Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Uciążliwy problem – jak poradzić sobie z usuwaniem z mieszkania sierści naszego ulubieńca

Uciążliwy problem – jak poradzić sobie z usuwaniem z mieszkania sierści naszego ulubieńca

2 minuta czytania

Bardzo kochamy naszych ulubieńców, ale często zmagamy się z problemem usuwania sierści z mieszkania. Mamy dosyć włosków, które szczególnie w okresie linienia kotków unoszą się wszędzie.

Wszyscy wiemy, że czyszczenie mieszkania z sierści to walka z wiatrakami. Czy nie lepiej jest zapobiegać problemowi niż walczyć z jego skutkami?

Pielęgnacja kociego futerka przede wszystkim!

Przyczyn wypadania kociego futerka jest nieskończenie wiele, my postanowiliśmy skupić się na tym, co zrobić, by zdecydowanie ograniczyć lub nawet wyeliminować problem sierści w mieszkaniu:

 • Zbilansowana dieta – tylko dostarczenie ulubieńcowi wszystkich potrzebnych pierwiastków i mikroelementów może prowadzić do poprawy kondycji sierści, wzmocnić futerko, spowodować jego sprężystość, a także piękny połysk. Uboga dieta to problem z futerkiem.
 • Warto jest regularnie wyczesywać naszego ulubieńca tak, by sierść zostawała na szczotce, a nie na dywanie lub meblach. Jeżeli od najmłodszych lat przyzwyczaimy kociaka do szczotki – będzie on traktował wyczesywanie jako formę odprężenia lub zabawy.
 • Obowiązkowa jest kąpiel – ale tylko raz na jakiś czas, przecież życie jest nam miłe i nie chcemy naszego ulubieńca prowokować do agresji.

Sierść wypadła, trzeba posprzątać, ale jak się za to zabrać, by wszystkie włoski skutecznie wyeliminować z naszego mieszkania?

Zacznijmy od kanap...

 • Tapicerkę warto czyścić mokrą szmatką (np. z płynem do zmiękczania tkanin) - zlepia ona całą sierść w kulki, które łatwiej usunąć z materiału.
 • Innym sposobem jest używanie lateksowej rękawiczki, która przyciąga kocią sierść. Możesz używać samej rękawiczki lub delikatnie ją nawilżyć, by zwiększyć przyczepność.
 • Świetnie sprawdza się też furminator - należy jednak uważać, by nie pozaciągać niektórych materiałów.
 • Można również używać lepiących rolek, zdecydowana większość sierści powinna dać się łatwo w ten sposób usunąć.
 • Warto pamiętać, by na ulubionym miejscu kota, np. w fotelu zrobić mu legowisko - położyć koc lub poduszkę tak, by wypadająca sierść pozostawała na materiale, w jednym miejscu, a nie roznosiła się po całym domu.
 • Na rogach mebli lub ścianach można zamontować specjalne szczotki, o które kot będzie się ocierał zostawiając na nich swoją sierść.

A co z dywanami...

 • Dobrym sposobem na kocią sierść jest również zaopatrzenie się w wysokiej klasy odkurzacz, który upora się z kocimi włoskami lub robot sprzątający. Warto, by odkurzacz posiadał turboszczotkę.
 • W sklepach zoologicznych dostępne są również, bardzo pomocne do walki z problemem, gumowe szczotki i rękawice.

Na panele, czy drewno też jest sposób...

 • Gładkie powierzchnie warto czyścić mopem antystatycznym, którego dużą zaletą jest fakt, że podczas sprzątania sierść nie unosi się w powietrzu, nie fruwa po całym mieszkaniu i nie osadza się na meblach.

Fakt

Sierść kota krótkowłosego jest zdecydowanie trudniej usunąć, ponieważ wkręca się ona w dywan, tapicerkę. Natomiast sierść dłuższa jest po pierwsze łatwiejsza do zauważenia, a po drugie dużo łatwiej się ją sprząta.

Wskazówka

Każdy właściciel kociego ulubieńca ma swoje własne sposoby na walkę z sierścią. Skuteczność powyższych metod zależy przede wszystkim od powierzchni i materiałów, które chcemy wyczyścić. W jednych przypadkach bardziej sprawdzi się mokra, gumowa rękawiczka, w innych lepiąca rolka. Dlatego, by uniknąć powyższych dylematów – pielęgnuj kocie futerko!