Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Purina ONE logo
Niejednolity brązowy, biały i czarny kot leżący na podłodze.

Co zrobić z ulubieńcem podczas dłuższej nieobecności właścicieli - czyli wady i zalety kocich pensjonatów

3 minuta czytania
Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Co zrobić z ulubieńcem podczas dłuższej nieobecności właścicieli?

Chcesz wyjechać z rodziną na wakacje i zastanawiasz się, co zrobić ze swoim ulubieńcem? W poniższym artykule przedstawimy kilka rozwiązań Twojego problemu, a także przyjrzymy się bliżej kocim pensjonatom, zastanowimy się, jakie są ich wady i zalety.

Możliwości związane z opieką nad ulubieńcem podczas nieobecności właścicieli:

 • Najlepszą opcją, z punktu widzenia kotka, jest ustalenie rodzinnego, wymiennego grafiku wyjazdów, w ten sposób podczas wyjazdu części rodziny, któryś z jej członków zawsze zostaje w domu, by opiekować się ulubieńcem.
 • Inną opcją jest zostawienie kota pod opieką przyjaciół – skoro nasz ulubieniec wprowadza do domu tyle radości, dlaczego mamy nie obdzielić tym szczęściem innych?
 • Jeżeli nasz kotek ciężko znosi zmiany otoczenia i jest przyzwyczajony do przebywania w domu, idealną opcją jest poproszenie zaufanych osób o odwiedzanie i doglądanie ulubieńca podczas nieobecności właścicieli.
 • Wreszcie, dlaczego nie zabrać kotka na wakacje? Przecież każdy ma prawo do urlopu i chwili odpoczynku.
 • Ostatnim rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzaka w kocim pensjonacie. No właśnie… ale jak taki pensjonat wybrać? I skąd pewność, że kociakowi się tam spodoba, że będzie odpowiednio traktowany?

Zalety kocich pensjonatów:

 • Możemy mieć pewność, że wyjeżdżając na wakacje zostawiamy naszego ulubieńca w dobrych rękach. W większości przypadków właściciele i pracownicy kocich pensjonatów to miłośnicy zwierząt, którzy dodatkowo wiedzą, czego naszemu kotku do szczęścia potrzeba i jak prawidłowo się nim zająć.
 • Kocie pensjonaty mają specjalnie przystosowane pomieszczenia, które są przestronne i dają ulubieńcowi dużo swobody. Jeżeli gości hotelowych jest niewielu, to nasz kociak może liczyć na podwójny, połączony boks w cenie jednego. Dodatkowo większość pensjonatów zapewnia zorganizowane kocie zajęcia i zabiera naszych ulubieńców na wspólne spacery. W przypadku kotków lubiących permanentnie przebywać na podwórku – kocie pensjonaty oferują specjalnie ogrodzone, zagospodarowane, duże tereny, gdzie nasze zwierzaki przez cały dzień mogą bezpiecznie wylegiwać się w cieniu zielonych drzew.
 • Dużym atutem jest fakt, że opieka weterynaryjna jest wliczona w cenę, więc w przypadku potrzeby udzielenia pierwszej pomocy w nagłym wypadku zawsze znajdzie się na miejscu uprawniony do tego specjalista.
 • Kocie pensjonaty oferują karmę najwyższej jakości słuchając jednocześnie preferencji żywieniowych naszego ulubieńca. Niczym w najlepszej restauracji – menu jest spersonalizowane i ułożone specjalnie dla naszego kotka.
 • Niech żyje bal… - kotki mają możliwość całodziennego obcowania z innymi ulubieńcami, oczywiście, jeżeli tylko mają na to ochotę – mogą się wyszaleć za wszystkie czasy. Każdemu ulubieńcowi przyda się chwila oddechu od srogiego głosu właściciela: „Rysiu, nie wolno!”.
 • Kocie pensjonaty mają atrakcyjne ceny, jeżeli korzystamy z nich regularnie - możemy liczyć na zniżki. Pobyt kota w pensjonacie to zazwyczaj koszt 12 - 30 zł/ dobę.
 • Kocie pensjonaty nie przyjmują zazwyczaj więcej niż 10 kotków na raz, by zapewnić im odpowiednie warunki i opiekę na najwyższym poziomie.
 • Zwierzęta umieszczane w pensjonatach najczęściej muszą być odpchlone i odrobaczone, więc ryzyko, że nasz ulubieniec coś złapie jest znikome.

Jak wszystko, tak i kocie pensjonaty mają swoje wady:

 • Zostawiamy kota w nowym, nieznanym miejscu - ulubieniec może mieć problem z aklimatyzacją, po powrocie właścicieli będzie na nich obrażony.
 • Musimy sprawdzić osobiście wybrany pensjonat zanim zostawimy tam ulubieńca. Bardzo rzadko, ale jednak zdarzają się przypadki, gdy wszystko wygląda bardzo profesjonalnie na pierwszy rzut oka, dopiero po odebraniu ulubieńca okazuje się, że jest on wystraszony, nie był dobrze traktowany, jest wygłodzony, a miejsce, w którym przebywał nie było sprzątane.

Wskazówka:

Jeżeli istnieje możliwość, by kot został w domu z innym członkiem rodziny lub przyjacielem podczas Twojej nieobecności – skorzystaj z niej, bo przecież wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej…

Jeżeli natomiast konieczne jest umieszczenie ulubieńca w kocim pensjonacie, dokładnie sprawdź, że wybrane przez Ciebie miejsce spełnia Twoje oczekiwania, przecież nikt nie lubi nocować w podrzędnym hoteliku średniej klasy, gdzie pościel jest brudna, obsługa niemiła, a za rogiem może czaić się okazały karaluch.

Koniecznie pojedź do kociego pensjonatu, sprawdź, jakie panują tam warunki, poproś o pokazanie boksu, w którym miałby mieszkać Twój ulubieniec, poczytaj opinie w Internecie i nie martw się… większość kocich pensjonatów to miejsca wysokiej klasy z najlepszą opieką, jednak zdarzają się wyjątki, a przezorny zawsze jest ubezpieczony.

Powiązane artykuły:

PURINA ONE®
1 minuta czytania

Czipowanie kota