Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Kot siedzi na łóżku

Zrozumieć choroby nerek u kotów

U kotów, tak jak u ludzi, nerki są kluczowym organem wykonującym szereg ważnych dla organizmu funkcji, w tym:

  • Usuwanie produktów przemiany materii z krwi (aby zostały usunięte z moczem)
  • Regulacja gospodarki mineralnej organizmu oraz ciśnienia krwi
  • Wytwarzanie ważnych hormonów

Niewydolność nerek jest u kotów bardo częsta, szczególnie u zwierząt starszych, u których zwykle występuje przewlekła jej postać.

Różne postaci niewydolności nerek

Ostra niewydolność nerek to nagła ich niezdolność do prawidłowego funkcjonowania. U kotów może być spowodowana infekcją, lub spożyciem substancji toksycznych. Bywa odwracalna, ale nie we wszystkich przypadkach.

Przewlekła niewydolność nerek rozwija się w długim okresie czasu, od miesięcy do lat. Przyczyny mogą obejmować od infekcji do nowotworów, ale zwykle pozostają nieznane. W momencie, w którym niewydolność nerek jest rozpoznana, jest juz nieodwracalna. Na szczęście istnieją metody leczenia, które spowalniają postęp choroby i łagodzą jej objawy.

Jak dochodzi do niewydolności nerek

W początkowych fazach zdrowe fragmenty nerek kompensują części uszkodzone przejmując ich funkcje. 

Jednak, wraz z postępem choroby, traconych jest więcej obszarów czynnościowych, a te nieuszkodzone nie są w stanie nadrobić tej straty. Gdy do tego dojdzie, u kota pojawią się kliniczne objawy niewydolności nerek.

Przewlekła niewydolność nerek to choroba postępująca i z wiekiem może pewien jej stopień rozwinąć się u wielu kotów wskutek stopniowego pogarszania się stanu funkcjonujących części nerek. Leczenie polega zwykle na podawaniu płynów, stosowaniu specjalnej diety oraz leków, które pomogą spowolnić postęp choroby i pozwolą kotu poczuć się lepiej.

Na jakie obajwy zwrócić uwagę

Nadmierne oddawanie moczu: choroba może odbić się na zdolności zagęszczania moczu, co oznacza, że kot będzie wytwarzał mocz rozcieńczony i w dużych ilościach. Spowoduje to, że będzie więcej pił, aby uzupełnić utracone płyny.

Słaby apetyt i apatia: jest to oznaka tego, że toksyny, w normalnych warunkach wydalane w moczu, gromadzą się w organizmie. Może to prowadzić także do wymiotów, odruchów wymiotnych i nieprzyjemnego zapachu z pyska.

Diagnoza lekarska

Jeśli podejrzewasz u swojego kota niewydolność nerek, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Będzie on chciał wykonać badanie moczu, a także krwi. Jeśli u kota postawione zostanie rozpoznanie niewydolności nerek, leczenie zwykle polegać będzie na stosowaniu odpowiedniej diety lub podawaniu leków (lub jednym i drugim, w zależności od zaawansowania choroby).

Jak może pomóc żywienie

Udowodniono, że właściwie dobrana dieta jest w stanie ograniczyć objawy niewydolności nerek i spowolnić postęp choroby. Jest więc kluczowym elementem leczenia przewlekłej niewydolności nerek u kotów. Lekarz weterynarii może zalecić zmianę karmy na naukowo opracowaną formułę, taką jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline NF St/Ox Renal Function.