Twój ulubieniec, nasza pasja
Kuvasz Węgierski

Kuvasz Węgierski

Duży, potężny pies o szlachetnym wyglądzie. Dorosłe psy mają 71-75 cm wysokości i ważą 40-52 kg. Dorosłe suki mają 66-70 cm wysokości i ważą 30-42 kg. Gruba podwójna sierść tej rasy jest biała, a na skórze występują szare plamy.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
  • Wymagana szeroka wiedza
  • Lubi aktywne spacery
  • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
  • Duży pies
  • Heavy drool
  • Wymaga czesania co drugi dzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Szczekliwy i głośny pies
  • Pies stróżujący. Szczeka, ostrzega i chroni fizycznie
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Kuvasz węgierski to bardzo stara rasa. Archeologowie znaleźli na terenie Węgier szczątki podobnych psów, datowane na IX wiek. Kuvasz był wykorzystywany przez koczownicze ludy madziarskie do strzeżenia zwierząt. Pracował czasem w trudnych warunkach, w tym na terenach górskich. W XV wieku rasa stała się modna wśród szlachty, ze względu na króla Macieja Korwina, który rozdawał szczenięta kuvaszy jako podarunki. Jednak głównym zadaniem psów tej rasy była ciężka praca przy strzeżeniu zwierząt hodowlanych.

Przez wieki kuvasz był psem stróżującym. Z tego powodu ma odruchy obronne - będzie bronił domu i rodziny. Jest nieufny wobec nieznajomych. W stosunku do rodziny jest łagodny i lojalny. Potrzebuje jednak właściciela doświadczonego w opiece nad psami stróżującymi, który będzie umiał sprostać specjalistycznym potrzebom tego psa.

Kuvasze to z zasady zdrowe, wytrzymałe psy. Jednak jak wiele innych ras cierpią czasem na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Kuvasz uwielbia strzec granic swojego domostwa i ostrzegać właściciela o zagrożeniach. Potrzebuje bardzo dużego, ogrodzonego podwórka. Wymaga też godziny ruchu dziennie.

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Kuvasze są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Szata kuvaszy składa się z wełnistego podszerstka i szorskiej warstwy wierzchniej. Wokół szyi psy tej rasy mają „grzywę” dłuższych, gęstszych włosów. Sierść jest też dłuższa na grzbiecie, kończynach i ogonie (może mieć nawet do 15 cm). Sierść kuvasza należy szczotkować kilka razy w tygodniu. W okresie linienia polecane jest jednak codzienne szczotkowanie.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.