Twój ulubieniec, nasza pasja
Bulterier

Bulterier

Bulterier to dobrze zbudowany, muskularny pies o potężnej klatce piersiowej. Ma długą, mocną, jajowatą głowę z rzymskim nosem. Najbardziej popularnym kolorem umaszczenia jest biały, często z kolorowym znaczeniem na głowie lub grzebiecie. Mogą też występować w innych barwach: czarny, pręgowany, czerwony, płowy czy trikolor. Dorosłe osobniki mają 45 cm wzrostu i ważą 33 kg.

Dobrze wiedzieć
  • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
  • Wymagana szeroka wiedza
  • Lubi aktywne spacery
  • Wystarczą mu godzinne spacery
  • Pies średniej wielkości
  • Mało się ślini
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa normalnie alergizująca
  • Cichy pies
  • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
  • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
  • Pies rodzinny

Osobowość

Bulteriery to przyjacielskie ze wspaniałym poczuciem humoru. Potrafią być uparte i dlatego nie będą dobrym wyborem na pierwszego psa dla człowieka. Jako rasa, są zwykle spokojne, ale trzeba pamiętać, że hodowano je jako psy do walk, więc mogą zareagować na wyzwanie. Same jednak nie zrobią pierwszego ruchu. Sa kochającymi psami i lubią towarzystwo, więc nie należy zostawiać ich samych na długi czas. Mają mocne szczęki, więc znudzone mogą narobić sporo szkód.

Pochodzenie

Ze skrzyżowania buldoga z terierem powstała rasa psów do walki na śmierć w krwawym sporcie, jakim były walki z bykami. W dzisiejszych czasach bulteriery, jedna z najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii, udowodniły, że świetnie nadają się na psy stróżujące. Rasa miniaturowych bulterierów istniała od dawna jako wrzozec, ale Brytyjski Związek Kynologiczny uznał ją za odrębną rasę w 1939 roku.

Głuchota jest najpowszechniejszym schorzeniem tej rasy, najczęściej dotyka białych bulterierów. Psy można przebadać pod tym kątem już w młodym wieku. Występują również dziedziczne problemy z nerkami i sercem. Problemy skórne zdarzają się stosunkowo rzadko.

Bulteriery to aktywna rasa, więc należy zapewnić jej odpowiednią dawkę ruchu, zarówno wolnego biegania jak i treningów. Potrzebują co najmniej godziny dziennie, choć z radością zgodzą się na więcej.

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Bulteriery są łatwe w pielęgnacji. Krótką sierść wystarczy szczotkować rękawicą do wyczesywania raz w tygodniu, co pomoże w pozbyciu się martwych włosów.

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.