Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Kot drapie nogę właściciela

Wychowanie i szkolenie kota

7 minuta czytania

Wbrew pozorom, koty świetnie się uczą. Wymagają tylko większej precyzji od swoich opiekunów. Warto nauczyć kota i kilku przydatnych czynności i wychować kota, tak, aby żyło nam się z nim lepiej.

Koty można nauczyć rozpoznawania swojego imienia, jak również przychodzenia na komendę.

Wychowanie kota – porad

Wbrew powszechnej opinii, możliwe jest nauczenie mruczka kilku przydatnych czynności. Koty można nauczyć rozpoznawania swojego imienia, jak również przychodzenia na komendę. A im wcześniej zaczniesz szkolenie, tym szybciej będziesz cieszył się sukcesami. Koty są indywidualistami i każdy z nich będzie miał indywidualne predyspozycje oraz inaczej będzie podchodził do szkolenia. Wychowywanie kota może być wyzwaniem!

Niektóre z nich zignorują Cię lub będą patrzeć na Ciebie, jak na wariata, podczas gdy inne będą bardzo ciekawe i chętne do współpracy. Pamiętaj, że będziesz musiał być cierpliwy, aby dobrze wychować kota oraz ostrożny: bo tak naprawdę Twój kot będzie uczyć Cię odpowiednio reagować na jego sygnały.

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak należy wychować małego mruczka, przygotować się do szkolenia i wychowania dorosłego kota.

Jak zacząć wychowywanie kota?

Na pewno na początku zastanawiasz, kiedy jest najlepszy czas, aby wychować małego kotka? Szkolenie kociąt zaczyna się od ich umiejętności społecznych (najlepiej wprowadzić takie szkolenie już od pierwszego tygodnia życia) - im więcej będą miały do czynienia w młodym wieku, tym mniej rzeczy będzie ich szokować lub zaskakiwać, gdy będą starsze. Niemal od momentu, w którym będą w stanie chodzić bez pomocy mamy, kocięta będą podchodzić do nowych sytuacji z pewnością siebie i ciekawością, z której słyną koty! Kocięta są najmniej bojaźliwe w wieku od 3 do 7 tygodnia życia, więc są bardziej otwarte i akceptują nowe doświadczenia i zmiany w swoim środowisku. Po tym wieku kocięta stają się bardziej ostrożne, dlatego ważne jest, aby Twój hodowca lub schronisko dla zwierząt wprowadziło Twoje zwierzę do jak największej ilości miejsc, zanim je odbierzesz, najlepiej, jeśli ma od 8 do 13 tygodnia życia (w zależności od rasy, hodowcy lub opiekunów kotów).

Kiedy Twój kot opanuje podstawowe umiejętności społeczne, możesz rozpocząć szkolenie, żeby wychować kota i nauczyć go zupełnie innych rzeczy. Przed rozpoczęciem szkolenia dobrym pomysłem jest przebadanie Twojego czworonożnego przyjaciela przez lekarza weterynarii dla upewnienia się, że nie ma żadnych ukrytych problemów zdrowotnych, takie jak problemy ze stawami lub słuchem, które w wyniku szkolenia, mogłyby się ujawnić.

Miejmy nadzieję, że Twój pupil będzie całkowicie zdrowy, więc wtedy możesz zacząć uczyć go kilku przydatnych sztuczek. Te ogólne wskazówki mogą pomóc Ci i Twojemu kociakowi lub kotu uzyskać jak najwięcej korzyści z sesji treningowych.

Wychowanie małego kota polega na nabywaniu umiejętności, a następnie ich powtarzaniu. Aby szybko i dobrze wychować kota, wzmacniaj jego umiejętności, które nabył poprzez nagradzane powtarzanie.

Pamiętaj jednak, aby wzorowo wychować kota, sesje treningowe powinny być krótkie i skupiać się na ćwiczeniu jednej umiejętności na raz. Rób krótkie sesje, kończąc je, zanim kot się znudzi lub zmęczy. Staraj się prowadzić sesje nie dłuższe niż 15 minut, aby zachować świeżość. Utrzymuj sesje treningowe w spójnej formie, z tym samym trenerem (albo Ty, albo profesjonalista, jeśli z niego korzystasz), wskazówkami, sygnałami i nagrodami. Poczekaj, aż kot opanuje jedną umiejętność, zanim spróbujesz nauczyć go innej, bo może to być dla niego zbyt wiele.

Koty należy nagradzać za każdym razem, gdy wykonają prawidłowo nowe zadanie. Po nauczeniu zwierzęcia danej umiejętności nagradzaj go jedynie od czasu do czasu. Możesz wykorzystać jako nagrodę ulubione jedzenie zwierzęcia lub coś innego, jako specjalny przysmak lub smakołyk. Idealnym rozwiązaniem będą drobniuteńkie, kruche przekąski dla kotów dorosłych Purina® Felix® Crispies, które jak każda przekąska nie powinny przekroczyć 10% diety Twojego czworonożnego przyjaciela.

Uczenie dorosłego kota czystości

Koty, które notorycznie załatwiają swoje potrzeby poza kuwetą, powinny być delikatnie przenoszone do kuwety raz lub dwa razy dziennie. Jeżeli z niej skorzystają, należy je nagrodzić. Możesz również spróbować umieścić kuwetę tam, dokąd chodzi Twój przyjaciel. Wychowany kot skojarzy kuwetę z tą czynnością. Jeżeli Twój kot chodzi w bardzo nietypowe miejsca, spróbuj przykleić w tym miejscu pasy taśmy dwustronnie klejącej.

Jeśli chcesz dobrze wychować kota, uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w swoim domu i zapewnić sukces w szkoleniu toaletowym swojego pupila, upewnij się, że regularnie czyścisz jego kuwetę. Jako czyste stworzenia nie będą chciały korzystać z kuwety, w której często się brudzą - lub w przypadku niektórych kotów mogą one nie chcieć korzystać z niej, jeśli były w niej tylko raz.

Usuwaj zabrudzony żwirek co najmniej raz dziennie, czasami konieczne będzie robienie tego częściej, w zależności od tego, ile masz kotów i jak często korzystają z kuwety. Powinieneś również całkowicie opróżnić kuwetę i wymyć ją ciepłą wodą z detergentem przynajmniej raz w tygodniu. Unikaj stosowania środków dezynfekujących, ponieważ mogą one być toksyczne dla kotów.

Kluczowe jednak jest, abyś dokładnie sprzątał zabrudzone miejsce, specjalnymi środkami rozkładającymi zapach kocich odchodów. Możesz też sięgnąć po specjalne środki odstraszające – „repelenty” ze sklepu zoologicznego, których zapach koty uznają za odpychający. Jeżeli Twój kot za swoją toaletę wybierze Twoją sypialnię, po prostu ogranicz do niej dostęp, pozostawiając zamknięte drzwi.

Zawsze, gdy jest problem z załatwianiem się, zwiększ ilość kuwet przynajmniej o jedną i zastosuj przynajmniej 2 różnego rodzaju żwirki. Pamiętaj, że kuweta może być za mała (lub kryta-wiele kotów nie chce do nich wchodzić), a ilość żwirku niewystarczająca. Ogólna zasada mówi, że na każdego kota powinna przypadać jedna kuweta, plus dodatkowa w domu.

Każdą kuwetę należy umieścić w cichym miejscu, gdzie będą mogły spokojnie udać się do toalety, unikając ruchliwych korytarzy lub w pobliżu źródeł hałasu, takich jak pralka. Powinieneś również wybrać miejsce z dala od miejsc, w których jedzą i piją.

Jeśli Twój kot jest bardzo otyły, może mieć problem z wejściem do kuwety, a jeśli ma nadwrażliwe łapki może mu nie pasować wbijający się żwirek lub np. drewniany drażnić olejkami eterycznymi z drzew iglastych. Nie należy również nigdy używać krytej lub zakapturzonej kuwety podczas szkolenia w zakresie toalety dla kotów, ponieważ klapa i duży stopień mogą stanowić zbyt wiele przeszkód dla kociaka, aby poruszać się po niej na początku. 

Zawsze skonsultuj stan zdrowia kota z lekarzem weterynarii, a gdy nie będziesz sobie radził z problemem, zaproś do domu specjalistę kocich zachowań, aby pomógł Ci znaleźć przyczynę tego zachowania i je zmienić.

Jak nauczyć kota dzwonić do drzwi

To proste. Należy umocować przed wejściem odpowiednio nisko … dzwonek. Koty wychodzące, gdy chcą dostać się z powrotem do domu, potrafią być frustrujące, a czasem nawet działać destrukcyjnie. Gdy powiesisz niewielki, ale głośny dzwonek na sznurku na wysokości oczu Twojego kota, dość szybko nauczysz go z niego korzystać. Możesz też zamontować przycisk z dzwonkiem elektrycznym. Aby prawidłowo wychować kota, ignoruj miauczenie, drapanie i inne próby zwrócenia na siebie Twojej uwagi, gdy będzie chciał się dostać do domu. Pokaż kotu, że otwierasz drzwi, gdy dzwonek dzwoni lub on dotyka łapką przycisku. Gdy w końcu wychowany kot dotknie dzwonka i spowoduje, że on zadzwoni, dopiero wtedy będziesz mógł otworzyć drzwi. Jeżeli powtórzy się to kilkakrotnie, Twój kot w krótkim czasie nauczy się celowo dzwonić dzwonkiem. Aby szybko wychować kota, należy nagradzać go za każdym razem, gdy dobrze wykonane zadanie. 

5 złotych zasad, które pomogą wychować kota

  1. Szkól kota przed posiłkami, ponieważ nagroda w postaci jedzenia nie byłaby tak kusząca przy pełnym żołądku. Pamiętaj jednak, że nie wolno głodzić kota, tym bardziej, aby sprawić, by chętniej się uczył: głodny kot szybko stanie się kotem poirytowanym.
  2. Gdy zaczynasz szkolenie, wyeliminuj wszelkie rozpraszające dźwięki z telewizora lub radia, ponieważ mogą one przeszkadzać w wychowaniu kota i uczynić cały proces prawie niemożliwym do przeprowadzenia. Jeśli masz więcej zwierząt, staraj się wprowadzać nowe zadania indywidualnie.
  3. Niech sesje szkolenia będą krótkie, kończ je, zanim kot się znudzi lub zmęczy. Dziesięć minut to idealny czas trwania sesji, aby dobrze wychować kota. Twój 'uczeń' nie będzie wtedy zmęczony.
  4. Nie wprowadzaj zmian do sesji treningowych - nauczyciel, komendy, sygnały i nagrody muszą być zawsze takie same. Regularna pora treningu sprawi, że Twój kot będzie na nie czekał.
  5. Staraj się wprowadzić regularne treningi u kota. Aby dobrze wychować kota, spędzaj z nim na treningu przynajmniej 10-15 minut każdego dnia, albo przynajmniej co drugi dzień. Pamiętaj, że wychowując kota tylko raz w miesiącu, nie zrobi on dużych postępów.

Warto pamiętać, że nawet wzorowo wychowany kot nie uwolni się od swojego instynktu. Najczęściej, aby poprawić jego zachowanie, należy najpierw spróbować popracować nad zmianą jego przestrzeni lub wykastrować go. Jeśli to nie pomoże należy pomyśleć nad zorganizowaniem szkolenia, aby prawidłowo wychować kota. 

Powiązane artykuły: