Twój ulubieniec, nasza pasja
czarny kot sylwester

Jak zapewnić kotu bezpieczeństwo i spokój podczas fajerwerków?

Głośne, przypadkowe dźwięki, takie jak odgłos fajerwerków, mogą być przerażające lub oszałamiające dla Twojego kota, zwłaszcza że nie zdarzają się one na co dzień. Odkryj kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Twojemu kotu sprawniej i bez problemów przetrwać czas pokazów sztucznych ogni.

Przed fajerwerkami

Przyzwyczaj kota do hałasu

W przypadku nerwowych kotów fajerwerki mogą być dość stresujące. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel wyjątkowo źle reaguje na hałasy, możesz poprosić o pomoc kociego behawiorystę. Jeśli przyzwyczaisz swojego ulubieńca do dźwięków sztucznych ogni od małego, dorośnie on, wiedząc, że nie ma się czego obawiać. Możesz też rozważyć ciche włączanie odgłosów fajerwerków, dzięki czemu wielkie wydarzenia nie będą dla kotka niespodzianką.

Weź kota do domu po zmroku

Jeśli masz kota wychodzącego, upewnij się, że jest w domu, gdy się ściemni, i zamknij drzwi oraz okna. Nawet jeśli nie będziesz odpalać fajerwerków na swojej imprezie, mogą to zrobić sąsiedzi, a lękliwy lub zestresowany kot może uciec i zgubić się lub zranić. Niestety, liczba zaginięć kotów wzrasta o około jedną trzecią. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że w tym czasie koty są bardziej narażone na wystraszenie przez głośne dźwięki i inne niecodzienne wydarzenia, przez co uciekają, chowają się w nietypowych miejscach lub gubią się. Wiedząc o tym, warto zdecydować się na zaczipowanie zwierzęcia.

Podczas fajerwerków

Wygłusz dźwięki

Zasuń zasłony, żeby ukryć kolorowe rozbłyski i zamknij okna, aby było tak cicho, jak to możliwe. Dźwięki pochodzące z wnętrza, takie jak radio czy telewizor – czy inne odgłosy, do których kot jest przyzwyczajony – sprawią, że hałasy na zewnątrz będą mniej słyszalne, co powinno pomóc kotu zachować spokój.

Odciągnij uwagę kota

Wykorzystaj zabawki i gry do odciągnięcia uwagi kota. Sztuczne ognie mogą być przerażające, lecz jeśli zwierzę skupi się na czymś innym, to prędzej przyzwyczai się do hałasu. Jeśli zabawki nie zadziałają, wyciągnij kocimiętkę, przekąski i laserki!

Jeśli tylko postarasz się, aby Twój kot był spokojny i szczęśliwy podczas uroczystości wiążących się z pokazami sztucznych ogni, nie ma się czym martwić – wszystko się skończy, nim się obejrzysz!