
Cat's kidneys play several important roles in keeping your pet healthy including removing toxins, maintaining their blood pressure and helping to produce hormones for new red blood cells.
With so much to do, it’s perhaps not surprising that as cats get older, it’s quite common for their kidneys to wear out after working so hard. There are a number of causes for kidney failure, from cat kidney diseases to tumours, and these problems can be acute or chronic.
U kotów, tak jak u ludzi, nerki są kluczowym organem wykonującym szereg ważnych dla organizmu funkcji, w tym:
- Usuwanie produktów przemiany materii z krwi (aby zostały usunięte z moczem)
- Regulacja gospodarki mineralnej organizmu oraz ciśnienia krwi
- Wytwarzanie ważnych hormonów
Niewydolność nerek jest u kotów bardo częsta, szczególnie u zwierząt starszych, u których zwykle występuje przewlekła jej postać.
Różne postaci niewydolności nerek
Ostra niewydolność nerek to nagła ich niezdolność do prawidłowego funkcjonowania. U kotów może być spowodowana infekcją, lub spożyciem substancji toksycznych. Bywa odwracalna, ale nie we wszystkich przypadkach.
Przewlekła niewydolność nerek rozwija się w długim okresie czasu, od miesięcy do lat. Przyczyny mogą obejmować od infekcji do nowotworów, ale zwykle pozostają nieznane. W momencie, w którym niewydolność nerek jest rozpoznana, jest juz nieodwracalna. Na szczęście istnieją metody leczenia, które spowalniają postęp choroby i łagodzą jej objawy.
Jak dochodzi do niewydolności nerek
W początkowych fazach zdrowe fragmenty nerek kompensują części uszkodzone przejmując ich funkcje.
Jednak, wraz z postępem choroby, traconych jest więcej obszarów czynnościowych, a te nieuszkodzone nie są w stanie nadrobić tej straty. Gdy do tego dojdzie, u kota pojawią się kliniczne objawy niewydolności nerek.
Przewlekła niewydolność nerek to choroba postępująca i z wiekiem może pewien jej stopień rozwinąć się u wielu kotów wskutek stopniowego pogarszania się stanu funkcjonujących części nerek. Leczenie polega zwykle na podawaniu płynów, stosowaniu specjalnej diety oraz leków, które pomogą spowolnić postęp choroby i pozwolą kotu poczuć się lepiej.
Na jakie obajwy zwrócić uwagę
Nadmierne oddawanie moczu: choroba może odbić się na zdolności zagęszczania moczu, co oznacza, że kot będzie wytwarzał mocz rozcieńczony i w dużych ilościach. Spowoduje to, że będzie więcej pił, aby uzupełnić utracone płyny.
Słaby apetyt i apatia: jest to oznaka tego, że toksyny, w normalnych warunkach wydalane w moczu, gromadzą się w organizmie. Może to prowadzić także do wymiotów, odruchów wymiotnych i nieprzyjemnego zapachu z pyska.
Diagnoza lekarska
Jeśli podejrzewasz u swojego kota niewydolność nerek, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Będzie on chciał wykonać badanie moczu, a także krwi. Jeśli u kota postawione zostanie rozpoznanie niewydolności nerek, leczenie zwykle polegać będzie na stosowaniu odpowiedniej diety lub podawaniu leków (lub jednym i drugim, w zależności od zaawansowania choroby).
Jak może pomóc żywienie
Udowodniono, że właściwie dobrana dieta jest w stanie ograniczyć objawy niewydolności nerek i spowolnić postęp choroby. Jest więc kluczowym elementem leczenia przewlekłej niewydolności nerek u kotów. Lekarz weterynarii może zalecić zmianę karmy na naukowo opracowaną formułę, taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline NF St/Ox Renal Function.