Twój ulubieniec, nasza pasja
Sfinks

Sfinks

Główną cechą sfinksa jest brak futra! Co prawda koty nie są zupełnie łyse, bo pokryte delikatnym meszkiem przypominającym skórę brzoskwini. Sfinks nie ma wąsów ani rzęs. Głowę ma podobną do devona rexa. Oczy głęboko osadzone w kształcie cytryny. Budowa drobnokoścista, ale muskularna, z beczkową klatką piersiową. Nogi długie i smukłe, sprawiające wrażenie pałąkowatych. Ogon długi, zwężający się i twardy. W dotyku są ciepłe i delikatne i zwykło się nazywać je „zamszową butelka z gorącą wodą”. Skóra jest pomarszczona na częściach głowy, ciała i nóg, ale na reszcie ciała powinna być napięta. Na skórze widoczna jest pigmentacja. Wszystkie wzory i kolory są akceptowane.

Dobrze wiedzieć
  • Bardzo aktywny i ciekawski kot
  • Towarzyski i przywiązany kot
  • Bardzo miaukliwy kot
  • Szczupła i elegancka rasa kotów
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa hipoalergiczna
  • Kot niewychodzący
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Osobowość

Sfinksy są towarzyskie, psotne, lubiące ludzi i zainteresowanie sobą. Wracających do domu właścicieli często witają i są bardzo miaukliwe. Są wysoce inteligentne, wesołe i miłe. Są też mistrzami mruczenia. Lubią spać z właścicielem- pod kołdrą. Ich temperatura ciała jest jeden lub dwa stopnie niższa od średniej dla zwykłych kotów, a utratę ciepła kompensują poprzez żarłoczność. Z niewielką ochroną przed żywiołami pogodowymi, kotów tych nie należy pozostawiać poza domem na zimnie. Nie lubią one siedzieć na zimnych powierzchniach i doceniają centralne ogrzewanie! Te, które wychodzić będą na słońce moga potrzebować zastosowania na ich jasnej skórze filtra przeciwsłonecznego.

Pochodzenie

Kraj pochodzenia: Kanada

Inne nazwy: Kanadyjski bezwłosy

Główną cechą Sfinksa jest brak futra! Co prawda koty nie są zupełnie łyse, bo pokryte delikatnym meszkiem przypominającym skórę brzoskwini. Sfinks nie ma wąsów ani rzęs. Głowę ma podobną do devona rexa. Oczy głęboko osadzone w kształcie cytryny. Budowa drobnokoścista, ale muskularna z beczkową klatką piersiową. Nogi długie i smukłe, sprawiąjące wrażenie pałąkowatych. Ogon długi, zwężający się i twardy. W dotyku koty są ciepłe i miękkie i mówi się o nich 'zamszowa butelka z gorącą wodą'. Skóra jest pomarszczona na częściach głowy, ciała i nóg, ale na reszcie ciała powinna być napięta. Na skórze widoczna jest pigmentacja. Wszystkie wzory i kolory są akceptowane.

Zdrowie

Odżywianie

Czesanie

Najlepsze rasy kotów dla dzieci