Twój ulubieniec, nasza pasja
Puszysty kot pręgowany w ogrodzie.

Zabezpieczanie ogrodu dla kota

Twój nowy kociak jest bardzo cenny, dlatego chcesz, aby jego nowe środowisko było jak najbardziej bezpieczne. Od czego zacząć, urządzając ogród przyjazny kotom?

Koty, a zwłaszcza kocięta, są z natury ciekawskie i badają przedmioty, dotykając je, wąchając i smakując. Kiedy przyprowadzisz do domu nowego kota, będzie on ciekawy wszystkiego i w przeciwieństwie do nas nie będzie w stanie odróżnić, co jest, a co nie jest niebezpieczne. Jeśli nie jesteś pewien, jak zabezpieczyć swój ogród, skorzystaj z naszej listy, aby uchronić swojego pupila przed kłopotami!

Niebezpieczne rośliny, które należy usunąć, aby ogród był bezpieczny dla kota

Chociaż koty są uważane za mięsożerców, nie zdziw się, jeśli zauważysz kota obgryzającego warzywa lub inne rośliny. Niektóre koty lubią żuć trawę na dworze lub skubać liście roślin doniczkowych w domu. Zwracaj uwagę na to, co dokładnie zjada Twój kot, ponieważ niektóre rośliny mogą być dla niego trujące. Upewnij się, że Twój projekt zabezpieczenia ogrodu obejmuje pozbycie się tych toksycznych dla kotów roślin:

 • Lilie;
 • Azalia;
 • Żonkile;
 • Pomidor;
 • Naparstnica;
 • Cis;
 • Hortensja;
 • Difenbachia;
 • Filodendron;
 • Jemioła
 • Gwiazda betlejemska.

Twój weterynarz może podać Ci pełną listę roślin, które są szkodliwe dla kotów. Możesz też kliknąć tutaj, aby zapoznać się z listą niebezpiecznych roślin dla kotów.

Czy trzeba zabezpieczyć ogród dla kota domowego?

Tak. Twój kot lub kociak ma naturalny instynkt do zabawy na świeżym powietrzu, oznaczania terytorium, wspinania się na drzewa i drzemania w słońcu. Chociaż brzmi to zabawnie, są pewne rzeczy, na które musisz uważać, jeśli wypuszczasz swojego kota na dwór. Na zewnątrz koty są narażone na kontakt z pasożytami i patogenami, istnieje ryzyko, że się zgubią, zostaną skradzione lub potrącone przez samochód. Aby umożliwić kotu przebywanie na zewnątrz i jednocześnie zapewnić mu bezpieczeństwo, można stworzyć ogród przyjazny dla kotów.

Niektórym kotom wystarczy przebywanie w domu, choć zależy to od tego, czy wiesz, jak stworzyć dom przyjazny kotom i jak sprawić, by ich środowisko było ekscytujące, aby zrekompensować brak stymulacji na zewnątrz. Inne koty wolą wędrować na świeżym powietrzu – decyzja, która opcja jest najlepsza dla Twojego kota, wymaga starannego przemyślenia. Jeśli zdecydujesz się wypuszczać kota na zewnątrz, poproś o radę swojego hodowcę lub weterynarza i upewnij się, że zapewniłeś mu jak najbezpieczniejszą przestrzeń do zabawy.

Kiedy należy wypuszczać nowego kota na zewnątrz?

Nawet jeśli ogród jest całkowicie zabezpieczony dla kota, zalecamy trzymanie kota w domu do czasu, aż zostanie on oznakowany mikrochipem i otrzyma komplet szczepień.

Szczepienia, kuracje przeciw pchłom i odrobaczanie muszą być na bieżąco powtarzane, dlatego porozmawiaj z lekarzem weterynarii o odpowiednim zaplanowaniu ich terminów, aby zapewnić kotu ochronę.

Przed wypuszczeniem kota na zewnątrz daj mu czas na całkowite zapoznanie się z jego domowym otoczeniem. Jeśli kot jest nowy w rodzinie lub jesteś świeżo po przeprowadzce, zachęcaj go do pozostania w domu, aż się w pełni zadomowi i przyzwyczai do nowego otoczenia. Zwykle powinno to trwać około dwóch tygodni. Pamiętaj, że po przeprowadzce będzie trzeba zaktualizować dane mikrochipa i wymienić identyfikator kota.

Wypuszczenie kota na zewnątrz po raz pierwszy

Przy zapoznawaniu kota z wielkim światem rób małe kroki. Pozwól mu na przykład zbadać nowy teren, obserwując go z domu, a następnie po kilku minutach zacznij wydawać znajome odgłosy, stukając miską z jedzeniem, aby zachęcić go do powrotu do środka. Stopniowo wydłużaj czas przebywania kota na zewnątrz, aż oboje będziecie czuli się komfortowo.

Kastracja kota zminimalizuje jego chęć do włóczenia się i sprawi, że będzie trzymał się bliżej domu. Oznacza to, że będzie mniej narażony na spotkanie z innymi kotami i wdawanie się w bójki.

Zabezpieczenie ogrodu dla kota

Usuń potencjalne zagrożenia

Sprawdź, czy w Twoim ogrodzie nie ma potencjalnych zagrożeń, takich jak trujące rośliny (patrz wyżej), niezabezpieczone szopy (jeśli zawierają chemikalia) i niezabezpieczone stawy. Zamknięcie drzwi szopy lub garażu sprawi, że ciekawski kot nie wejdzie do środka i nie zostanie przypadkowo zamknięty. Dobrym pomysłem jest obejście ogrodu z myślą o psotnym kocie. Szybko zauważysz rzeczy, które możesz naprawić, aby zabezpieczyć swój ogród dla kota!

Ostrożnie stosuj chemiczne środki chwastobójcze

Ogranicz dostęp do ogrodu po zastosowaniu jakichkolwiek środków chemicznych i trzymaj kota z dala od trawnika lub ogrodu po zastosowaniu nawozów, środków chwastobójczych lub owadobójczych, aż do całkowitego wyschnięcia terenu.

Unikaj stosowania trutek do zabijania gryzoni

Sprawdź, czy nikt w okolicy nie wykorzystuje trucizny do zabijania myszy lub szczurów. Zjedzenie przez kota trucizny bezpośrednio lub poprzez zatrutego gryzonia może być śmiertelne.

Zainstaluj drzwiczki dla kota

Zainstalowanie drzwiczek dla kota umożliwi mu dostęp do ogrodu przez cały dzień. Zamykane drzwiczki dla kota lub takie, które wpuszczają go tylko za pomocą znacznika rozpoznającego jego mikrochip, są użytecznym dodatkiem do każdego ogrodu zabezpieczonego przed kotami.

Zwróć uwagę na ruchliwe drogi w pobliżu

Jeśli uważasz, że Twoja lokalizacja nie jest wystarczająco bezpieczna, aby zapewnić kotu swobodny dostęp do ogrodu (może mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi), nie musisz wykluczać dostępu do świeżego powietrza i ruchu. Możesz zbudować w swoim ogrodzie duży wybieg dla kota, połączony z drzwiczkami. Powinien składać się z ciepłej, odpornej na warunki atmosferyczne części i być umieszczony w połowie na słońcu, w połowie w cieniu. Wyposaż go w pieniek drzewa lub ramę do wspinaczki, liny i siedziska, trochę trawy, kocimiętkę, kuwetę i miskę na wodę.

Ogrodź ogród, aby zapobiec ucieczce kota

Organizacja charytatywna International Cat Care zaleca zabezpieczanie ogrodu poprzez montaż ogrodzenia o wysokości 6 stóp z przewieszoną siatką drucianą, aby uniemożliwić kotu wspinaczkę. Wachlarz wskazówek i sztuczek jest dość imponujący, jeśli chodzi o utrzymywanie kotów z dala od ogrodzenia ogrodowego. Obejmują one zastosowanie dwustronnej taśmy klejącej lub folii do górnej części ogrodzenia. W pobliżu ogrodzenia można również zainstalować zraszacze, które odstraszą kota od zbliżania się do niego.

Porady dotyczące zabezpieczenia ogrodu dla kota

Mamy nadzieję, że Twój kot będzie się relaksował na świeżym powietrzu i przebywał blisko domu, ale pamiętaj, że może znaleźć nietypowe miejsca do odpoczynku lub schronienia. Zanim ruszysz samochodem, zawsze sprawdzaj, czy na podjeździe nie leży kot.

Jeśli możesz, spróbuj zamykać kota w domu na noc. Większość wypadków drogowych i walk z innymi kotami ma miejsce po zmroku.

Upewnij się, że Twój kot nosi obrożę „quick release” lub „break-away” (na wypadek gdyby się zaplątał), z identyfikatorem zawierającym Twoje dane kontaktowe. Pasek odblaskowy na obroży pomoże kierowcom zauważyć Twojego kota w nocy.

Jeśli Twój kot chętnie wychodzi na zewnątrz, może nie czuć się komfortowo, gdy jest gdzieś zabierany. Jeśli musisz przetransportować kota, zawsze używaj transportera z siatki (nie kartonu) wypełnionego kocem, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Przed umieszczeniem kota w środku spryskaj wnętrze transportera sprayem z feromonami uspokajającymi.

Decyzja o wypuszczaniu kota na dwór może być odważna, ale jeśli jest on chętny i żądny przygód, a Ty podejmujesz jak najwięcej środków ostrożności, zapewni mu to stymulację umysłową i poprawi jego kondycję fizyczną. Odkryj jeszcze więcej wskazówek dotyczących powitania nowego kota.