- Figlarny i ciekawski kot
- Przyjazny, ale niezależny kot
- Cichy kot
- Średniej budowy rasa kotów
- Wymaga czesania codziennie
- Rasa standardowo alergizująca
- Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
- Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi
Osobowość
Kot egzotyczny krótkowłosy ma tę samą delikatną naturę, co jego długowłosy kuzyn, choć nie jest tak hałaśliwy, jak wiele ras krótkowłosych. Egzotyczne koty są bardzo szczęśliw,e gdy same zostają w domu - lubią prowadzić spokojne życie.
Pochodzenie
Kraj pochodzenia: Ameryka/Wielka Brytania
Kot Egzotyczny Krótkowłosy jest średniej wielkości, przysadzistą rasą. Głowę ma okrągłą z małymi szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ma wielkie, okrągłe w lśniącym kolorze. Nogi krótkie, grube i mocne z dużymi zaokrągłymi łapkami i pędzelkami na palcach. Ogon krótki i puszysty. Sierść ma krótką, gęstą z równie gęstym i miękkim podszerstkiem. Umaszczenie egzotyków może przybierać kolory i wzory jak u persów, cętkowne i pręgowane.
Wiele problemów zdrowotnych kotów egzotycznych krótkowłosych wiąże się z ich bliskimi krewnymi, persami. Z powodu skrócenia kształtu głowy i spłaszczenia pyszczka może dochodzić do deformacji szczękowych powodujących choroby zębów i potencjalne problemy z jedzeniem i piciem. Małe nozdrza i miękkie podniebienie, które jest za długie może doprowadzić do problemów z oddychaniem. Kanaliki łzowe mogą się naturlanie nie wykształcić, co powoduje łzawienie i ciągłe moczenie pyszczka. To z kolei może prowadzić do wysypek skórnych i ran na pyszczku. Przez spłaszczony pyszczek wzrasta ryzyko wystąpienia chorób oczu. Persy mogą być nosicielami genu, który prowadzi do niewydolności nerek (tak zwana wrodzona wielotorbielowatość nerek) przez powstawanie cyst w nerkach. W latach 90-tych XX wieku, gdy stały się dostępne badania przesiewowe schorzenie to wykryto u ponad jednej trzeciej wszystkich kotów typu perskiego i egzotycznych krótkowłosych. Przy pomocy testów hodowcy starają się pozbyć się problemu, więc warto poprosić hodowcę o pokazanie certyfikatu PKD rodziców miotu, z którego bierzemy kocięta.
Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.
Pomimo, że łatwiej utrzymać sierść w formie, w porównaniu z jego długowłosym kuzynem, to jednak sierść egzotycznego krótkowłosego wymaga poświęcenia uwagi. Regularne szczotkowanie zapobiegnie zatykaniu się sierści martwymi włosami i osadzaniu się ich na meblach. Jeśli oczy kota będą łzawić, to przez spłaszczony pyszczek - należy regularnie czyścić kąciki oczu i nos. Tak jak przy innych kotach zaleca się regularne szczepienia i odrobaczanie.
Chociaż rasa ta nie jest powszechnie uznawana za najlepszą dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.