Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Nad czym należy się zastanowić przed sprawieniem sobie nowego psa

Nad czym się zastanowić przed przygarnięciem psa?

Pomyśl o podstawowej opiece i szkoleniu, które powinieneś zapewnić swojemu nowemu ulubieńcowi.

Czy wiesz jak możesz przygotować dom, aby był komfortowy i bezpieczny dla Twojego nowego psa? Jakich zabawek i akcesoriów potrzebujesz? Czy zastanawiałeś się ile czasu będziesz mógł przeznaczyć na trening i codzienną wspólną aktywność, oprócz spacerów higienicznych? Biorąc do domu nowego psa, dobrze jest mieć możliwie jak największą wiedzę, aby Twój nowy ulubieniec z łatwością zaadaptował się w nowym domu, a między Wami wytworzyła się więź na całe życie.

Ustal role w Twojej rodzinie

Czy Twoje dzieci prosiły o psa i obiecywały, że będą sprzątać? Chociaż powinieneś podchodzić do tego z rezerwą, gdy trzeba będzie zabrać się do pracy, każdemu w rodzinie powinny być dodane jasno określone nowe obowiązki . Po prostu upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny dobrze rozumieją swoje role w opiece nad zwierzęciem. Wyjaśnij im innym, że zarówno regularne spacery jak i zabiegi pielęgnacyjne (typu szczotkowanie), pomagają wzmacniać przywiązanie psa do jego opiekunów, dlatego są takie ważne.

Planowanie wydatków

Planując przyszłość warto uwzględnić wydatki na całą opiekę, której będzie potrzebował Twój pies. Ważne są nie tylko regularne wizyty u lekarza weterynarii oraz podstawowe zabiegi profilaktyczne (badania kontrolne, odrobaczenia, czy szczepienia), zabiegi pielęgnacyjne (podcinanie sierści, pazurów), udział w szkoleniu czy opłaty za opiekę nad psem podczas dłuższej nieobecności właścicieli (np. wakacje). Wśród kosztów podstawowych należy uwzględnić też legowisko, miski oraz smycz i obroże dla naszego psa. Zależnie od wielkości naszego psa oraz tego czym zamierzamy go karmić, różnie będą wyglądać też regularne koszty żywienia. Przeciętnie koszt żywienia suchą karmą małego psa to kilka złotych dziennie, podczas gdy u olbrzymiego psa może to być nawet kilkanaście. Jeśli zdecydujemy się na żywienie pokarmem mokrym (czy puszki, czy samodzielnie szykowane posiłki), warto wiedzieć, że nie tylko ilość jedzenia będzie przeciętnie 3 razy większa, ale także jego koszt. Do tego decydując się na pokarm niezbilansowany, powinniśmy prowadzić dodatkową suplementację w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Aby uzmysłowić sobie zakres środków finansowych, jakie będą Ci potrzebne, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w najbliższej lecznicy do której będziesz planował chodzić.

Twój styl życia i otoczenie

Czy wiesz, że większość przyczyn, dla których zwierzęta tracą dom to "scenariusze mieszkaniowe" właścicieli? Przyczynić się mogą do tego współmieszkańcy, przeprowadzka, właściciel nieruchomości lub po prostu brak wolnego miejsca. Okazuje się że czynniki związane z Twoją przestrzenią życiową, mogą uczynić życie ze zwierzęciem znacznie trudniejszym, niż na początku Ci się wydawało. Przed sprowadzeniem do swojego domu psa upewnij się, że możesz mu zapewnić wystarczającą ilość miejsca, aby mógł wieść względnie aktywne życie w zgodzie ze wszystkimi domownikami. Jeżeli dołączy do was szczenię, dowiedz się jakiej wielkości będzie jako pies dorosły. Szczególnie jeśli planujesz dużego psa, zróbcie próbę „kartonową’. Postawcie pudło wielkości dorosłego psa na środku jakiegoś pomieszczenia (kuchni, pokoju, korytarza) i starajcie się z nim kilka dni pomieszkać…. Jeżeli przekonacie się, że to nie jest jeszcze ten czas, nie martw się - gdy będziesz gotowy, wiele zwierzaków nadal będzie szukało swojego domu.

Jaki pies jest dla Ciebie odpowiedni?

Istnieją różne sposoby na wybranie zwierzaka. Wiele osób chcących adoptować psa, szuka tej samej rasy jak ten, którego już kiedyś mieli. Często nie zdajemy sobie sprawy, że każdy pies jest inny i nawet w tej samej rasie, magą mieć różne charaktery i temperament. Poza tym zależnie od otoczenia, wczesnych doświadczeń oraz dojrzałości społecznej psa zależy to, jak się zachowuje w różnych sytuacjach i wobec kogo. Dobierając psa musimy zastanowić się jaki planujemy prowadzić tryb życia z psem i co mu możemy zaoferować. Inne możliwości mają też mieszkańcy dużego domu z ogrodem, w porównaniu do tych w niewielkim mieszkaniu. Inaczej wygląda opieka gdy w domu jest wiele osób mogących zająć się zwierzęciem, a inaczej u samotnie mieszkających, którzy często wyjeżdżają. Dlatego właśnie warto wyjść poza schematyczne myślenie (często powiązane z konkretnymi rasami psów) i zastanowić się jaki rozmiar, potrzeba aktywności i temperament psa będą pasować do Twojego trybu życia.

Gdzie znaleźć nowego psa

Kiedy już będziesz gotowy, warto zacząć się rozglądać. Jeśli decydujesz się na zwierzę rasowej, postaraj się rzetelnie zweryfikować hodowcę i warunki w jakich chowane są jego psy, oraz rzetelność dokumentów potwierdzających pochodzenie oraz zdrowie szczenięcia. Pamiętaj też, że wiele zwierząt rasowych, lub w typie rasy szuka domów na rynku wtórnym – trzeba się tylko lepiej rozejrzeć i nawiązać kontakt z organizacją pomagającą szukać im domów, jak np. Fundacja Pomocy Goldenom Aurea. Jeśli nie zależy Ci na konkretnym wyglądzie, a na budowaniu więzi i dobrym dopasowaniu ze swoim przyszłym czworonożnym domownikiem – zajrzyj na stronę Adopciaki.pl. Czekające tam psy i koty, mieszkają w domach tymczasowych, dzięki czemu wiemy o ich potrzebach i preferencjach i koordynatorzy adopcji za pomocą odpowiednich kwestionariuszy pomagają idealnie dopasować się Tobie i Twojemu przyszłemu zwierzakowi pod kątem Waszych potrzeb i stylu życia.