Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Bezpieczne święta dla kota
Polowanie na koty w trawie

Co Ci powie... koci ogon?

2 minuta czytania
Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Ludzie często zastanawiają się, co czuje ich kot: czy jest śpiący, skory do zabawy czy też zdenerwowany. Zazwyczaj znamy naszych podopiecznych na tyle, że potrafimy odgadnąć w jakim obecnie są nastroju.

Jednak wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele możemy odczytać z ruchów kociego ogona. Poznanie kilku podstawowych sygnałów pozwoli nam lepiej zrozumieć swojego kociaka:

 • Kot macha ogonem – robi to najczęściej wtedy gdy przeżywa jakiś wewnętrzny konflikt. Może to także świadczyć o jego zdenerwowaniu, irytacji czy zaniepokojeniu. W każdym razie na pewno coś mu się nie podoba. Wewnętrzny konflikt może być spowodowany sprzecznymi uczuciami, niemożnością podjęcia przez niego decyzji, np. kiedy chce wyjść na dwór, ale na zewnątrz pada deszcz.
 • Kot macha ogonem, ale kiedy siedzi -  zwykle kot w ten sposób bada co się za nim dzieje, może także być oznaką rozdrażnienia.
 • Ogon odchylony w jedną stronę (z reguły u kotek) – w ten sposób kotka pokazuje swoją gotowość na pokrycie przez samca.
 • Ogon uniesiony, wyprostowany na całej długości – zapewne większość właścicieli mruczków zna ten sygnał. Jest to wyraz zadowolenia, radości czy chęci do zabawy. Taką postawę można zaobserwować u kota, który wita nas po powrocie do domu, oczekuje od nas pieszczot bądź poświęcenia mu czasu w formie rozrywki. U małych kociąt można zaobserwować taki wyprostowany ogon na widok ich matki.
 • Ogon uniesiony i wyprostowany na całej długości, ale drżący – taka postawa występuję zazwyczaj u kotów, które szykują się do znaczenia terenu.
 • Ogon uniesiony, wyprostowany, ale na końcu lekko zagięty – oznacza, że kociak jest w neutralnym nastroju.
 • Ogon wolno poruszający się – sygnalizuje małe zirytowanie kota.
 • Ogon jest ustawiony poziomo na końcu lekko drga – oznacza skupienie.
 • Ogon kota jest nastroszony – oznacza wahanie pomiędzy atakiem a obroną, może być objawem agresji lub strachu.
 • Kot  rytmicznie uderza ogonem – to wstęp do czegoś, po takim zachowaniu  należy się spodziewać jakiejś reakcji ze strony kota (zwykle właściciele znają ten gest i wiedzą co może po nim nastąpić).
 • Ogon znajduje się blisko tułowia, jest podkurczony – w zależności od sytuacji: kot jest albo przestraszony i prezentuje postawę obronną albo też zadowolony i zrelaksowany.

Należy jednak pamiętać, że każdy kot jest inny i powyżej przedstawione gesty nie muszą być wytycznymi co do tego co czuje nasz kot, a jego zachowanie niekoniecznie musi oznaczać dokładnie to, co oznacza zachowanie innych kociaków.

Powiązane artykuły:

PURINA ONE®