Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
PPVD master logo
Uratuj życie kotu – wstęp
Biały kot głaskany po głowie

Cukrzyca u kota - wszystko, co musisz wiedzieć

PPVD master logo
Od Pro Plan Vet Diets

Twój kot na pewno uwielbia biegać, wspinać się, skakać po zabawkach i całymi dniami odkrywać nowe miejsca. Nie musi się to zmienić - nawet wtedy, gdy zostanie u niego zdiagnozowana cukrzyca.

Cukrzyca u kota, to niestety dosyć popularny problem wielu hodowców. Jeśli twój kot ma cukrzycę, jest to powód do zmartwień, ale nie przekreśla szansy na normalne życie ze zwierzęciem. Cukrzyca u kota, to choroba, z którą można z powodzeniem walczyć za pomocą odpowiedniego leczenia. Nie szkodzi, że jest to bardzo często choroba spowodowana przez uwarunkowania genetyczne. Ponadto, cukrzyca u kota nie musi mieć dużego wpływu na jakość życia twojego zwierzęcia. Jeśli zauważysz objawy cukrzycy u kota, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

Kota cukrzyka należy odpowiednio monitorować i zadbać o jego specjalne potrzeby, aby zapewnić mu zdrowie i dobre samopoczucie. Przy odrobinie opieki i troski z Twojej strony, Twój kot szybko stanie z powrotem na cztery łapy. Zanim się zorientujesz, twój ulubieniec znów będzie psocił, zwracał na siebie uwagę gości i czmychał przed kłopotami - tak samo jak dawniej!

Tak jak u ludzi, cukrzyca u kota występuje w kilku różnych typach. Jeśli Twój kot zachoruje na któryś z nich, lekarz weterynarii powie ci, który to typ, jak się objawia i jak z nim walczyć. Wśród kotów najpowszechniejsza jest cukrzyca typu drugiego (insulinoniezależna).

Czym jest cukrzyca insulinoniezależna?

Cukrzyca typu drugiego to schorzenie polegające na trudnościach z wykorzystywaniem cukru jako źródła energii. Choroba ta zmienia sposób, w jaki mięśnie kota wykorzystują energię. Nieleczona cukrzyca u kota może prowadzić do zmian masy ciała i dalszych chorób zwierzęcia.

Zwykle układ pokarmowy kota rozbija zjedzone przez niego pożywienie na prostsze elementy składowe. Jednym z tych składników jest cukier (zwany glukozą). Gdy organizm kota uwolni glukozę z pożywienia, następuje jej wchłanianie. Glukoza dostaje się z układu pokarmowego do krwioobiegu kota i jest transportowana po całym ciele. Trafia do różnych narządów, m.in. do serca i innych mięśni. Koty wykorzystują ją jako źródło energii do wspinania się i zabawy.

Zanim jednak organizm kota będzie mógł wykorzystać glukozę, będzie potrzebował insuliny - hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Jeśli z jakiegoś powodu trzustka kota nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny lub organizm kota nie może tej insuliny wykorzystać, glukoza nie dostaje się z krwi do komórek poszczególnych narządów. U kotów cukrzycą dochodzi również do nadprodukcji amyleny, która gromadzi się w komórkach trzustki, powodując zmniejszona produkcję insuliny. Niedobór insuliny to bardzo poważny problem, szczególnie u kotów otyłych i starszych. 

W takim przypadku glukoza pozostaje we krwi. Taki nadmiar cukru we krwi kota nazywamy cukrzycą. Jeśli twój kot choruje na cukrzycę, jego narządy nie otrzymują dostatecznej ilości glukozy, którą mogłyby wykorzystać jako źródło energii. Zamiast tego narządy pobierają energię z tłuszczu i białek. Niekontrolowany wzrost poziomy glukozy powoduje, że kot traci na wadze, a co za tym idzie może u niego również wystąpić zanik masy mięśniowej.

Podobnie jak ludzie, niektóre koty są bardziej podatne na cukrzycę typu drugiego od innych. Dotyczy to zwłaszcza starszych lub otyłych kotów. Nie ma jednak powodów do obaw - jest dużo rzeczy, które możesz zrobić, by pomóc swojemu kotu chorującemu na cukrzycę - jeśli wiesz, na co zwrócić uwagę i dostrzeżesz objawy cukrzycy u kota odpowiednio wcześnie. Jeżeli masz kota cukrzyka, ważne jest, abyś świadomie zarządzał jego dietą i regularnie monitorował poziom cukru we krwi. 

Cukrzyca u kota – objawy

Objawy cukrzycy u kota czasem trudno zauważyć. Koty nie lubią pokazywać, co czują. Jednak wprawne oko właściciela może zauważyć, co się dzieje, zanim objawy staną się poważnym problemem. Najpowszechniejsze objawy cukrzycy, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • Zwiększone pragnienie.
  • Zwiększona intensywność oddawania moczu.
  • Zwiększony głód.
  • Spadek masy ciała, mimo że kot je tyle samo, co zawsze.
  • Stan i wygląd sierści pogarszają się, przez co kot nie wygląda tak zdrowo jak kiedyś.

Jeśli twój kot ma cukrzycę, jego mocz będzie zawierał więcej cukru niż zwykle. Może to doprowadzić do nawracających infekcji dróg moczowych. Jeśli kot często na nie zapada, lekarz weterynarii może przeprowadzić badanie pod kątem cukrzycy.

Niektóre z tych objawów mogą też świadczyć o innych kocich chorobach, więc zawsze konsultuj się w ich sprawie z lekarzem weterynarii. Najlepiej się upewnić!

Leczenie cukrzycy u kotów

Gdy twój kot biega na świeżym powietrzu albo rozciąga się w promieniach słońca, nie przejmuje się poziomem insuliny w swojej krwi. Dlatego to ty musisz o to zadbać - nieleczona cukrzyca u kota, to poważna sprawa!

Jeśli istnieje podejrzenie, że twój kot choruje na cukrzycę typu drugiego, lekarz weterynarii w pierwszej kolejności przeprowadzi badanie krwi i moczu. Dzięki temu określi poziom glukozy we krwi twojego ulubieńca. Kot zostanie zapewne przyjęty do kliniki na jeden dzień, w celu przeprowadzenia badań - odbierzesz go, gdy będzie już po wszystkim.

Jeśli poziom glukozy u kota jest podwyższony, lekarz weterynarii spróbuje go ustabilizować. Zwykle odbywa się to przez kontrolowanie diety (rodzaju karmy i wielkości porcji), podanie insuliny lub zastosowanie obu tych rozwiązań. Niewykluczone, że twojemu kotu trzeba będzie podawać insulinę również w domu. Lekarz weterynarii może też przekazać ci wskazówki dotyczące diety i pory podawania kotu posiłków, a także polecić specjalną karmę dla kota z chorującego na cukrzycę.

Twój kot będzie musiał być regularnie badany, żeby lekarz weterynarii mógł ocenić postępy w leczeniu cukrzycy. Gdy już - wspólnie z lekarzem weterynarii - określisz, jakie warunki zapewnią twojemu kotu równowagę, i gdy wszystko będzie już pod kontrolą, wystarczy tylko konsekwentnie stosować się do ustalonych zasad i odbywać regularne wizyty kontrolne, by utrzymać twoje zwierzę w doskonałej formie.

Chociaż w przypadku cukrzycy u kotów, leczenie wymaga czasu i poświęcenia, na dłuższą metę zwykle kończy się sukcesem, czyli stabilizacją. Co najważniejsze, takie leczenie pozwoli kotu nadal wieść szczęśliwe życie u twojego boku, tak samo jak wcześniej.