może nawet w połowie przypadków być związana z nadwrażliwością na składniki w diecie. Obecność w diecie niektórych składników w pożywieniu może się do niej przyczyniać i szybko mogą te objawy zniknąć (około 10-14 dni), jeśli koci układ pokarmowy będzie miał możliwość od tych składników odpocząć, gdy wyeliminujemy je całkowicie z kocie diety. Natomiast jeśli nie będziemy działać, a kot dalej będzie zajadał się szkodliwym dla niego pokarmem, może dojść do utraty wagi, odwodnienia i osłabienia. Najczęstsze przyczyny niestrawności u kotów, mogą być związane ze spożywaniem nabiału którego nie trawią (także mleka), nieświeżego pokarmu (także mięsa surowego, wędzonego czy innego), toksycznego pokarmu (zawierającego np. czosnek, czekoladę, kofeinę czy winogrona) oraz roślin doniczkowych w domu.
Odwiedź swojego lekarza weterynarii
Jeśli obserwujesz, u swojego kota problemy trawienne, odwiedź lekarza weterynarii, aby uzyskać pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny i podjęcie prawidłowego leczenia. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom, dowiesz się jak pomóc Twojemu kotu, jeśli ten ma problemy trawienne.
Jeśli Twój kot wymiotuje, należy dotrzeć do źródła tego problemu.
Dlaczego kot wymiotuje:
- Twój kot chce pozbyć się resztek sierści z układu pokarmowego.
- Twój kot pochłania pożywienie za szybko (lub zbyt wiele).
- Twój kot zjadł coś szkodliwego i stara się tego pozbyć.
- Twój kot może być chory - udaj się do lekarza weterynarii.
Zbyt szybkie jedzenie to bardzo częsty powód, dla którego koty wymiotują. Przeważnie na przestrzeni pierwszej godziny po zakończeniu posiłku. Jeśli Twój ulubieniec często krztusi się lub wymiotuje po posiłku, to może być przyczyną. Gdy kot zbyt pośpiesznie łyka jedzenie, często przełykając całe kawałki jedzenia, którymi później się krztuszi podejmij kroki, które pomogą spowolnić pobieranie pokarmu. Podziel porcję dzienną na kilka mniejszych posiłków. Nigdy nie zostawiaj takiemu kotu jedzenia do woli. Jedzenie podaj w misce interaktywnej: ze śmiesznymi wypustkami spomiędzy których kot musi je sobie wygrzebać lub w kuli smakuli z której musi sobie wyturlać. Na przestrzeni kilku dni zmieni się rutyna pobierania pokarmu i sytuacja powinna się poprawić.
Co możesz zrobić?
Najprostszy sposób, aby zmusić Twojego kota do wolniejszego jedzenia, to podawanie mu pokarmu w dużych kawałkach, tak żeby dłużej go przeżuwał i przełykał. Możesz również spróbować podawania mu mniejszych porcji częściej.
Mamy nadzieję, że te informacje pomogły przybliżyć Ci kocie dolegliwości żołądkowe.
Więcej artykułów Pro Plan:
