

Jeśli Twój kot wymiotuje (a wiemy od lekarza weterynarii, że jest perfekcyjnie zdrowy i odrobaczony), należy zobaczyć co może być przyczyną tego problemu.
Oto kilka powodów, dlaczego tak się dzieje:
- Twój kot chce się pozbyć włosów zbitych w kule włosowe z układu pokarmowego
- Twój kot je zbyt zachłannie, gdyż obawia się konkurencji przy misce lub z powodu frustracji związanej ze słabym urozmaiceniem jego środowiska
- Jedzenie podane w misce miało nieodpowiednią temperaturę (było za zimne).
Zbyt szybkie jedzenie to bardzo częsty powód, dla którego koty wymiotują. Jeśli Twój kot często krztusi się lub wymiotuje po posiłku, być może po prostu za szybko zjada zbyt dużą porcje jedzenia. Żołądek który potem jak młynek musi jedzenie rozetrzeć na jednolitą masę, ma nie lada problem gdy kawałki są zbyt duże i twarde, lub gdy zbyt duża porcja nie powala na jego ruch.
Temperatura jedzenia naszego kota, powinna być pokojowa. Jeśli dzielisz pokarm mokry i chcesz podać drugą połowę saszetki z lodówki, należy wstawić ją do kubka z gorącą wodą aby najpierw się ogrzała. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura pokarmu, może wpłynąć na późniejsze odmawianie danego pokarmu, do którego nasz kot się uprzedzi.
Co możemy zrobić?
Najprostszy sposób, aby zmusić Twojego kota do wolniejszego jedzenia, to podawanie mu pokarmu w większych kawałkach, które kot będzie łatwiej przegryzał, tym bardziej jeśli będą wypadać pod różnym kątem z kuli-smakuli lub będą w misce o zróżnicowanym dnie w kształcie np. labiryntu. Możesz również spróbować podawania mu mniejszych porcji częściej. U całkiem niewyuczalnych zachłannych kotów, czasem trzeba jedzenie wcześniej miksować. Jednak wpłynie to istotnie na pogorszenie profilaktyki odkładani się kamienia nazębnego, dlatego należy jednocześnie zacząć regularną higienę jamy ustnej naszego kota.
Mamy nadzieję, że te informacje pomogły przybliżyć Ci kocie dolegliwości żołądkowe.
Powiązane artykuły:
